Ajax in vogelvlucht De ontstaansgeschiedenis van Ajax begint eigenlijk bij Han Dade. Deze Amsterdammer was in 1883 de eigen aar van een leren bal. Met zijn vrienden, waaronder de latere eerste voorzitter Floris Stempel, richtte hij daarom de voetbalclub Union op. Tijdens een historische vergadering op 18 maart 1900 in Café Oost-lndie aan de Kalverstraat 2 werd de Football Club Ajax opgericht. De club sloot zich aan bij de Amsterdamsche Voetbal Bond (AVB) en huurde voor de thuiswedstrij den een veldje in Amsterdam Noord. Twee jaar later werd Ajax toegelaten tot de landelijke Nederlandse Voetbal Bond (NVB) en promoveerde direct van de derde naar de tweede klas se. Plannen voor woningbouw op het veldje in Noord dwong de club in de zomer van 1907 uit te kijken naar een nieuwe locatie. Er werd ruimte gevon den aan de Middenweg in de Gemeente Watergraafsmeer. Als verkleedruimte werd het café aan de overkant van de weg gebruikt. In het seizoen 1907-1908 kreeg Ajax het eerste echte voetbalstadion: het Houten Stadion. In 1908 fuseerde Ajax met voetbalclub Holland. De naam bleef Ajax, maar er kwamen wel nieuwe spe lers, zoals de broertjes Pelser en Ton Kooy. Zij legden de basis voor de pro motie naar het hoogste niveau. In 1910 maakte de club de sprong naar de eerste klasse en werd de Ier John Kirwan aangetrokken als eerste betaal de trainer. Op 21 mei 1911 promoveerde Ajax naar de eerste klasse. Om verwar ring met Sparta te voorkomen, moest het traditionele Ajax-shirt met strepen aangepast worden. Er werd gekozen voor een wit shirt met een rode vertica le baan. Er volgde een periode van degradatie en promotie. De eerste successen kwa men onder leiding van trainer Jack Reynolds. De jaren '30 gelden als 'de gouden eeuw' van de Amsterdamse club. In tien jaar tijd werd Ajax zeven keer afde lingskampioen en vijf maal landskampi oen. Het grootste succes kwam natuurlijk in de jaren 70. Eerst onder leiding van Rinus Michels en later van Stefan as*.,,' Kovacs sleepte Ajax drie keer achter een de Europa Cup 1 binnen met fameuze spelers als Piet Keizer, Sjaak Swart en natuurlijk Johan Cruijff, Europees voetballer van het jaar in 19711973 en 1974. Ook de wereldcup werd binnengehaald. In de jaren '80 en '90 won Ajax de toen malige UEFA-cup en de Europacup 2 voor bekerwinnaars. Dat maakt Ajax tot verreweg de meest succesvolle Nederlandse club in de geschiedenis.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 7