Historie Na winst op Torino heeft Ajax alle Europa Cups totografie Louis van de Vuurst Ajax had voor het seizoen 1991-1992 twee van de drie Europa Cups al in de prijzenkast staan; de club won begin jaren zeventig drie keer op rij de Europa Cup voor landskampioenen en in 1987 pakten de Amsterdammers de EC II. In 1991-1992 moest de Amster damse club wegens het 'staafincident' van twee seizoenen daarvoor drie 'thuis wedstrijden' afwerken op honderden kilometers afstand van Amsterdam. Het werd het Rheinstadion in Düsseldorf en het Zweedse Örebro SK was de eerste bezoeker. Trainer Leo Beenhakker leidde zijn elftal naar een 3-0 zege, maar nam vervolgens de wijk naar Real Madrid. Zijn opvolger, de tot dan toe onbekende trainer Louis van Gaal, kende met de 0-1 in de return zijn eerste Europese succes. Achtereenvolgens Rot Weiss Erfurt (Duitsland), CA Ossasuna Pamplona (Spanje), KAA Gent (België) en Genoa (Italië) werden door Ajax opzij gezet op weg naar de finale, toen nog een uit- en een thuiswedstrijd. Tegenstander in die eindstrijd was het Italiaanse Torino Calcio en de twee ploegen maakten er in de dubbele ontmoeting een ware 'thriller' van. Ajax begon goed in Turijn; Wim Jonk maakte er na 15 minuten 0-1 van middels een vlammend afstandsschot. Tot de 63ste minuut behield Ajax de voor sprong; toen maakte Casagrande gelijk. De Amsterdammers pakten dertien minuten later weer een voordelige marge, fSSSKSJSgsl Stefan Pettersson viert zijn treffer vanaf elf meter in de uitwedstrijd in Turijn. Kick Off 7-j AJAX -AJAUXERRE Z/ toen Dennis Bergkamp werd gevloerd en Stefan Pettersson ijzig koel bleef vanaf de strafschopstip. Helaas voor de bezoekers maakte Casagrande vijf minuten voor tijd weer gelijk. Zo werd de return in het Olympisch Stadion, op 13 mei 1992, nog een zenuwslopende affaire. Ajax moest topschutter Bergkamp missen die door de griep was geveld, maar de thuisploeg schiep zich regelmatig goede kansen. Ook de Italianen doken een paar keer gevaarlijk op voor doelman Stanley Menzo, die zeker in de slotfase het bekende engeltje op de lat boven zich wist toen Sordo het houtwerk trof. Zo bleef het 0-0 en won Ajax op uit gescoorde doelpunten de enige Europa Cup die nog in de prijzenkast ontbrak. Daarmee schaarde de Amsterdamse trots zich in het rijtje van clubs die alle Europese bekers veroverden: Ajax kon nu in een adem genoemd worden met FC Barcelona, Bayern München en Juventus. Ajax speelde zeventig wedstrijden in de UEFA CUP, die vanaf 1971 is ontstaan uit het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. Van die duels wonnen de Amsterdammers 38 keer, speelden elf keer gelijk en moesten de winst in 21 wedstrijden aan de Europese opponent laten. Dennis Bergkamp was ziek tijdens de return in Amsterdam. Maar op weg naar de huldiging stopte de spelersbus van Ajax bij het ouderlijk huis van de jonge aanvaller, zodat aanvoerder Danny Blind Bergkamp even kon laten delen in het succes. Balans Ajax Wedstr in de UEFA Cup Winst Gelijk Verlies Voor Teaen Thuis 32 22 4 6 80 23 Uit 34 12 7 15 50 41 Neutraal 4 4 0 0 10 0 Totaal 70 38 11 21 140 64

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 26