Vrijwilligers zijn MKlDJl-DSuUUil rondom de wedstrijd Excelsior'31 - Ajax Excelsior '31 - Ajax Peter Van der Kwaak droeg Doelman Peter van der Kwaak van Excelsior'31 droeg een krap pe vijftien jaar geleden het Ajaxshirt. Van der Kwaak speelde dat seizoen voornamelijk in het tweede van Ajax. „We hadden drie keepers bij Ajax, en ik had Menzo en Van der Sar voor me. Aan een eerste elftal kom je dan zo gauw niet toe", stelt de Nijverdaller. Van der Kwaak, geboren en getogen in Haarlem, begon zijn voetbalcarriè re als elfjarige bij DCO uit Haarlem. De jaren daarna voet balde hij bij alle hoofdklassers uit de buurt van Haarlem. Hij speel de onder andere een seizoen bij Ajax, twee jaar bij het Engels Reading, bij Go Ahead Eagles en Omniworld. Sinds vorig seizoen heeft hij het Excelsior'31shirt aan en dat bevalt hem goed. „Ik vind het een hele warme club en voel me er echt thuis. Daarom plakken we er nog een jaartje achteraan", lacht hij. Zijn favoriete keeper is Van der Sar. „Dat was ie veertien jaar geleden al. Toen trainde ik een seizoen samen met Van der Sar. Dan zie je iemands kwalitei ten en hij is in de loop der jaren alleen maar beter, ervarener geworden." Van der Kwaak hoopt tegen Ajax in de goal te staan, maar de knie blessure die hij opliep kan nog roet in het eten gooien. Tijdens de laatste wedstrijd tegen Excelsior'31 scoorde Ajax dertien keer. Vindt Van der Kwaak het niet vervelend als al die Ajaxspelers bij hem voor het doel verschijnen? „Nee hoor. Het niveauverschil is als het goed is, enorm. Ajax gaat scoren, maar het hangt er van af hoe ze zo'n wedstrijd ingaan. Als ze er zin in hebben schieten ze er zo tien in." Van der Kwaak maakt zich daar geen zorgen over. „Als keeper ga je de wedstrijd in met de bedoe ling om de nul te houden, en daarna om er zo min mogelijk door te laten. Maar als je Ajax als tegenstander hebt, moet je wel realistisch blijven. Spelen tegen Ajax is voor ons een leuke erva ring en daar gaan we van genie ten. We zien vanzelf wel hoe hoog het niveau ligt in zo'n wed strijd", aldus Van der Kwaak. Zo'n 70 vrijwilligers zullen donderdagavond 15 juli paraat staan om supporters en genodigden een onvergetelijke avond te bezorgen. De wedstrijd S.V. Excelsior'31 tegen AFC Ajax staat in het teken van spelers en bestuur, maar vaak wordt vergeten dat het de vrijwilligers zijn die zulke 'evenementen' tot een succes maken. Het is daarom niet verkeerd om deze kant van 'het voetbal' eens te belichten. Excelsior'31 heeft ongeveer zeventig leden bereid gevonden om te opereren als vrijwilliger. Dit zijn meestal mensen die al vrijwilligerswerk verrichten bij de club. In de voorbe reiding op de wedstrijd kan dan gedacht worden aan bijvoorbeeld kaartverkoop en promoting. Op de avond zelf zullen er ook veel vrij willigers zichtbaar zijn. Uit een gesprek met Han Aaftink (woord voerder van de catering) en Gerrit Dannenberg (hoofd - beveiliging) werd al snel duidelijk dat er meer bij komt kijken, wat menig suppor ter of toeschouwer doet vermoe den. De catering bestaat uit zo'n 25 men sen; Drie mensen van de clubhuis commissie aangevuld met barper- soneel. De beveiliging daarentegen is wat complexer. Hoewel er van Excelsior'31 al 40 man op de been is, zijn er van Ajax' kant nog eens 10 extra stewards en ook Heracles levert 10 stewards af. "Sinds de wedstrijd Ajax 2 - Feyenoord 2 zijn de mensen uit Amsterdam heel erg voorzichtig", aldus Dannenberg. Om even een voorbeeld te geven: De spelers van Ajax zullen, bege leid door hun stewards, via een aparte ingang het veld betreden. Na de wedstrijd gaan ze linea - recta weer de bus in. "De gemoedelijk heid is eraf", aldus Dannenberg. Hiermee bedoeld hij ook het uitde len van de handtekeningen. Tien jaar gelden, toen Ajax ook te gast was in Rijssen, kon het nog dat je als supporter het veld op liep en om een handtekening vroeg of even op de foto ging met je favoriete spe ler. Tegenwoordig is dat anders. "Niemand komt het veld op. Aan de oostzijde van de hoofdtribune is een afgebakerd deel voor Ajax spe lers die daar handtekeningen uitde len", aldus Dannenberg. Naast de beveiliging heeft ook de catering orders gekregen uit het Amsterdamse kamp. "Van Ajax uit is gemeld dat er een ruimschoots aantal flessen frisdrank in de kleed kamer aanwezig moet zijn", aldus Aaftink. Ook veiligheid staat bij de catering in een hoog vaandel. "We verkopen absoluut geen flessen bier. We gooien alles op de tap. Rondom het veld zal 'evenemen tenbier' worden verkocht". Hoe de catering zich gaat presente ren wist Aaftink duidelijk uit te leg gen. "In elke hoek van het veld staat een stand waar frisdrank en bier kan worden gehaald. Bij mooi weer en een hoge opkomst zullen er twee extra kraampjes aan de ach terkant van de kantine worden opgezet. Ook is het de bedoeling dat er dan ijs wordt verkocht". Naast deze speciale tentjes zal ook gewoon de kantine en de keuken open zijn. "Als het mooi weer is dan verwachten we al snel zo'n kleine 4000 mensen en dan heb je direct een regiofunctie", aldus Aaftink. In het spelershome worden bestuursleden en sponsoren ont vangen met een luxe maaltijd. "Het mooiste is natuurlijk als het volle bak is, dan is de penningmeester ook tevreden". Het aantal toeschouwers is voor de beveiliging erg van belang. Allereerst het parkeren: "Het is de bedoeling dat mensen, op eigen risico, parkeren op het terrein van het voormalig steenfabriek. Hier zullen stewards aanwezig zijn die structuur aanbrengen. We verwach ten daar zo'n 750 auto's kwijt te kunnen", aldus Dannenberg. Vanaf de eerste inrit van het parkeerter rein van 'De Koerbelt' tot aan het steenfabriek geldt een parkeerver bod". Voor Ajax zullen wel andere regels gelden? "Speciaal voor de Ajax - bus maken we om 16.00 uur de tweede inrit dicht en zullen we een deel van het terrein afzetten". Ten tweede is er de faciliteit rond het veld. "Op de hoofd -en staan- tribune kunnen we 500 man kwijt. En als we er bij bouwen kunnen we makkelijk 2500 man ontvangen. Toch hebben we besloten om langs de lange zijde, tegenover de hoofd tribune, een soort van staantribune van pallets te maken. Hier kunnen we dan nog eens 1800 man extra kwijt. Donderdag 15 juli om 16.00 uur zit voor de beveiliging de voorberei ding erop. De catering gaat dan aan de slag met de standjes. "Aanstaande donderdag hebben we nog een laatste vergadering met de Ajax - commissie", aldus Dannenberg. "We proberen die avond volledige veiligheid te garanderen, maar er kan altijd wel zo'n verdwaalde 'supporter' tus senzitten en daar doe je niks aan. We beschikken wel over portofoons en ook de politie staat paraat, dus wat dat betreft.Nu maar zien hoe de jongens zich binnen het hek gedragen".

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 9