'Na de wedstrijd Schoorvoetend geeft Marco van Hoogdalem het toe. „Ik was vroeger voorAjax, ja ."Hij draagt dezelfde voornaam als zijn idool van die tijd, Van Basten. In de winterstop keerde de 31-jarige centrale verdedi ger na zes jaar Schalke 04 terug bij Roda JC, de club waar hij zich in de kijker speelde. Vanmiddag speelt hij voor het eerst in zijn lange carrière in de ArenA. „Het wordt een open wedstrijd." IG AST Je bent geboren en getogen in Gorin- chem, niet ver van Rotterdam. Was je vroeger echt voor Ajax? „Ja, het klinkt misschien vreemd. Mijn broer was wel voor Feyenoord, maar ik waardeerde altijd het technische en goed verzorgde spel van Ajax. Er breken voortdurend talenten door. Dat spreekt me wel aan. Net zoals de historie van de club. Vroeger moest ik altijd op tv kijken als Ajax kwam. Nee, het meeleven op die momenten leverde geen ruzie thuis op. Mijn ouders stelden zich altijd neutraal op." Ging je wel eens kijken? „Niet vaak. Ik ben wel enkele keren bij Europa-Cupwedstrijden geweest. Ik weet niet meer welke, maar die werden gespeeld in De Meer. Omdat ik zelf toen nog spits was, zag ik Van Basten als mijn voorbeeld. Wie niet trouwens? Toen ik in het betaalde voetbal bij RKC terecht kwam, was ik nog steeds spits. In mijn eerste periode bij Roda JC belandde ik op het middenveld en nu ben ik al een aan tal jaren centrale verdediger. Steeds een linie terug. Onze keeper (Vladan Kujovic, red.) kan zijn borst nat maken, ha." Ajax dwarsboomde een sensatie in het seizoen i994/'95? „Dat klopt. Dat jaar beschikten we met Roda JC over een geweldig team. Het was een vriendengroep, die voor elkaar streed, altijd honderd procent inzet toonde en bijna alle wedstrijden won. Na ieder duel liepen we ook keurig met zijn allen de polonaise, wat voldoende ver telde over de sfeer van dat moment. Dat seizoen behaalden we maar liefst 61 punten, want toen gold er nog een twee puntensysteem. Normaal word je daar mee kampioen, maar wij hadden net de pech dat Ajax dat jaar oppermachtig was, met de winst in de Champions League als beste bewijs. Nu eindigden we op drie punten achterstand als tweede. De Champions League huidige vorm bestond nog niet, dus wij beland den het volgende seizoen gewoon in de UEFA Cup." Herinner je je nog iets van de wedstrij den tegen Ajax dat seizoen? „Wij waren de enige ploeg die niet van Ajax verloor in een dubbele confrontatie. Twee keer werd het 1-1. Thuis scoorde Max Huiberts, in De Meer Maurice Graef. Met Roda konden we dat seizoen als enige club in Nederland het bovenin nog een klein beetje spannend maken en het kampioenschap van Ajax uitstellen." Nu is het 2004. Wat verwacht je van deze Ajax - Roda JC? „Wedstrijden tegen clubs uit de topdrie zijn natuurlijk niet de makkelijkste. Ajax speelt altijd verzorgd voetbal, waarbij ook wij zeker ruimte zullen krijgen om aan voetballen toe te komen. Ik ver wacht een heel open wedstrijd. Vaak komen ploegen naarde ArenAom niette verliezen. Die gaan met zijn allen ach terin hangen en hopen de schade zo beperkt mogelijk te houden. Dan roep je het onheil alleen maar over jezelf af. Dat zijn we niet van plan. We hebben laten zien in staat te zijn van clubs uit de top drie te winnen, zoals tegen PSV twee weken geleden. Ik vond de overwinning niet eens onverdiend. PSV is in het eerste halfuur nauwelijks voor onze goal geweest en de spitsen werden alleen maar bereikt met lange ballen. Een mooie zege, die ik niet als incident beschouw. Wij gaan niet met knikkende knieën naar Amsterdam toe. De druk zal bij Ajax liggen, het publiek verwacht dat zij minstens één doelpunt maken. Als wij ons eigen spel blijven spelen, zie ik een 'PSV-scenario' best zitten." PSV zat in een mindere fase? „Dat klopt, maar Ajax blaakt op dit moment ook niet van het zelfvertrou wen. Maar het blijft natuurlijk moeilijk om hier zinnige uitspraken over te doen. Want zij willen voor eigen publiek natuurlijk iets rechtzetten. Ik ben benieuwd op welke wijze ze zich hervin den. Natuurlijk komen er bij Ajax steeds meer mensen terug van blessures. Ik ver wacht dat Rafael van der Vaart er weer bij is en ik heb begrepen dat de kans groot is dat Zlatan Ibrahimovic vandaag zijn rentree maakt." Een type spits datje ligt? „Ik heb geen echte voorkeur. Kezman kwam twee weken geleden ook nauwe lijks in het spel voor. Ik probeer me elke wedstrijd goed voor te bereiden en heb al veel verschillende soorten spitsen tegenover me gehad. Ach, het hangt altijd van zoveel factoren af. Maar spelen tegen Ibrahimovic lijkt me wel leuk." Foto: PRO SHOTS/ Jasper Ruhe zondag 14 maart AJAX -RODA JC

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 11