Historie Louis van Gaal wint na UEFA Cup en beker ook de Schaal Ajax voor 24ste keer landskampioen Een voetbalfeest moet het worden deze eerste meidag in 1994. Ajax kan zich op die dag voor de 24ste keer in het roemrijke bestaan tot kampioen van Nederland laten kronen. Dan moeten de Amsterdammers wel sc Heerenveen opzij schuiven. Het liefst natuurlijk met een geweldige wedstrijd, wonderschone acties en veel goals. tekst Monique Janse foto//Beeldarchief Ajax De spanning in en rond het Olympisch Stadion is overal voelbaar. Er wordt in dit grote stadion gespeeld, omdat heel veel fans bij deze mogelijke kampioenswed strijd aanwezig willen zijn. Bijna alle plaatsen zijn dan ook bezet. Ruim 41.000 toeschouwers maken zich op voor een fraaie show. Want ze wilden vlammend kampioen worden, en niet zoals vier jaar eerder na een "salonremise". Maar sc Heerenveen, de promovendus die het zo leuk doet in de eredivisie, weigert zich neer te leggen bij een bijrol waarin de spelers alleen maar mogen toekijken. Dat past niet in het straatje van de Friezen. En misschien denken de mannen ook dat er nog wel wat te halen valt in Amsterdam. Want rekent Ajax zich niet te vroeg rijk? En is Heerenveen zelf al wel helemaal veilig voor behoud op het hoog ste niveau? De club zelf denkt van niet en verschanst zich. Dat is eigenlijk niemand gewend van het Friese team. De verdediging, onder leiding van Gert-Jan Verbeek (vandaag de oefenmeester van Heerenveen), geeft de Ajacieden tot hun frustratie geen centime ter ruimte. De scherpte van de Amsterdamse aanvallen is net te min om Verbeek en de zijnen te verontrusten, terwijl de uitvallen van Heerenveen de fans met angst vervullen. Met een ruststand van 0-0 kunnen de tienduizenden in het stadion nog niet op hun gemakje achteroverleunen. De voet ballers worden in de tweede helft ook nog onaangenaam verrast door een stel parachutisten dat tijdens de tweede helft pardoes op het gras landt. Edgar Davids krijgt er een bijna in zijn nek. Scheidsrechter Temmink legt het spel stil als hij er nog een paar ziet. Na de onderbreking loopt het plotseling wel bij de Amsterdammers. Uitblinker Frank Rijkaard zet een aanval op, bedient Jari Litmanen die in kansrijke positie staat. Maar de Fin hoort zijn teamgenoot roepen en geeft de bal terug. Rijkaard klopt de deze middag uitblin kende doelman Carlo l'Ami. De ban is gebroken. Drie minuten later ligt ook Ajax' tweede treffer achter l'Ami. Of het Litmanen of Pettersson is die de bal het laatste tikje over de doellijn geeft, kan bijna niemand zien. De Zweed krijgt hem op zijn conto en daarmee viert hij direct een jubileum. Het is namelijk zijn honderdste officiële Ajax-goal. Daarna zijn er mogelijkheden te over om alsnog uit te lopen naar een grote zege, maar de bal wil er voor Ajax niet meer in. Litmanen mist als topscorer van Ajax de kans om zijn totaal nog verder op te vijzelen. Maar de Fin mist voor de tweede keer dit seizoen vanaf elf meter. De thuis ploeg is daarna een beetje in mineurstem ming. Verbeek maakt in de slotminuut zelfs nog de aansluitingstreffer door de vrije trap van Jan de Visser keihard in de bovenhoek te koppen, 2-1. Kort daarna fluit Temmink voor het einde. Ajax is kampioen, voor de 24ste keer in het bestaan. Voor trainer Louis van Gaal is het zijn eerste landstitel. In zijn eerste seizoen als verantwoordelijke coach won hij al de UEFA Cup, in 1993 de nationale beker en dus nu de Schaal. Een jaar later zou de succesvolle oefenmeester het grootste succes uit zijn carrière boeken door de - vooraf door hem verfoeide - UEFA Champions League te winnen. Stefan Pettersson claimt het doelpunt terwijl ook Jari Litmanen bij de bal in de buurt is. Gertjan Verbeek kan niet voorkomen dat Frank Rijkaard doeltreffend uithaalt. Kick Off AJAX - SC HEERENVEEN Z:>

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 22