Het leerjaar van Julien Escudé IK BEN ALTIJD BEZIG BETER TE WORDEN fflsfHARF Julien Escudé staat op het punt de eerste hoofdprijs uit zijn carrière te pakken. De 23-jarige verdediger is dan ook zeer tevreden over zijn eerste jaar in Amsterdamse dienst. Maar dat komt niet alleen door het naderende landskampioenschap. Ook met zijn eigen ontwikkeling is hij content. AANPASSING - Het Leidseplein. Julien Escudé wandelt er regelmatig overheen. Hij woont immers op loopafstand. Niet ver van het Vondel park, in hartje Amsterdam. Van de huldi gingen die Ajax op het Leidseplein in het verleden ontelbare keren onderging, weet hij echter vrij weinig. Ja, hij heeft wel eens wat foto's gezien en zag wel eens beelden op televisie voorbijkomen. Hij heeft het naar z'n zin in Amsterdam, praat er graag over. Ook z'n vriendin Carole is helemaal gesetteld in de hoofd stad en z'n zoontje Ange werd er zelfs geboren. „Nee, hij heeft geen Neder landse voornaam, maar een Zuid-Franse. Anders had ik hem Piet, Jan of Frans moeten noemen." Met z'n drieën wan delt het gezinnetje Escudé de hele stad door. Op ontdekkingstocht. Escudé somt op: „In Amsterdam is het Museumplein, de Jordaan, het Leidseplein, Rembrandt- plein, Reguliersstraat, de Bloemenmarkt. We zijn naar Zandvoort geweest, naar Volendam en Marken. Ja, Marken ook. Binnenkort wil ik naar de Keukenhof. Is het daar mooi?" Vier jaar voetbalde Escudé voor Stade Rennes voordat hij naar Ajax vertrok. Vier jaar vechten tegen degradatie was genoeg voor de verdediger. Hij was toe aan een stap hogerop. Eerder ging een overgang naar Manchester United niet door, maar Ajax was slagvaardig genoeg om Escudé voor vier seizoenen vast te leggen. Amsterdam was nog onontgon nen terrein voor hem. „Ik was er nog nooit geweest. M'n broer Nicolas (prof tennisser, red.) wel. Als hij moest tennis sen in Rotterdam, ging hij altijd even naar Amsterdam. Andere bekenden die er waren geweest, hadden me ook al ver teld dat het een mooie stad was en dat er aardige mensen wonen." Maar Escudé ging niet naar Ajax omdat Amsterdam zo'n mooie stad is of omdat de mensen er zo aardig zijn. Hij wilde een betere voetballer worden. „Ik heb Stade Rennes verlaten omdat ik beter wilde worden en omdat ik hogerop wilde. De mentaliteit is hier uitstekend, iedereen wil zich verbeteren, iedereen wil werken en er is veel onderling respect. In Frank rijk mankeerde er altijd wel wat aan de mentaliteit van de groep. Vaak was het maar een klein groepje dat hogerop wilde. Hier werkt iedereen samen, spe lers en technische staf, voor één doel: zover mogelijk komen in het kampioen schap, de beker en de Champions League." Aan de zijde van eerst afwisselend Petri Pasanen, Abubakari Yakubu en Zdenek Grygera en later Johnny Heitinga, ging Escudé eerst door het leven als 'SOD', later als 'Julien Excusez' en inmiddels als betrouwbare centrale verdediger. De periode van aanpassing die hij nodig had, is voorbij. „Ja, het was even wennen. Ajax heeft veel balbezit en speelt zeer aanvallend. Van verdedigers vergt dat veel concentratievermogen om eventu ele fouten af te dekken. In het begin had ik moeite om de bal snel in te passen. In Frankrijk had ik altijd alle tijd om de bal te controleren en het spel te overzien." Wat Escudé tijdens zijn eerste maanden in Amsterdam vooral opviel, was de goede techniek van zijn nieuwe mede spelers. „Ja, in Frankrijk wordt ook wel op techniek gewerkt, maar toch meer op tactiek en fysiek. Hier wordt veel meer gewerkt aan dingen als tweebenigheid, de passing, de beweging en de balsnel heid. De oefeningen op de training zijn anders dan in Frankrijk. Ik moest er aan werken om een ander soort voetbal onder de knie te krijgen. Simpel en tech nisch voetbal, het voetbal van Ajax. Daar werk ik hard aan. Ik ben altijd bezig om beter te worden, op het veld, in het krachthonk en door goed te luisteren." Ronald Koeman en Ruud Krol zijn belangrijke pionnen in zijn ontwikkeling. Dat beide trainers topverdedigers waren, is van groot belang voor Escudé. „Ja, voor mij is het belangrijk dat ik met twee van zulke verdedigers als Koeman en Krol werk, vooral omdat ze zo ervaren zijn. De trainers besteden veel tijd en aandacht aan de verdediging. Koeman K en Krol hebben een goede mentaliteit, zijn professioneel bezig en hebben veel vertrouwen in de spelers. In Frankrijk zit ten de trainers vaak achter de spelers aan: 'doe dit, doe dat'. Hier is dat niet nodig, hier weet iedereen datje het voor jezelf doet en datje professioneel bezig móet zijn." Het grootste aanpassingsprobleem dat Escudé kende, had te maken met de taal. Nederlands blijkt niet makkelijk voor een Fransman. Grappend spreekt Escudé zijn eerste zinnetjes: ,,'lk niet praten 'Néer- landais', 'eet smakelijk', 'dank je wel', 'alsjeblieft','links','rechts','voor je','achter je','kijken'.'Waar is de straat?','hoe laat zondag 9 mei AJAX - NAC BREDA

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 7