Lerby hoopt op winst voor Ajax Deense voetballer speelde bij Ajax en Bayern München S0ren Lerby kwam op zeventienjarige leeftijd met zijn maatje Frank Arnesen uit Denemarken om bij het grote Ajax te spelen. Achtenhalf jaar, 269 wedstrijden en 92 goals later, en met vijf landskampioen schappen op zijn naam, verhuisde de linksbenige karaktervoetballer naar Bayern München. Ook daar kende Lerby successen en genoot hij, net als in Amsterdam, van het verblijf in de Zuid-Duitse stad. Toch zit hij vanavond op de tribune van de Amsterdam ArenA te hopen op winst voor de thuisclub. Niet in de laatste plaats omdat Ajax de drie punten nodig heeft om Europees te overwinteren. Lerby kwam samen met Frank Arnesen naar Ajax. 'Als een ploeg niet in staat is, om zomaar een wedstrijd te spelen, dan is het Bayern wel,' zegt de 46-jarige Lerby. De Duitsers zijn al zeker van een verlengd verblijf in de UEFA Champions League, en ook de tweede plaats in Groep C staat al vast. Toch gelooft de Deen er niet in dat de club uit München de wedstrijd cadeau zal doen aan de Amsterdammers, die alleen bij winst helemaal zeker zijn van een plaats in de UEFA Cup. 'Je kan nergens op rekenen,' zegt Lerby. 'Zelfs bij de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff gingen ze vol erop (Bayern versloeg Ajax in het duel met 8-0, red.). Ik word daar liever niet aan herinnerd.' Lerby wordt ook liever niet herinnerd aan de acht maanden die hij in dienst van de Duitse club was als coach. 'Liet was niet zo'n leuke ervaring.' Nee, dan zijn tijd als actief voetballer bij Bayern München. 'Ik had het er heerlijk naar mijn zin. Liet is een fijne club en ik heb ook met veel plezier daar geleefd. Voor mij was het wel een hele omschake ling, na achtenhalf jaar Ajax was ik natuurlijk helemaal gewend aan het spe len met drie spitsen, die typische Ajax- manier van voetballen. Ik kwam wat dat betreft bij Bayern echt in een andere cultuur terecht. Bij Ajax moesten we altijd ook nog mooi voetbal laten zien; bij Bayern München was winnen genoeg.' Dat is het vanavond voor Ajax ook. 'Ajax moet natuurlijk in Europa actief blijven na de winterstop,' vindt Lerby, die naast vijf landstitels ook nog twee keer de beker won met Ajax. 'Dat is voor het Nederlandse voetbal belangrijk. Maar Bayern kan wel vrijuit spelen omdat ze al geplaatst zijn. Ze kunnen kiezen uit een breed kader; zelfs als ze met wat andere spelers dan normaal aantreden, kunnen ze hun eigen spel spelen. En dan is Ajax ook nog eens afhankelijk van wat er in Israël gebeurt bij Maccabi Tel-Aviv tegen Juventus. In het ergste scenario, moét je hier dan winnen. Ik neem aan dat Ajax onderweg wel even informeert wat de stand van zaken is in Israël, dat ze weten wat ze te in het verloop van de doen staat wedstrijd.' Ajax moet oud-Ajacied tegenaan. 'Ajax moet z'n er dan volgens de Deense ook met volle inzet eigen spel Saren Lerby als Ajacied, in 1982 strijdend tegen FC Utrecht. spelen en proberen Bayern zijn wil op te leggen. Maar een van de kwaliteiten van Bayern is, dat zij heel geduldig kunnen spelen. Dat zag je in de wedstrijd tussen deze teams in München ook. Ze geven je het idee dat je lekker kan voetballen en opeens slaan ze toe.' In het duel tussen twee van zijn oude clubs - hij kwam ook nog uit voor Monaco en PSV - kiest Soren Lerby vanavond dus duidelijk partij voor de thuisploeg. Temeer omdat hij de zaakwaarnemer is van onder andere Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder en Johnny Heitinga. 'Ook voor hun hoop ik dat Ajax wint,' zegt Lerby. Kick Off q AJAX - FC BAYERN MÜNCHEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 28