Kijkend in de spiegel knokte hij zich terug John Heitinga Het seizoen van John Heitinga was er tot nu toe een van pieken en dalen. Begonnen met een flinke dosis gezond zelfvertrouwen, kreeg de jonge twintiger toch een tik te verwerken toen hij voor de uitwedstrijd bij Willem II op de tribune werd gezet. Maar het geloof in eigen kunnen bleef overeind. 'Ik wist dat ik de kwaliteiten in mij had, het kwam er alleen even niet uit,' aldus Heitinga, die vanaf het begin van de tweede seizoenshelft sterk terug kwam. Op een andere positie. Constanter i tekst Monique Janse foto's Louis van de Vuurst De geboren Zuid-Hollander voelde voor de winterstop tijdens de wedstrijden op nationaal en internationaal niveau altijd wel iets in of aan zijn lijf dat niet lekker was. Pijnvrij was hij nooit. 'Maar nu wel. Ik ben helemaal fit en heb veel zelfver trouwen. Dat heb ik trouwens altijd gehad. Zeker bij de start van de competi tie. Ik had op een EK gespeeld, dan is dat zelfvertrouwen er wel. Natuurlijk heb ik wel tikjes gehad, bijvoorbeeld toen ik voor het duel tegen Willem II niet bij de selectie zat. Die ben ik echter te boven gekomen door steun van mijn familie en mijn vriendin en door keihard te werken. Je weet dat het er bij hoort in het voetbal. Je weet dat er ups en downs zijn. Maar ik ben nog steeds dezelfde jongen met dezelfde kwaliteiten. Ze zaten in mij, alleen kwamen ze er even niet uit. Ik besefte dat ik ook in de spiegel moest kijken. Want ik kon wel boos worden op de trainer, maar dat had geen zin. Dat het minder ging, lag alleen aan mijzelf.' Net voordat Ajax naar Zuid-Afrika op trainingskamp ging, kreeg Heitinga te horen dat hij zich naast de positie van centrale verdediger ook moest richten op die van controlerende middenvelder. De plek van aanvoerder Tomas Galasek, die dit seizoen veel last heeft van blessu res. 'De resultaten net voor de winterstop waren goed. Een winnend team ga je niet veranderen, dus ik kon ook begrijpen dat de trainer niet ging wisselen. Ik moest vanaf dat moment laten zien dat ik gelijkwaardig was. Vanaf de oefenwed strijd tegen Spakenburg speelde ik als controlerende middenvelder. Ik wist al dat ik op die positie ook goed uit de voeten kon en dat wisten meer mensen. Ruud Krol heeft mij in een nationaal jeugdelftal al eens op die plaats gezet. Het verschil tussen beide plaatsen vind ik niet zo heel groot. Ik groei ook steeds meer in die rol. Als controlerende middenvelder verdedig je verder bij de goal vandaan en word je aanvallend meer in het spel betrokken. Daarnaast moet je Kick Off AJAX - FC TWENTE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 9