AJ Auxerre subtopper in Frankrijk Guy Roux: 'Ajax is favoriet' AJ Auxerre bivakkeert sinds de hervat ting van de competitie rond de vierde plaats op de ranglijst. Dat is ver boven de verwachting. De club van trainer Guy Roux raakte vorig seizoen vier bepalende spelers kwijt en niemand verwachtte daarom dat het dit seizoen zo goed zou gaan. Jean-Alain Boumsoung (Glasgow Rangers), Philippe Mexes (AS Roma), Olivier Kapo (Juventus) en spits Djibril Cissé (Liverpool) vertrokken. Auxerre kreeg daar een zak geld voor terug, maar roerde zich nauwelijks op de transfer markt. Geld besteden aan dure voetbal lers past niet in de filosofie van de pro vincieclub. De Tsjechische verdediger Rene Bolf was de enige versterking van naam die de club aantrok. De ploegge noot in het Tsjechisch elftal van Zdenek Grygera en Tomas Glalasek is verdedi gend goed en sterk in de lucht. De terug keer van centrumspits Benjani was een meevaller voor Roux. De behendige spits was bijna het gehele vorige seizoen geblesseerd. Aanvoerder Yann Lachuer raakte aan het begin van dit seizoen geblesseerd. Hij is al maanden uitgeschakeld. In maart hoopt hij zijn rentree te maken, de duels met Ajax komen zeer waarschijnlijk te vroeg voor de spelbepaler. Dankzij de af wezigheid van Lachuer, kreeg het koppel Cheyrou/Violeau de gelegenheid de regie op het middenveld over te nemen. Gezien de resultaten, is dat aardig ge lukt. Violeau treedt daarbij op als re- serve-aanvoerder. De kracht van Auxerre ligt voorin. Bonaventure Kalou vormt een koningskoppel met Benjani. Beiden zijn lichtvoetig, behendig, hebben een neusje voor de goal en zijn maar moeilijk van de bal te krijgen. Kalou heeft als taak tussen de linies van de tegenpartij te dwalen. Vaak is hij ongrijpbaar. Benjani is een sluipschutter die uit het niets een goal kan maken. Ze worden onder steund door spelers als Kanga Akale en Teemu Tainio. Deze Finse international speelt volgend seizoen bij Tottenham Hotspur en vervult eveneens een belang rijke rol in de formatie van trainer Roux. De achterhoede wil nog wel eens als achilleshiel van Auxerre fungeren. Opmerkelijk is dat de club het in thuis wedstrijden veel beter doet dan buitens huis. Het is aan Ajax om daar vanavond profijt van te trekken. Hoe word je een levende legende? Wel, bijvoorbeeld door 43 jaar werk zaam te zijn bij AJ Auxerre. Zoals trainer Guy Roux en voorzitter Jean-Claude Hamel. Het duo werkt al die tijd al samen en is verantwoordelijk voor de enorme progressie die de club sindsdien heeft geboekt. Toen Roux in 1961 trainer werd, speelde AJ Auxerre gemiddeld voor tweehonderd toeschou wers en bezat stadion Abbe Deschamps slechts één tribune. Gespeeld werd er in de Zesde klasse van het Franse voetbal. Hoe anders is dat nu. In 1996 werd de club landskampioen en veroverde AJA de nationale beker. Een ongekend succes en eigenlijk onvoorstelbaar. Auxerre, op anderhalf uur rijden ten zuidoosten van Parijs, telt slechts 40.000 inwoners. Voorzitter Hamel: 'Guy Roux is natuurlijk de architect van het succes. Zonder hem hadden we dit nooit bereikt. We spelen al 25 jaar onafgebroken op het hoogste niveau.' De preses zetelt in een moderne, ruim opgezette ruimte vlakbij de hoofdingang van het stadion. De trai nerskamer van Guy Roux is een stuk min der groot. Overal liggen tijdschriften, kranten, aantekeningen. Het lijkt op een georganiseerde bende. Roux: 'Wij hebben sinds de hervatting van de competitie veel meer wedstrijden gespeeld dan Ajax. Dat is een enorm nadeel voor ons. Vorige week waren we ook nog eens heel veel internationals kwijt vanwege inter landverplichtingen. Natuurlijk, Ajax ook. Maar wij hebben een smalle selectie en kunnen weinig opvangen. Ajax is een rijke club met een groot achterland. Daarom is Ajax favoriet.' Een bijzondere band heeft Roux met Louis van Gaal. In het voorjaar van 1993 (UEFA Cup) en het najaar van 1996 (Champions League) stonden beide heren aan het roer van hun teams toen Ajax en Auxerre elkaar ontmoetten. 'Louis van Gaal is één van de grootste trainers van Europa. Ik heb hem meerdere malen ontmoet. Dan praatten we uitsluitend over voetbal en dat waren altijd zeer interessante gesprekken. Ik ben bekend met de filosofie van Ajax. Net als wij werkt de club met jonge talentvolle spelers. Alleen, bij Ajax is meer mogelijk dan bij ons.' Benjani, de sluipschutter van de Franse ploeg. De legendarische Guy Roux werd in 1961 trainer van AJ Auxerre. Kick Off in AJAX - AJ AUXERRE 1 J

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 18