Miljonairs in RIVER PLATE DE GROTE ARGENTIJNSE ONBEKENDE 2004 Van de vier deelnemers aan het Amsterdam Tournament is River Plate de minst bekende. Toch heeft de oudste club van Argentinië een erelijst om van te watertanden en werd afgelopen seizoen voor de 32ste maal landskampioen. De titel werd echter overschaduwd door de financiële problemen en de uitscha keling in de Copa Libertadores door aartsvijand Boca Juniors. Want die derby is het jaarlijkse hoogte punt van het Argentijnse voetbal: Ajax-Feyenoord in het kwadraat. 17 The SONY NÜLT e r Tournament Marceio Gallardo krijgt geel tijdens de finale van het Zuid- Amerikaans kampioenschap tegen Cienciano. o. 5 Afgelopen seizoen was het weer zo ver. Voor de zoveelste keer liep de 'derby van Buenos Aires' weer eens volledig uit de hand. In La Bombonera, het stadion van Boca, had scheidsrechter Martin drie rode kaarten nodig om de gemoederen in de halve finale van de Copa Libertadores - de Zuid-Amerikaanse variant van de Champions League - nog een beetje in de hand te houden. Marceio Gallardo en Ariel Garcé van River werden wegge stuurd, net zoals Alfredo Cascini van Boca. Het was niet de eerste keer dat de 'superdasico'op een slagveld uit liep. Net zoals de confrontatie ook vrijwel altijd buiten het veld tot ernstige ongeregeld heden leidt. De harde kern supporters van de clubs zijn een combinatie van hooligans en gangsters, die jarenlang gratis toegang tot de stadions kregen in ruil voor onvoorwaardelijke steun aan de club. Zo was de aanhang van Boca er eind jaren negentig verantwoordelijk voor dat twee feestvierende fans van River (dat met 2-0 van Boca had gewonnen) wer den vermoord. Een dag later viel op het stadion van Boca te lezen: "we hebben gelijk gemaakt: 2-2". Pas recent wordt er van hogerhand geprobeerd iets te doen aan het supportersprobleem. Zo mogen aanhangers van de uitspelende club niet meer mee naar de 'derby der derby's'. LOS MILLIONARIOS Aan het begin van de twintigste eeuw kende de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires (nu ruim 12 miljoen inwoners, toen 200.000) een levendige Britse gemeen schap met eigen banken, scholen en sociale evenementen. Rond die tijd scho ten binnen die gemeenschap ook diverse voetbalclubs als paddestoelen uit de grond. Racing Club (1903), Boca Juniors en Independiente (1905) en River Plate (1901) werden allen in een kort tijdsbestek opgericht. 'River' en 'Boca' vinden beide hun oorsprong in dezelfde wijk: Boca, een volkswijk in het zuiden van Buenos Aires. In 1938 besloot River naar een wijk in het rijkere noorden te verhuizen. Het leverde hen de bijnaam 'Los Millionarios'op en de hoon van alle Boca-fans. Sindsdien zijn Boca en River écht tegenpolen van elkaar. Boca is de club van de hardwerkende arbeiders uit de havenwijken. Vechtlust en passie staan centraal in het spel en technische hoogstandjes en raffinement zijn vaak ver te zoeken. River daarentegen vertegenwoordigt de elegantie van de rij kere klassen. In het spel van River is dat terug te zien omdat de club meestal mooi en verfijnd voetbal speelt. De sup porters van River worden door hun aarts vijand LasCallinas(de kippen)genoemd, omdat de futloze rijkeluiszoontjes uit het noorden 'overal bang voor zijn en geen strijderhart hebben'. De supporters van Boca worden daarentegen door de River- fans uitgemaakt voor Los Puercos (de varkens), een verwijzing naar de verpau perde Boca-wijk aan de rivier waar het volgens River-fans altijd stinkt. Als Boca Juniors het Feyenoord van Argentinië is, mag River Plate zich het 'Argentijnse Ajax' noemen. In 1932 legde River Plate voor de eerste maal beslag op de Argentijnse titel. Tot dit seizoen won River Plate het landskampioenschap 32 keer (plus twee maal de Copa Libertado res en éénmaal de wereldbeker). Daar mee is River de meest succesvolle club in de Argentijnse voetbalgeschiedenis, al werd de laatste titel overschaduwd door de nederlaag tegen Boca Juniors in de halve finale van de Copa Libertadores. Het imago van River werd gevormd in de jaren veertig van de vorige eeuw, toen River met'La Maquina'de beste aanvals- linie had uit de clubgeschiedenis. Met deze vijfmansvoorhoede zou - zo bewe ren River-fans - het Argentijnse nationale elftal de WK's van zowel 1942 als 1946 (die vanwege de Tweede Wereldoorlog nooit zijn gespeeld) moeiteloos gewonnen hebben. Inmiddels stamt het laatste grote inter nationale succes van River Plate uit 1996 toen de club (onder leiding van Enzo Francescoli, de beste naoorlogse speler van River) de Copa Libertadores won. Naast Francescoli voetbalden nog vele illustere namen in het witte shirt met de rode diagonale baan: Alfredo di Stefano, Javier Saviola, Ariel Ortega, Gabriel Bati- stuta, Hernan Crespo,Juan Pablo Sorin en PabloAimaromer maareenseen paarte noemen. Diego Maradona speelde echter nooit in het shirt van River. In zijn biografie zegt hij dat hij, ondanks het feit dat River hem 'al het geld van de wereld bood', nooit enig gevoel kreeg bij de club. Hij voelde zich meerthuis bij de arbeidersclub Boca Juniors. vrij 30 juli zo 1 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 17