Fouten houden FC Groninaen in de race 5-5 EN DE LES VAN EEN VERLOREN PUNT f i In Groningen was Ajax al tegen een zeperd opgelopen in het duel met de plaatselijke FC: 2-1 verlies. Ook in Amsterdam kon het elftal van trainer Aad de Mos niet winnen. Het spectaculaire duel in De Meer eindigde in een zeldzame 5-5. Ajax - FC Groningen 5-5 (3-2) I H ISTOR I F 1 wÊÊm Ron Jans en Ronald Koeman scoorden beiden voor FC Groningen in de tweede competitiewedstrijd van het seizoen 1982/1983. De Groningers zegevierden in het Oosterpark met 2-1, ondanks het Amsterdamse tegendoelpunt van Jan M0lby. Het zou slechts één van de twee nederlagen van Ajax zijn in een seizoen waarin de Amsterdammers glansrijk kampioen werden en tevens de KNVB- beker behaalden. Ook FC Groningen beleefde een zeer goed seizoen en ein digde op de vijfde plaats, resulterend in UEFA-Cupvoetbal. Jans en Koeman scoorden óók in één van de opvallendste duels uit die jaargang. De twee voorgaande seizoenen won Ajax thuis met respectievelijk 5-1 en 6-1, maar in januari 1983 hielden de Groningers Ajax op een knap 5-5 gelijkspel. Ron Jans, de huidige oefenmeester en voormalig linksbuiten van de noorderlingen, scoorde in die wedstrijd tweemaal. Ronald Koeman,tegenwoordig hoofdtrai ner in Amsterdam, was eenmaal trefzeker uit een strafschop. Koeman maakte dat seizoen veertien competitiedoelpunten, Jans schreef twaalf goals op zijn naam. Topscorer aan Amsterdamse zijde werd Wim Kieft, in zijn laatste seizoen voordat hij de overstap maakte naar het Italiaanse Pisa, met negentien doelpunten. Gerald Vanenburg volgde hem op de voet met zeventien goals. Ajax beëindigde de com petitie dat seizoen met 106 doelpunten vóór en 41 tegen, dat laatste is opvallend genoeg meer dan Feyenoord en PSV, num mer twee en drie op de ranglijst. Johan Cruijff, in zijn laatste seizoen voordat hij Feyenoord kampioen maakte, nam zeven van de Ajax-treffers voor zijn rekening. Tegen FC Groningen was Cruijff dit sei zoen niet trefzeker. Spren Lerby (twee maal), Jesper Olsen, Edo Ophof en Dick Schoenaker waren dat wél. In het opval lende scoreverloop was het steeds Ajax dat de leiding nam: 2-0,3-2 en 5-3. Pas in de laatste zes minuten van het duel Ronald Koeman, als speler van FC Groningen, in duel met Ajacied Jan M0lby. kwam FC Groningen op gelijke hoogte door treffers van Jans en Ronald Koe man. Eerder hadden Walter Waalderbos, Rob McDonald en Jans de Groningers in de race gehouden. Dat FC Groningen, getraind door Theo Verlangen, in Amsterdam vijf treffers kon maken, had de club niet alleen te danken aan de aanvallende speelwijze, maar vooral aan onkunde van de verde diging van Ajax. Vier van de vijf Gro ningse goals kwamen voort uit fouten van Ajax. Leo van Veen, die in de nadagen van zijn carrière zat, was door zijn gebrek aan snelheid één van de zwakkere scha kels in de Ajax-defensie. VI kopte boven het wedstrijdverslag 'Het begin voor FC Groningen, 't einde voor Leo van Veen'. Jan Mólby verving hem reeds na 34 minuten en Van Veen zou dat seizoen nog maar weinig aan spelen toekomen. Ondanks dat Ajax de wedstrijd niet met winst afsloot, terwijl iedereen op een grote score had gerekend, ging het publiek met een tevreden gevoel naar huis. Feyenoord kwam in de competitie op gelijke hoogte met het team van Aad de Mos, maar Ajax kreeg desalniettemin een staande ovatie van de in grote getale opgekomen supporters. De les die Ajax van FC Groningen leerde, kostte de Amsterdammers één punt, maar bracht het besef teweeg dat er nogflink gesleu teld moest worden om het kampioen schap binnen te halen. En de prestatie van Ronald Koeman in die wedstrijd leidde er wellicht toe dat hij het seizoen 1983/1984 naar Amsterdam kwam, iets waar Ajax tot op de dag van vandaag de vruchten van plukt. Daan Schippers 23 januari 1983 4. Lerby 1-0,8. Olsen 2-0,13. Waalder bos 2-1,32. McDonald 2-2,33. Lerby 3- 2, 55. Jans 3-3, 63. Ophof 4-3 (pen), 81. Schoenaker 5-3, 84. Ronald Koeman 5-4 (pen), 88. Jans 5-5 Scheidsrechter: Geurds Toeschouwers: 22.000 Ajax: Schrijvers (61. Galjé), Molenaar, Van Veen (34. Mplby), Rijkaard, Boeve, Schoenaker, Ophof, Cruijff, Lerby, Kieft, Olsen FC Groningen: Tukker, Steenge,Hiddink, Waalderbos, Mulder (84. De Jonge), Ro nald Koeman, Erwin Koeman, Keukens, Broeken, McDonald, Jans zondag 4 april AJAX - FC GRONINGEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 18