Ronald Koeman Ajax-trainer behoudt zijn belangrijkste troeven voor nieuwe campagne Ronald Koeman won als coach van Ajax zijn tweede landskampioenschap in tweeënhalf seizoen. Meteen na afloop van de voetbaljaargang 2003-2004 gonsde het zoals gebruikelijk van de geruchten; vrijwel alle bepa lende spelers zouden de club verlaten, zeker als het Europees kampioenschap in Portugal de jonge Ajax- sterren nog feller zou doen stralen. Het werd echter op transfergebied de rustigste zomer in vele jaren en Koeman behield zijn beoogde starters en belangrijkste wisselspelers. En als er geen spelers vertrekken, dan ook geen grote nieuwe aankopen. Koeman gaat dan ook vooralsnog het seizoen 2004-2005 in met een brede, kwalitatief hoogwaardige selectie en hij verlangt van zijn ploeg niets minder dan een nieuw natio naal kampioenschap. Rafael van der Vaart Honger naar nieuw Europees tekst Joris Zandbergen fotografie Louis van de Vuurst dat gelouterde internationals op de bank terecht komen. 'Er zullen mensen teleur gesteld zijn als ze niet spelen. Hopelijk gaat iedereen daar goed mee om.' Na het vertrek van Jari Litmanen werd Rafael van der Vaart de eerste aanvoer der van Ajax. De Heemskerker blijft een belangrijke pion voor Koeman. 'Rafael blijft de captain. Hij zei dat het hem goed bevallen was.' Ook sprak Koeman met Van der Vaart over de rol die de interna tional moet gaan spelen bij Ajax. 'Hij moet nog belangrijker worden, zichzelf meer in dienst stellen van het elftal. Hij moet als aanvoerder voor het hele team klaarstaan. Voetballend gezien moet hij meer vanuit zijn mogelijkheden spelen; meer vanuit het middenveld en minder afwachtend bij de spits. Zijn scorend ver mogen blijft hij volgens mij toch wel be houden.' Met Wesley Sonck 'op 10' speelde Van der Vaart een meer terugge trokken, controlerende rol. 'En dat ging vrij goed,' vond de aanvoerder zelf. 'Zo heb ik in de jeugd ook altijd gespeeld. Ik kan zo een beetje zwerven en de passing verzorgen. Op deze manier van spelen is het ook wat makkelijker om verantwoor ding te nemen als aanvoerder,' aldus Van der Vaart. Nigel de Jong oogt sterker dan ooit. In de oefencampagne speelde De Jong zowel rechtsback als centrale verdediger. 'Ik mag hem graag zien spelen,' zei Koeman over zijn pupil. De trainer heeft 'iets' met de allrounder. Tijdens de trainingen en wedstrijden roept Koeman vaak op venij- De trainer wil echter meer: Ajax moet het veel beter doen in de Amstel Cup - de ploeg werd vorig jaar in de eerste de beste ronde waarin zij meedeed uitgeschakeld door NAC Breda, de tegenstander van vandaag - en de Amsterdammers willen weer de smaak van succes proeven op het hoogste Europese niveau: de UEFA Champions League. Griekenland, dat tegen alle verwachtin gen in het EK won, was een voorbeeld voor minder kapitaalkrachtige clubs die toch Europese ambities hebben. 'Ze heb ben laten zien dat de ploeg met de meeste sterspelers niet altijd wint,'zei Koeman. 'Maar ik hou bij Ajax meer vast aan het seizoen 2002-2003, waarin we het zo goed deden in de Champions League. We hebben ons direct gekwalificeerd door het kampioenschap en we kijken ernaar uit om mee te doen zoals we het eerste seizoen deden en uiteindelijk door te groeien tot misschien wel het winnen van de Champions League. Dat is een uitda ging voor een club als Ajax.' Ajax beleefde volgens Koeman 'de beste voorbereiding sinds ik hier trainer ben'. De technische staf verschoof het accent tijdens de trainingen van duurvermogen naar meer trainen met de bal. Ook pikten de zes EK-gangers, die toch twee weken later begonnen dan de rest, gemakkelijk aan bij de groep. De Ajax-coach behoudt zoals gezegd zijn belangrijkste troeven in de strijd om succes op drie fronten. Koeman staat wekelijks wel voor een puzzel: er is zoveel kwaliteit in de selectie nige wijze 'Nigel!', maar even zo vaak maakt de oefenmeester een dolletje met de goedlachse verdediger. 'Nigel heeft weer goed gespeeld,' klonk het eens te meer dit seizoen. 'Af en toe lost hij een si tuatie op een manier op waarvan ik denk: "Moet dat nou? Doe gewoon," maar dat hoort een beetje bij zijn spel. Nigel is goed bezig,' aldus Koeman met een glim lach op zijn gezicht. Kick Off q AJAX - NAC BREDA J

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 9