SE*1 ïTi S3 t XH TEGENSTANDER VAN VANDAAG: AJAX AMSTERDAM Lm.' L_LJ zondag 15 augustus 2004 het altijd de discussie zal blijven of ze nu wel of juist niet samen op het veld kunnen staan, mogen daar ook Johnny Heitinga en Nigel de Jong aan toegevoegd worden. Van de vier ging alleen De Jong niet mee naar het EK, dat afgelopen zomer in Portugal plaatsvond. De zoon van oud-international Jerry stond op de standby-lijst en reisde als supporter af naar Zuid-Europa. In de selectie voor de oefenin terland van komende woensdag in Zweden is hij wel weer van de partij. Voeg daarbij nog talenten als Daniël de Ridder, Tom De Mul, Thomas Vermaelen, Hedwiges Maduro en Rasmus Lindgren en de komende jaren is Ajax voortdurend verzekerd van zelf opgeleid ta lent in de eigen gelederen. Door de oefenpotjes zal het komende week rustig zijn op het Amsterdamse trainingsveld. Maar dat risico zit altijd inbegrepen bij een topclub. Dat begrip is zowel in nationaal als internationaal opzicht onbetwist van toepas sing op de club die is vernoemd naar een Griekse God. Geen enkele Nederlandse club werd vaker landskampioen (29 keer), geen enkele club kon meer keren de KNVB-Beker omhoog houden (15 maal) of won vaker een Europa Cup. Ajax schaart zich zelfs in het il lustere rijtje van vier Europese clubs die zowel een Europa Cup I, II als UEFA Cup in de prij- zenkast heeft staan. De cup met de grote oren ging liefst vier keer naar Amsterdam, in 1971, 1972, 1973 en voor de laatste keer in 1995, middels de roemruchte finale in Wenen tegen AC Milan. Via de schoen van Patrick Kluivert ging het enige doelpunt van de wed strijd in de touwen. Een jaar later stond Ajax overigens opnieuw in de finale. Juventus was toen na strafschoppen te sterk. De Europa Cup voor bekerwinnaars, die inmiddels niet meer bestaat, werd in 1987 gewonnen. Voor zet Sonny Silooy, kopbal Marco van Basten, het Duitse Lokomotive Leipzig met 1-0 ver slagen. Vijf jaar later volgde de UEFA Cup na eliminatie van het Italiaanse Torino (2-2,0-0). In 1972 en 1995 won Ajax ook nog de We reldbeker. Twee weken geleden rook Ajax reeds aan het buitenlands voetbal door The Amsterdam Tournament te winnen. Dooreen 3-2 zege op de Griekse landskampioen Panathinaikos, middels twee doelpunten van Sonck en één van Ibrahimovic, alsmede een doelpuntloos gelijkspel tegen de Engelse houder van de landstitel, Arsenal, mocht aanvoerder Van der Vaart de bijbehorende trofee in ontvangst ne men. De verwachting was afgelopen zondag dat daar nog een Johan Cruijff Schaal aan toegevoegd mocht worden. Tot de 87e mi nuut leidde Ajax met 2-1 na doelpunten van de Zuid-Afrikaanse international Steven Pie- naar en de ingevallen Wesley Sneijder. Maar in de laatste minuten ging het toch nog mis en vormde de 2-4 uitslag een verrassing. Als domper volgde ook nog de rode kaart van Tom Soetaers, waardoor de Belg vanmiddag geschorst zal toekijken. Maar Ajax zal Ajax niet zijn als de ploeg van daag weer supergemotiveerd aan de aftrap verschijnt, de gezonde portie Amsterdamse bluf uitstraalt en zich via haar combinatiespel, uitgevoerd tot in ver doorgaande technische precisie, tot aanvallend voetbal laat verleiden. De kampioensaspiraties zijn er. Een landelijk sportweekblad voegde vorige week in haar seizoenspecial zelfs een cursus 'Hoe versla je Ajax?' toe. „We proberen zo de competitie nog enigszins spannend te houden", was de motivatie van de hoofdredacteur. In zeven punten komen de zwak heden van de tegenstan dervan vandaag aan bod. Al blijft het 'als'-, 'maar'- en 'op een slechte dag dan'-gehalte vrij hoog. Of FC Twente goed op heeft gelet, weten we over negentig minuten. FC Twente - Ajax

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 7