opgericht: 18 maart 1900 stadion: Amsterdam Arena (51.342 plaatsen) trainer-coach: Ronald Koeman assistent-trainers: Ruud Krol en Tonny Bruins Slot voorzitter: John Jaake hoofdsponsor: ABN AMRO internet: www.ajax.nl In de competitie staat Ajax een straatlengte achter op PSV. Maar liefst tien punten scheiden Ajax reeds van de koploper uit Eindhoven. Ook in Europees verband voldoet Ajax op geen enkele wijze aan de verwachtingen. Met slechts één overwinning op zak - tegen het wel zeer matige Maccabi Tel Aviv - lijkt kwalificatie voor de tweede ronde van de Champions League welhaast een onmogelijke opgave. Bij zulke tegenvallende resultaten staat normaal gesproken de trainer onder druk, maar niet bij Ajax! De clubleiding van Ajax sprak onlangs nog het volste vertrou wen uit in Ronald Koeman. Daarentegen nam de club wél afscheid van technisch directeur Louis van Gaal. Men verkoos aldus de korte termijn (Koeman) boven de lange termijn (Van Gaal). Of anders geformuleerd, Van Eijden en de zijnen gaven de voorkeur aan realisme (Koeman) boven idealisme (Van Gaal). In zijn maandelijkse column in Johan noemde Auke Kok Koeman een typisch voorbeeld van een Tefaltrainer. De prestaties mochten dan dit seizoen tegenvallen, de critici wezen in eerste instantie naar de falende spelers. En in geval van nood wees Koeman naar de Ajax-directie (lees: Van Gaal). Kritiek ketste zo altijd af op Koemans anti-aanbaklaag die hij als geen ander wist te cultiveren, aldus Kok. Inderdaad, de reputatie van de trainer-coach Ronald Koeman lijkt onaantastbaar. Daar waar voorgangers als Morten Olsen, Jan Wouters en Co Adriaanse klaagden over een gebrek aan krediet doorstond Koeman tot dusverre alle stormen. Na hetdebaclein München (4-0 verlies) concludeerde Koeman dat het zijn spelersgroep nu eenmaal ontbrak aan de nodige bekwaamheden. Oftewel, zijn ploeg kon niet beter. Voor het gemak 'vergat' de Groninger dat hij zelf medeverantwoordelijk is geweest voor de invulling van de huidige Ajax-selectie. Spelers als Sonck, Anastasiou, Soetaers, Grygera en Escudé werden pas naar Amsterdam gehaald nadat Koeman zijn fiat had gegeven. Ook mag de vraag gesteld worden of het wel zo verstandig is om je eigen spelers zo af te branden. Het toch al broze zelfvertrouwen van de spelers werd er niet door gesterkt. Misschien had dit keer 'een hand in eigen boezem steken' niet misstaan. Ronald Koeman werd in zijn debuutjaar kampi oen met Ajax. Daarvoor verdiende hij natuurlijk waardering. Wel moet daarbij vermeld worden dat de titel gehaald werd met een team dat reeds door anderen gesmeed was. Mido, Ibrahimovic, Lobont, Maxwell, Trabelsi, Galasek, Chivu; allen kwamen onder het bewind van Co Adriaanse en Leo Beenhakker. Een jaar later bereikte Ajax de kwartfinale van de Champions League. En werd uitgeschakeld door de latere winnaar AC Milan. Ook deze puike prestatie kon Koeman met een gerust geweten bijschrijven op z'n cv. Maar je hoort eigenlijk niemand meer over het feit dat Ajax zo ver kon komen nadat het in Lyon, Valencia en Rome een heel contingent engeltjes op de lat had zitten. Met name de 1-1 in Valencia ging de geschiedenisboeken in als 'de meest fortuinlijke puntendeling aller tijden'. Afgelopen seizoen werd Ajax weer kampioen. Tweeënhalf jaar trainer van Ajax en twee landstitels op je

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 4