'Maxwell is een van de topspelers van Ajax en hij wordt ook nog steeds beter' Maxwell Maarten Stekelenburg 'Maxwell is een genot om naar te kijken,' vindt Koeman. 'Ik ben heel blij dat hij bij Ajax blijft. Maar een heleboel clubs en coaches in Europa hebben volgens mij wel zitten slapen. Maxwell is een van de topspelers van Ajax en hij wordt ook nog steeds beter.' Maxwell speelt af en toe ook als middenvelder, volgens Koeman eigenlijk de ideale positie voor de Braziliaan met de fluwelen techniek, die doorgaans linksback speelt. 'Het enige wat nog beter kan, is dat Maxwell moet leren om zijn concentratie voortdurend vast te houden. Tja, het gaat hem ook zo gemakkelijk af.' 'Ik praat overigens niet meer over vaste posities op het middenveld,' liet Koeman tijdens de voorbereiding weten. 'Dat is verleden tijd. Er moet veel beweging zijn en de drie middenvelders moeten heel goed op elkaar zijn afgestemd, zodat je veel afwisseling hebt. Er is in deze selec tie veel concurrentie voor die posities. Tomas Galasek, ook een zeer belangrijke speler voor ons, Rafael van der Vaart, Steven Pienaar, Wesley Sneijder, Daniël de Ridder en Anthony Obodai kunnen er allemaal spelen, dus we hebben zes middenvelders voor drie plekken.' Koeman leek Obodai, die ook verdien stelijk als rechtsback opereerde, in de eer ste fase van de competitie te moeten mis sen omdat de Ghanees met zijn land zou uitkomen op de Olympische Spelen. Obodai kreeg de complimenten van zijn trainer voor zijn vertoonde spel en inzet tijdens de oefencampagne en vertrok naar Schiphol, waar echter, en niet voor de eerste keer, geen vliegtickets waren ge reserveerd door de Ghanese voetbalbond. Zodat de water- vlugge Afrikaan zich onmiddel lijk weer bij zijn werkgever meldde en liet weten dat wat hem betreft Athene een afgeslo ten hoofdstuk was en hij zich vanaf dat moment helemaal richtte op Ajax. Dat zal Koeman, die Obodai bij vrijwel alle oefenduels inzette, als mu ziek in de oren geklonken heb ben. Op Koemans verlanglijstje staat nog altijd een rechtsbui ten. Maar de trainer is tevreden over de ontwikkeling van Tom de Mul. 'Tom de Mul heeft alles waar een rechtsbuiten van Ajax aan moet voldoen,' aldus Koeman. 'De snelheid, de voor zet en de actie. Al moeten we nog wel af wachten hoe hij zich tegen sterkere tegen standers houdt, want hij is pas achttien jaar. In principe zoeken we nog extern naar een rechtsbuiten, die kan spelen tot De Mul er helemaal klaar voor is. Het moet dan wel een echte, onmiddellijke versterking zijn want anders doen we het met wat we hebben. Met Daniël de Ridder en Steven Pienaar hebben we ook nog alternatieven achter de hand.' Eind vorig seizoen kondigde Koeman het al aan: Maarten Stekelenburg krijgt een eerlijke kans om op basis van gelijk waardigheid de concurrentie aan te gaan met Bogdan Lobont voor de positie van eerste keeper. Vlak voor de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal maakte Koeman zijn keuze bekend: het wordt Maarten Stekelenburg. 'Maarten heeft zich het laatste jaar goed ontwikkeld en ik wilde hem, de jeugd, een kans geven. Tijdens het seizoen speel ik met een vaste keeper. Je moet wel iemand zekerheid bieden en vertrouwen in hem uitspreken,' aldus Koeman. 'Het liefste ga ik ook gewoon door met Lobont. Ook hij heeft het vorig jaar goed gedaan en Ajax heeft drie goede keepers nodig. Dat is in het verle den wel gebleken.' In potentie is Wesley Sonck de beste goaltjesdief van de spitsen bij Ajax. Sonck speelde in de oefencampagne op zijn best als hij achter de spits opereerde, waar hij niet alleen zijn doelgerichtheid kon etaleren maar ook zijn slimme pas sing toonde. 'Wesley Sonck achter Ibrahimovic of Anastasiou is een moge lijkheid,' zei Koeman. 'Sonck is een spe ler met veel kwaliteiten. In het begin moest hij nog wennen aan Ajax. Misschien is hij wel geschrokken van al het talent om hem heen. Hij moet ge woon Sonck zijn.' Ook Sonck zelf vond het 'lekker gaan'. 'Wanneer ik achter Zlatan speel dan heb ik het spel meer voor me en dat ligt mij gewoon beter dan als diepste spits. Ik heb soms ook de mogelijkheid om uit te wij ken, wanneer het te druk wordt in het centrum. Die vrijheid vind ik prettig,' analyseerde de Belg. De speelstijl van Ajax zal echter afhangen van de tegenstanders. 'Tegen sommige teams kan je heel aanvallend spelen. We willen ook zorgen dat het publiek wat te genieten heeft. Je moet echter in de zwaardere wedstrijden niet in het mes lopen. Soms zal ik kiezen voor drie echte middenvelders, als ik denk dat de wed strijd daar om vraagt,' aldus Koeman. 'Verder hoef ik niet elke wedstrijd met dezelfde elf spelers te spelen. Gezien het zware programma is het goed dat ik jon gens rust kan geven. Op elke positie zijn meerdere spelers inzetbaar.' Kick Off h AJAX - NAC BREDA 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 11