ajax ^8) Het kan een heuglijk middagje worden voor Ajax, van harte welkom in De Goffert, deze zondagmiddag. Afhankelijk van het resultaat van achtervolger PSV op zaterdagavond bij RBC Roosendaal kunnen de Amsterdammers kampioen worden. Het is niet voor het eerst dat Ajax dat in Nijmegen doet. Nog maar twee jaar geleden werd ook hier de titel behaald. Hoewel NEC er uiteraard alles aan zal doen om het feestje van Ajax nog een week uit te stellen, lijkt het wel duidelijk dat het kampi oenschap de ploeg van trainer Ronald Koeman niet meer kan ontgaan. Daarvoor is het gat met nummer twee PSV te groot (acht punten) met nog slechts vier duels te gaan. Een ver diend kampioenschap, niet eens zozeer op basis van het betere voetbal, maar vooral omdat Koeman er in geslaagd is om de ploeg te verjongen. Het afgelopen jaar zijn er vijftien spelers vertrokken uit de Amsterdam Arena. Vooral jonge spelers kwamen daarvoor terug. Net zoals veel van zijn voorgangers kon en kan Koeman daarbij putten uit de vermaarde jeugdopleiding van Ajax. Vijf spelers van Jong Ajax maakten dit seizoen hun debuut in de hoofdmacht. Van een eerdere lichting talenten braken Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, John Heitinga en Nigel de Jong ook internatio naal door dankzij hun selectie voor het Nederlands elftal. Om over de vele buitenland se spelers nog maar te zwijgen. Dat zo vele jonge voetballers graag naar Ajax toekomen heeft natuurlijk ook alles met het verleden van de club te maken. De internatio nale uitstraling heeft de club vooral te danken aan de overwinningen in de Europa-Cup. Liefst vier keer ging de beker met de flaporen naar Amsterdam. En menig (wat) oudere voetballief hebber kan nog moeiteloos de namen opnoe men van het Ajax van begin jaren zeventig. De glorietijd van de club waarin drie keer op rij de Europa Cup werd gewonnen. Ene Johan Neeskens, in Nijmegen welbekend, maakte ook deel uit van dat elftal. De twee trainers Koeman en Neeskens ken nen elkaar goed. Beiden waren assistent- bondscoach van Guus Hiddink in de aanloop naar en tijdens het WK van 1998 in Frankrijk. Maar op de tactiek van deze zondag zal dat van weinig invloed zijn. Ajax speelt zoals altijd aanvallend. Traditioneel met 'echte' buitenspe lers, al geldt dat in het huidige Ajax wat meer voor Mitea en dan voor bijvoorbeeld Wesley Sonck. De Belg is meer het typische voorbeeld van een aanvaller opgegroeid en gevormd in het twee-spitsen-systeem. Hij moet voor de doelpunten zorgen, evenals centrumspits Zlatan Ibrahimovic. Maar ook middenvelder Rafael van der Vaart en pinchhitter Yannis Anastasiou zijn spelers met het neusje voor de goal. De laatste nederlaag van Ajax in Nijmegen was in het seizoen 2000-2001. NEC won toen in De Goffert met 1-0 dankzij een treffer van Gorgi Hristov. Daarna volgden twee overwinnin gen voor de ploeg uit de hoofdstad: 0-2 en 1-2. Eenvoudige zeges met grote cijfers behaalt Ajax zelden in Nijmegen. Het kan daar om een leuke wedstrijd worden, waarbij de druk vooral op de titelkandidaat ligt. Maar spe lers van een topploeg zouden daar mee om moeten kunnen gaan. Of dat deze zondagmid dag ook het geval is weten we al om kwart over twee. Want in verband met de live uitzending op de betaalzender begint de wedstrijd om half één. Veel plezier bij een hopelijk sportieve en span nende wedstrijd. JS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 3