GAST IN DE GOFFERT In deze rubriek stellen we u aan een speler van de bezoekende club voor. Vandaag Is dat de Roemeense dribbelaar van Ajax: Nicolae Mitea. Nicolae Mitea (spreek uit: Mitè-a, en dus niet Mi-tee-ja) werd op 24 maart 1985 in Boekarest geboren. In de Roemeense hoofd stad ging hij net zoals alle andere kinderen naar school, maar zijn gedachten gingen vooral uit naar de pauzes en de vrije midda gen. Dan kon hij zich onderscheiden van zijn klasgenootjes op het speelplein tijdens een partijtje voetbal. De nu 168 centimeter klei ne en 61 kilo lichte voetballer moest het daarbij niet hebben van zijn fysiek of intimi derende tackles. Nee, hij liet zijn voeten zin gen met de bal als microfoon. Met de bal aan de voeten was Mitea ieder een te snel af. Hij werd een 'pingeldoos', maar dan op een positieve manier. Niet een solist die slechts oog heeft voor zijn ploegge noten als ze hem komen feliciteren met een doelpunt, maar een speler die zijn individuele techniek in dienst stelt van het elftal. Daarbij was hij even snel en beweeglijk als een slan genmens achterna gezeten door een leeuwin die hij haar kroost beschermt. Op zesjarige leeftijd werd de Roemeen lid van FRB Boekarest. Een kleine voetbalvereni ging waar Mitea zich ook al snel in de kijker speelde van de scouts van de grote clubs. Je hoefde geen expert te zijn om te zien of deze jongen kon voetballen of niet. Hij verhuisde later naar Dinamo Boekarest. Een van de grote clubs in zijn land. Een club ook die tij dens het regime van dictator Ceaucescu een niet al te beste naam had. De verhalen over omkopingen en vooraf geregelde wedstrijden kwamen pas na de val van de tiran en zijn kliek naar buiten. woordenboek. Op zoek naar talent overal in de wereld kregen scouts van Ajax videobeel den van dat kleine Roemeense voetballertje te zien. Hun aandacht was onmiddellijk gewekt. Op het hoofdkwartier in Amsterdam werd besloten die Mitea te volgen en zodra het mogelijk was hem naar Nederland te halen. Die kans kwam afgelopen najaar. Mitea werd Ajacied. Daar werd hij opgevangen door zijn landgenoot Bogdan Lobont, de doelman. De aanvaller, die Ronaldinho en Owen als voor beelden heeft, had enige tijd nodig om te wennen aan de andere cultuur. En niet alleen in voetballend opzicht. Volgens Mitea is het grootste verschil tussen Roemenië en Nederland de mentaliteit. "De mensen in Nederland zijn veel directer", vertelde hij via tolk Lobont aan www.ajax.nl. Inmiddels voelt Mitea zich thuis bij de club. En heeft hij een stek in het elftal als linksbui ten. De 19-jarige scoort ook met enige regel maat en dat is voor een speler op zijn positie een bonus. Een dribbelaar bij een club waar het dribbelen tot kunst is verheven. Zijn vader is Roemeen, maar in Amsterdam is Nicolae Mitea als godenzoon op zijn plaats. Vanmiddag is hij te gast in De Goffert. Jacques Schmoller (met dank aan www.ajax.nl) Mitea kun je dat niet kwalijk nemen. Hij was nog maar een pupil in die tijd en had van politiek alleen gehoord als woord in een

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 15