Mandekker met drang naar voren Nigel de Jong Mooiste doelpunt: 'Mijn eerste officiële goal voor Ajax 1, uit tegen Arsenal in de UEFA Champions League' Hoewel Ajax de laatste weken wisselend presteerde, was een van de jongste spelers in de selectie een van de constantere. Nigel de Jong kreeg van Ronald Koeman nog een voldoende na het debacle tegen Bayern München, ter wijl de rest van de ploeg, op Maxwell na, volgens de trainer door het ijs zakte op Europees niveau. De Jong, 19 jaar, blijft aangenaam kalm onder de aandacht die er voor hem is en toont een ongecompliceerde visie op zijn loopbaan. Hangtime tekst// Joris Zandbergen foto's Louis van de Vuurst We hebben een dompertje te verwerken gehad,' zegt Nigel de Jong enkele dagen na de 4-0 neder laag in München. 'Ik ben er alweer overheen. Kijk, er is niemand doodge gaan ofzo, we hebben een wedstrijd verloren. Nu moeten we verder. Zondag spelen we weer voor de competitie.' Het is deze opgeruimde natuur van de Amsterdammer die er, samen met zijn niet onaanzienlijke voetbalkwaliteiten, voor zorgt dat coaches Ronald Koeman bij Ajax en Marco van Basten bij het Nederlands elftal steeds vaker een beroep doen op de verdediger en hem ook een belangrijkere rol geven in het veld. 'Ik speel tegenwoordig links of rechts in het centrum; zeg maar in de mandekking. De trainer geeft me vertrouwen om daar te spelen. Ik ben zelf redelijk tevreden over mijn spel. In Oranje voel ik me ook lekker want ook van die trainers krijg ik vertrouwen. Dan moet je het ook zo goed mogelijk invullen, anders win je nooit MHI Hoewel niet de langste, is Nigel de Jong sterk in de lucht door zijn sprongkracht. Nigel de Jong contra Michael Ballack. een wedstrijd. De trainers laten mij m'n eigen spelletje spelen. Ik ben een mandekker die altijd bezig is met aanval len als we in balbezit zijn. Ik wil graag de bal hebben en dan proberen het spel te maken van achteruit. De laatste tijd krijg ik veel gelegenheid om mee te voetballen. Dat is een extra ontwikkeling voor de speler Nigel. Die speler mocht na het verlies tegen Bayern München als een van de weinige Ajax-spelers de complimenten van zijn coach ontvangen. 'Leuk voor het indi vidu natuurlijk, maar ik had liever gezien dat alle elf spelers een voldoende hadden gehaald. Het is best rot als je complimen ten krijgt maar je team verliest.' De Jong staat voor een doorslaggevende periode op drie fronten. Ajax moet vech ten voor zijn leven in de nationale com petitie en de UEFA Champions League en het Nederlands elftal speelt WK-kwalifi- catiewedstrijden. 'Het is een belangrijke periode voor ons allemaal, voor de spelers van Ajax en die van Oranje. Voor het Nederlandse voetbal eigenlijk, want alle voetballers hebben er baat bij als Nederlandse clubs het goed doen in Europese competities en natuurlijk wil iedereen dat Oranje zo ver mogelijk komt.' Van de Ajacieden wordt weieens gezegd dat ze te klein zijn om op topniveau persoonlijke duels te kunnen winnen. De Jong, met zijn 1.74 meter ook niet echt een reus, wordt echter zelden in het rijtje met 'kleintjes' gerangschikt. Dat heeft hij te danken aan zijn aanzienlijke sprongkracht en zijn hangtime, zoals het in het Amerikaanse basketbal, zijn andere Kick Off q AJAX - SC HEERENVEEN J

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 9