Ajax wil verder overleggen met supporters over 'Joodse uitingen' Ajax-nieuws Ajax-logo in stoeltjes ArenA Vijf Lucky Ajax-leden geëerd Uitvak blijft vanmiddag leeg Het uitvak van de Amsterdam ArenA zal vanmiddag leeg blij ven. ADO Den Haag mag van de KNVB geen supporters meenemen naar de competitiewedstrijd. Deze strafmaatregel is het gevolg van de kwetsende spreekkoren van de Haagse aanhang in de uitwedstrijd van Ajax in het Zuiderparkstadion op 12 september. ADO moest daarnaast ook een boete betalen van 25.000 euro. De commissie van beroep deed begin decem ber 2004 deze uitspraak. ADO moest zich erbij neerleggen, want deze straf is onherroepelijk. In het vonnis ligt voor ADO ook nog de dreiging van het spelen van een thuiswedstrijd zonder publiek. Die straf is voorwaardelijk en met een proeftijd van een jaar opgelegd. ADO ging in beroep tegen een eerdere uitsprak van de tuchtcommissie, omdat de club zelf vond dat ze tijdens de wedstrijd al het mogelijke had gedaan om de spreekkoren te stoppen. De Haagse aanhang ontsierde het duel door leuzen te scanderen aan het adres van Ajax. Na achtenhalf jaar krijgt de Amsterdam ArenA wat meer een Ajax-uitstraling. Op de vakken 420 en 421 is namelijk in de stoeltjes het Ajax-logo verrezen. De stoeltjes die het logo vormen zijn wit van kleur, in tegenstelling tot de overige stoeltjes in het stadion. Het creëren van meer Ajax-uitstraling in de Amsterdam ArenA is een nadrukkelijke wens van de verschillende supportersgroepen. Het aanbrengen van het Ajax-logo in de tweede ring is een eerste aanzet tot het realiseren van die gewenste Ajax-uitstraling. Het logo is tot stand gekomen na overleg tussen Ajax, de Ajax Supporters Delegatie en de Amsterdam ArenA. Bobby Haarms, Rinus Michels, Wim Schoevaart, Sjaak Swart en Ger van Mourik hebben vrijdagavond 21 januari 2005 de Erepenning van Lucky Ajax ont vangen. Op het jaarfeest van de vereniging in hotel Huis ter Duin kregen de leden de penning uit handen van Lucky Ajax-voorzitter Theo de Groot overhandigd. De feestavond werd opgeluisterd door verschillende artiesten als Donna Lynton, de Casino Showband, Hans Boskamp en Lesley Williams. Onlangs heeft Ajax aangekondigd dat de club af wil van het ge scandeer van het woord "Joden" door Ajax-supporters, van daaraan verwante teksten (zoals "Wie niet springt en van het bezigen door Ajax-supporters van symbolen zoals de david ster en de Israëlische vlag.Via deze weg willen wij ons standpunt verduidelijken. De paradox dat wij zogenaamd een Jodenclub zijn, maar dat Joden het in veel gevallen, als gevolg van de zeer kwetsende reacties, moeilijk vinden om onze thuiswedstrijden, laat staan uitwedstrijden, te bezoeken moet van tafel. Ajax wordt wel eens geafficheerd als 'Jodenclub'. Als gevolg daarvan gebruikt een deel van de Ajax-supporters 'Joden' als geuzen naam. Ajax wil duidelijk stellen dat de club weet dat de eigen aanhang geen anti-semitische gevoelens of gedachten heeft bij het scanderen van de het woord 'Joden'. Tevens wil Ajax, ho pelijk ten overvloede, benadrukken dat deze wens om het ge bruik van de geuzennaam 'Joden' te stoppen, geen anti-semiti sche achtergrond heeft. Het blijkt dat de geuzennaam 'Joden' wel anti-semitische reacties oproept. Zeker in een samenleving met de spanningen van vandaag. 'Joden' heeft nu eenmaal een andere maatschappelijke en historische lading dan bijvoorbeeld de 'Superboeren'. Wanneer gesproken wordt over kwetsend, dan wordt er meestal gedacht aan kwetsend voor spelers of aan hang van de tegenpartij. In dit geval echter kwetst de reactie op de geuzennaam ook een groot deel van onze eigen aanhang, die zich niet schaart achter de geuzennaam 'Joden'. Vele mensen, en daarvoor hoef je niet Joods te zijn, storen zich zeer aan deze si tuatie en de uitwassen daarvan. Als echte Amsterdamse club heeft Ajax historisch gezien ban den met de Joodse gemeenschap. Net zoals vele andere clubs in onze hoofdstad kent en kende Ajax Joodse voetballers, be stuurders, vrijwilligers en supporters. En daar is Ajax trots op. Net zoals wij trots zijn op al onze leden, supporters en vrijwil ligers en op het belang van Ajax voor de gehele Amsterdamse gemeenschap. Wij weten dat dit geen gemakkelijk onderwerp is. Ajax beseft ook dat het niet meer gebruiken van deze geu zennaam bij de harde kern-supporters ook emoties oproept. Het betreft immers een deel van hun identiteit en verbonden heid met de club. Het is te gemakkelijk om die gevoelens simpel weg te wuiven. Toch doen wij een beroep op onze supporters om voor dit beleid open te staan en met ons mee te denken. Om het doel te bereiken zal Ajax spoedig praten met een represen tatieve groep Ajacieden. 4 Kick Off AJAX - AD0 DEN HAAG

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 4