Historie Ajax wervelt langs kansloos FC Twente Briljante Cruijff tilt zijn team naar grote hoogte Al snel in de wedstrijd Ajax - FC Twente van 28 februari 1982 blijken de Enschedese voetballers aan twee ogen te weinig te hebben. De Ajacieden komen van links en rechts, van voren en van achter. De gasten weten niet waar ze kijken moeten. Na anderhalf uur wervelend topvoetbal wint Ajax met 5-1 tekst Monique Janse foto beeldarchief Ajax Dick Schoenaker viert zijn schitterende doelpunt. Met een prachtige zweefduik heeft hij een paar tellen eerder de 5-1 op het bord gezet. Ajax heeft wat recht te zetten tegen FC Twente, want de wedstrijd in Enschede ging eerder dat seizoen met 1-2 verloren. Het team lijkt dat volledig te beseffen en de jonge formatie van trainer Kurt Linder vliegt onder aanvoering van maestro Johan Cruijff aan alle kanten over de arme Tukkers heen. Dat het Ajax voor de wind gaat, is mede te danken aan de vroege goal van de rappe linksbuiten Jesper Olsen. Al in de derde minuut zet hij iedereen die op zijn weg komt op het verkeerde been en scoort behendig de 1-0. Maar wie het jonge team deze middag in de juiste baan leidt, is Johan Cruijff. De 'oudgediende' strooit met listige, briljante passes of het totaal geen moeite kost. Nadat Sören Lerby het doel na een voorzet van de meester op een haar heeft gemist, is een voorzet van de Deen uiteindelijk wel succes vol. Ling schiet nog tegen doelman Theo Snelders aan, maar in de rebound prikt Gerald Vanenbrug alsnog raak, 2-0. Daarna neemt Ajax, dat zich geen raad weet met het zwakke optreden en de matige tegenstand van Twente en ver baasd is over het eigen machtsvertoon, gas terug. Na de rust gooit Ajax de remmen weer los. Cruijff neemt vliegensvlug een vrije trap, vindt Ling die op zijn beurt de hardwerkende Peter Boeve in staat stelt de 3-0 te maken. Dat doet de back dan ook. Even krijgt FC Twente de over hand en weet prompt de 3-1 binnen te koppen via Sören Linsted, maar daarna is het toch weer Ajax dat de show een vervolg geeft. Ling krijgt tien minuten voor tijd eindelijk zijn felbegeerde doelpunt. De routinier genoot deze wedstrijd de voorkeur boven jongeling Willem Kieft. Linder kiest voor de Hagenaar omdat hij de laatste weken goed speelde, maar ook omdat de trainer zelf huiverig is zijn jonge spelers te zwaar te belasten. Maar de mooiste goal van de middag komt op naam van Dick Schoenaker. Het is weer Johan Cruijff die met zijn rechtervoet vanaf de linkervleugel de bal voorgeeft op de noeste werker. Met een prachtige zweefduik kopt Schoenaker zijn team naar een 5-1 overwinning. Het publiek springt op de banken en bedankt het duo met een lang applaus. In de euforie scoort Sören Lerby bijna nog Ajax' zesde goal, maar zijn indrukwek kende solo krijgt geen succesvol vervolg. Daardoor verdwijnt de 5-1 als eindstand in de geschiedenisboeken. Belangrijker is echter dat deze middag het spelplezier van Ajax afstraalt en dat Johan Cruijff op een prachtige manier sturing geeft aan het van talent barstende Ajax. Na het duel tegen FC Twente verliest Ajax geen wedstrijd meer. Alleen tegen Roda JC moet nog een gelijkspel worden toegestaan. De bekro ning volgt aan het einde van het seizoen als de Amsterdamse ploeg wederom 's lands beste voetbalploeg blijkt te zijn. Kick Off j 1 AJAX-FCTWENTE Z;>

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 22