'Het wordt geen onmogelijke opgave' Julien Escudé over AJ Auxerre: Als er iemand bij Ajax is die zijn medespelers alles kan vertellen over de komende tegenstander in de UEFA Cup, is het wel Julien Escudé. De 25-jarige Fransman speelde met zijn vorige club Stade Rennes diverse malen tegen l'Association de la Jeunesse Auxerroise. 'Ze laten je denken dat je beter bent, maar plotseling slaan ze toe. En dan heb je verloren. Zonder dat je weet waarom.' Hoe vaak heb je zelf tegen AJ Auxerre gespeeld? 'Misschien een keer of vier, vijf. Ik herin ner me eens dat we de eerste wedstrijd van het seizoen thuis tegen ze speelden. We verloren met 5-1. Ik bewaar dus geen goede herinneringen aan Auxerre, ze waren niet onze favoriete tegenstander. Ze speelden heel snel voetbal, dat moeilijk was om te verdedigen. Cissé speelde zijn eerste wedstrijd voor Auxerre en hij maakte drie goals. Nee, hij was niet m'n directe tegenstander, want ik speelde linksback.' Wat is de status van AJ Auxerre in Frankrijk? 'Ze staan bekend om hun goede jeugd opleiding en hun bijzondere coach, Guy Roux. Hij is een monument van de club. Toen hij Auxerre begon te trainen, speelde de club in de derde divisie en hij heeft ze gemaakt tot wat ze nu zijn. Een aantal jaar geleden was het kenmerk van Auxerre het spelen van één-op-één over het hele veld. Vooral daarom was het moeilijk om tegen ze te spelen. Inmiddels hebben ze een andere speelstijl, omdat het voetbal veranderd is en omdat het tegenwoordig erg moeilijk is om dat type voetbal te spelen.' Behoort Auxerre tot de topteams in Frankrijk? 'Ze behoren ergens tussen de vijfde en zevende positie, na Monaco, Paris Saint- Germain, Bordeaux en Olympique Lyon. Misschien zijn ze te vergelijken met Heerenveen. Auxerre heeft een goed imago, komt uit een kleine stad, heeft een bijzondere trainer en weet keer op keer weer een goed elftal te formeren.' Wat denk je van het huidige niveau van Auxerre? 'Ze zijn bezig aan een goed seizoen, ze staan rond de vierde plaats. Ieder jaar opnieuw stelt de trainer als doel dat hij niet wil degraderen. Het is grappig, want soms eindigen ze als vierde of vijfde en zeggen mensen dat ze nu eens voor het kampioenschap moeten gaan. Maar Roux zegt dan nog steeds dat hij voor 42 punten speelt, zodat hij in de hoogste divisie blijft. Auxerre heeft dit seizoen een goed collectief en een goed evenwicht tussen jongere en oudere spelers. Zo spelen Bolf (30, red.) en Mignot (23, red.) centraal in de verdediging, die erg sterk is. In Cool hebben ze een goede keeper. Hoewel hij soms wel eens vreemde capriolen uithaalt, doet hij zijn werk naar behoren. Voorin doet Bonaventure Kalou het erg goed. Benjani speelde vorig jaar niet veel, maar ik heb het gevoel dat hij mijn directe tegenstan der wordt. Hij doet het dit seizoen erg goed. Maar het kan ook Pieroni worden, die is erg sterk met z'n hoofd. Soms spelen ze met twee spitsen, maar soms ook met Akale als rechtsbuiten en Lachuer en Kalou voorin.' tekst Daan Schippers Is het voor jou bijzonder om tegen een Franse tegenstander te spelen? 'Ja, zo kan ik de trainer van het Franse nationale elftal laten zien hoeveel progressie ik bij Ajax heb geboekt. Van het huidige team van Auxerre ken ik alleen Lionel Mathis, van Frankrijk onder 21 jaar. Daar heb ik ook met an dere oud-spelers van Auxerre samenge speeld, Boumsong, Mexès, Kapo en Cissé. Als we verder komen, kunnen we in de volgende ronde trouwens weer een Franse tegenstander loten (Lille, red.).' Wat weet je van Guy Roux? 'Roux is een legende, een grote persoon lijkheid, die zowel de club als de stad Auxerre op de kaart heeft gezet. Auxerre heeft een rivier, een autorijschool en Guy Roux. Het is niet aan hem af te zien dat hij steenrijk is, hij lijkt op een boer. Ik denk niet dat hij ooit geld uitgeeft.' Hoe wordt buiten Auxerre over hem gedacht? 'Hij is een grappenmaker die veel over voetbal weet. Zo kan hij alles vertellen over een wedstrijd van tien jaar geleden. En hij is gierig. Een speler schoot ooit een bal de tribune in en een supporter wilde die niet teruggeven. Roux liep rood aan en rende het hele veld over om die bal terug te halen. En hij kreeg de bal terug ook. Twee jaar geleden stopte hij met trainen, maar na één jaar kon hij het niet meer aanzien. Hij is Auxerre. Hij leidt graag jonge spelers op, die naar hem luisteren, die hij kan controleren en die met hem opgroeien. Zo krijgen ze vanzelf veel respect voor hem. En als ze stoppen met voetbal, hebben ze alleen Roux als trainer gehad, ha. Maar een speler als Basile Boli heeft nog nooit een verkeerd woord over hem gezegd.' Waar moet Ajax voor oppassen? 'Het is vreemd om in Auxerre te voetbal len. Omdat ze graag op de counter spelen, laten ze de bal vaak aan de tegenstander. Dan denk je dat je uit speelt, negentig mi nuten de bal hebt en dat het simpel zal zijn, maar als zij de bal veroveren, sturen ze hem meteen achter de verdediging de diepte in en scoren ze. Dan verlies je, zon der te weten hoe het kwam. Een beetje op de Italiaanse manier. Ik weet nog dat we met Rennes wel eens vijf of zes doelkan sen kregen, maar toch met 1-0 verloren. Het is dus belangrijk dat we geconcen treerd blijven en niet denken dat het mak kelijk wordt omdat we veel in balbezit zijn. Ook moeten we goed letten op de omschakeling. Dat is vooral belangrijk, omdat ze de bal snel in de ruimte spelen. Het worden moeilijke wedstrijden, maar het is geen onmogelijke opgave.' Kick Off AJAX - AJ AUXERRE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 28