Daniël de Ridder Ik Ül 'IN HET VELD HEB IK NIETS AAN GRIEKS EN LATIJN' fflsCHAR Hij debuteerde na de winterstop uit tegen Roda JC in Ajax i. Daniël de Ridder is er alles aan gelegen uit te groeien tot basisspeler. Voorlopig werd de ig-jarige aanvaller al tweemaal uitgeroepen tot Ajacied van de wedstrijd. „Ik heb in mijn eerste wedstrijden laten zien dat ik in potentie dé rechtsbuiten van Ajax kan worden." EISEN „Ik wist niet helemaal wat ik moest ver wachten", vertelt Daniël de Ridder over zijn opmerkelijke entree in de Holland Casino Eredivisie. „Uiteindelijk is spelen in de ArenA toch iets heel anders, ik heb gemerkt dat het niveau hoger ligt. Aan de andere kant had ik het idee dat ik het niveau van de Eredivisie wel aankon, dat heb ik, denk ik, de eerste wedstrijden ook laten zien. Nu is het zaak dat ik door groei, zodanig dat ik uiteindelijk steeds meer bepalend word voor het elftal. Op sociaal vlak had ik helemaal geen moeite me aan te passen, omdat ik de meeste spelers al kende. Ze hebben me goed opgevangen." In de winterstop werd De Ridder aan de selectie van trainer Ronald Koeman toe gevoegd, in navolging van Tom De Mul. Deze Ai-speler kreeg in eerste instantie de voorkeur boven de geboren Amster dammer, maar De Ridder bewees in Por tugal klaar te zijn voor het grote werk. Dat het in vergelijking met zijn huidige team- en leeftijdgenoten Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Johnny Heitinga en Nigel de Jong relatief lang duurde voordat hij doorstroomde naar het eer ste elftal, had onder meerte maken met de gymnasium-opleiding die hij volgde. „Ik moest m'n krachten verdelen, vijftig procent voetbal en vijftig procent school. Goed bekeken vind ik dat ik nog redelijk snel ben doorgebroken, als je weet dat ik op m'n achttiende slaagde voor school." „Het is gewoon eisen aan jezelf stellen, ook al ben je pas elf jaar", verklaart De Ridder de combinatie gymnasium en een voetbalcarrière. „Ik kreeg destijds van leraren te horen dat ik de capacitei ten had en ik wist nog niet hoe het voet bal zou gaan lopen. Ik dacht 'laat ik gewoon het hoogst haalbare uit mezelf halen'. Dat is tot nu toe altijd goed gegaan. Ik ben een doorzetter. Als ik ergens aan begin, wil ik het koste wat het kost afmaken. In bepaalde opzichten ben ik vroeg volwassen geworden, door mijn opvoeding en door dingen die tus sen mijn ouders zijn gebeurd, maar ook door de gang van zaken die bij Ajax plaats heeft gehad." Doordat De Ridder eerst zijn gymnasi umdiploma wilde halen, stond hij lange tijd metéén been in de voetbalwereld en met één been in de 'gewone' maat schappij. „De voetbalwereld is iets har der en zakelijker dan de gewone maat schappij. Dat komt omdat voetballers jonger doorbreken in vergelijking met mensen die hun diploma halen, verder studeren en pas op latere leeftijd in de maatschappij belanden. Die hoeven zich dan paste bewijzen en zijn op die leeftijd mentaal een stuk weerbaarder. Ze heb ben er al jaren levenservaring op zitten. Ik ben nu nog heel jong en dan komen sommige beslissingen hard aan. Voet ballers krijgen op die manier dus iets sneller te maken met de harde werke lijkheid van de maatschappij." „Ik vind het wel prettig om doorgeleerd te hebben", gaat De Ridder verder. „Bin nen het veld heb ik niet zoveel aan Grieks en Latijn, maar ik vind het prettig om veel te weten zodat ik ook buiten het veld mee kan komen. Misschien dat het mijn verstand in bepaalde opzichten heeft ontwikkeld. Wellicht ga ik in de H zondag 21 maart AJAX - VITESSE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 7