Terugkeer van een nastaeaner' N'KUFO NEEMT FC TWEN TE BIJ DE HAND lr,AST De afgelopen drie seizoenen bevond FC Twente zich in soms wel heel diepe dalen. Inmiddels heeft de ploeg van trainer Rene Vandereycken de weg naar boven weer gevonden. Recente overwinningen op Ajax en Feyenoord (zx) bevestigen eens te meer de status van de Tukkers, die als eeuwige 'Angstgegner' van de topdrie te boek staat. Aan de hand van topscorer Blaise N'Kufo gaat FC Twente op zoek naar nog meer succes. VANDEREYCKEN GENOEGDOENING Slechts tweemaal wist FC Twente in Amsterdam een zege op Ajaxte behalen. In het seizoen 1992/1993 en in het sei zoen 1999/2000 keerden de Tukkers huiswaarts met een 1-0 overwinning op zak. in eigen huis deed FC Twente het stukken beter: Dertien overwinningen werden in Enschede behaald op Ajax, waarvan de laatste december jongstle den. Dankzij twee doelpunten van aan valler Blaise N'Kufo werd voor de eerste keer in vier seizoenen de drie punten weer eens in eigen huis gehouden. Met N'Kufo (zie kader) is meteen de absolute smaakmaker van het huidige FC Twente genoemd. De Zwitser van Kongolese afkomst maakte dit seizoen al elf doelpunten en er zijn, omdat de club nog altijd met financiële problemen kampt, diverse sponsors gemobiliseerd om de aanvaller na dit seizoen te behou den. Vooral samen met Collins John vormde N'Kufo een ijzersterk duo. Maar ook na het vertrek van John, die vrij plot seling verkocht werd aan het Engelse Fulham, heeft hij aangetoond trefzeker te zijn. Maar het is niet alleen N'Kufo aan wie FC Twente het huidige succes, een vijfde plaats in de competitie en een plek in de halve finale van de Amstel Cup, te dan ken heeft. Het duurde eventjes, maar halverwege zijn tweede seizoen lijkt trai ner René Vandereycken zijn elftal einde lijk op de rails te hebben. Aan het begin van deze voetbaljaargang werd de Belgi sche oefenmeester nog veelvuldig bekri tiseerd vanwege de behoudende speel stijl die hij hanteerde, maar nu FCTwente op stoom is, kan hij weinig kwaad meer doen. Toch gaf Vandereycken, die vanwege zijn starre houding in Enschede en omstre ken nooit echt populair werd, enkele weken geleden aan dat hij zijn contract bij FCTwente niet meer wilde verlengen. Het ontbrak de Belg aan steun en waar dering, onder meer veroorzaakt door het feit dat de club geen haast maakte met zijn contractverlenging. Dat FCTwente in de persoon van Rini Coolen direct een opvolger presenteerde, wijst erop dat de Tukkers feitelijk geen verregaande plan nen hadden om met hun hoofdcoach door te gaan. De huidige assistent-trainer, Coolen, die een contract voor driejaar tekende, kan voortborduren op de stevige basis die Vandereycken inmiddels heeft gelegd. De 36-jarige Coolen weet hoe het er bin nen de club aan toe gaat en deed ook ervaring op als assistent bij Heracles Almelo. De positie van Coolen is verge lijkbaar met die van Fred Rutten. De hui dige assistent-trainer van PSV weet zijn roots bij FC Twente. Rutten, waar Coolen ook al als assistent-trainer onder werkte, sleepte met FC Twente de Amstel Cup binnen. Het elftal waar René Vandereycken de competitie mee begon, is op diverse plaatsen anders dan het elftal dat van daag in de wei zal staan. Zo is keeper Jelle ten Rouwelaar, die aan het begin van het seizoen de keepersstrijd nog won, verdreven door Cees Paauwe. De achter hoede is min of meer gelijk gebleven met Chris van der Weerden, Patrick Pothuizen en Jeroen Heubach. Ramon Zomer is een opvallende nieuwkomer in het centrum. De jongeling heeft zijn kans gegrepen door de absentie van de geblesseerde Spira Grujic. Op het middenveld brak Peter Niemeyer dit seizoen door. Hetzelfde geldt voor Bas Sibum die zich openbaart als een sensa tie. Sibum stond aan de basis van de bekerzege op Feyenoord. Georgi Gakho- kidze en Adil Ramzi zijn duidelijk aan winsten gebleken, die FC Twente vol gend seizoen wel eens ernstig kan gaan missen. Simon Cziommer keerde onlangs, op huurbasis, terug op het oude nest, nadat hij bij Schalke 04 niet Blaise N'Kufo wint in de lucht van Johnny Heitinga. slaagde. Achter de hand heeft de club ook nog Rahim Ouédraogo, net terug van de Afrika Cup waaraan hij deelnam met Burkina Faso. De absolute aanvalsleider en de man waar veel om draait, is Blaise N'Kufo, derde op detopscorerslijst in Nederland. Vanaf het middenveld wordt hij, nu zijn partner in crime Collins John is vertrok ken, gesteund door vooral Gakhokidze en Ramzi. Ook de Deen Kim Christensen pikt als 'supersub' regelmatig z'n doel punten mee. Een ander die regelmatig doel treft, is Sjaak Polak. Hij werd dit sei zoen echter vaak het kind van de reke ning en werd óf gewisseld óf slechts gebruikt als invaller. Voor Vandereycken zal het ideale scena rio zijn dat FC Twente zich dit seizoen plaatst voor Europees voetbal of de zondag 22 februari AJAX - FC TWENTE

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 11