Vier - Nul ('t is nie woar) Voor de komst naar Volendam, had Ajax in achttien competitiewedstrijden slechts twee punten gemorst (door een 1-1 gelijkspel bij Roda JC) en slechts vier doelpunten geïn casseerd, kortom, Ajax lag op koers naar de zoveelste landstitel en zou zich daar ook door FC Volendam niet van af laten houden. FC Volendam bevond zich ondertussen aan het andere einde van de schaal, hun acht tien competitieduels hadden nog maar twee overwinningen opgeleverd, in totaal waren er nog maar elf winstpunten bijeen gesprok keld en met zesenveertig tegentreffers beschikte het over de meest gepasseerde verdediging in de Eredivisie. Een week voor het treffen met de grote buur, had FC Volendam nog een 0-3 nederlaag geleden bij Fortuna Sittard, zodat op voorhand een stunt tegen Ajax verder weg leek dan ooit. Na de ontmoeting van 14 december 1997 volgden nog twee andere wedstrijden tus sen beide clubs, zo was er eerst nog de terugwedstrijd van dat seizoen, toen Ajax- FC Volendam op 14 maart 1998 in een afge tekende 6-1 eindigde, terwijl in het huidige seizoen, op 17 oktober jongstleden, Ajax na negentig minuten op een soortgelijke score uitkwam, deze keer werd het 5-1 na een vroege treffer van Sonck (5e min.), een gelijkmaker van Esajas (13e min.), gevolgd door een dubbelslag van Van der Vaart (32e en 38e min.) waarbij de tweede treffer na een vrije trap tot stand kwam, en twee late treffers van Mitea (78e min.) en Trabelski (85 min.), een wedstrijd die vooral zal wor den herinnerd door Johnny Heitinga die na maandenlang blessureleed (afgescheurde kruisbanden) zijn carrière eindelijk mocht hervatten. Peter Hekkema Achteraf bezien zijn de meeste dingen te verklaren, zo ook de gebeurtenissen van die 25e februari in 1962 toen een ontketend Volendam Ajax met een "vier-nul" nederlaag naar huis stuurde. Op zich opmerkelijk, omdat het krachtsverschil meestal evident was en is, maar na de vierendertig speeldagen van dat seizoen bleek dat beide clubs nog nooit zo dicht bij elkaar waren geëindigd als toen, Ajax werd uiteindelijk vierde, Volendam slechts drie plaat sen lager. Ook het aantal winstpunten tussen beide clubs was aan de meet kleiner dan ooit tevoren, want Ajax vergaarde 39 eenheden (oude puntentelling) terwijl Volendam uitkwam op 34 punten. Ajax ging die later zo befaamde wedstrijd van de 25e februari in als de num mer drie van de ranglijst (30 uit 22) terwijl Volendam als negende genoteerd stond met 23 punten uit eveneens 22 ontmoetingen. Dat Volendam boven Ajax zou kunnen eindigen was een illusie, maar de ploeg wilde revanche voor de 9-1 nederlaag die het eerder dat seizoen in De Meer had geleden. De 17.000 toeschouwers kregen in het eerste halfuur een duel met wisselende kansen voor geschoteld, waarbij de achterste linie van de Volendammers met Jany Schilder, Jan Tol en Klaas Karregat in een goede vorm bleek te steken. Na dat eerste halfuur opende de thuis club via Johan Pelk de score; bij een hoekschop van Dick Maurer (die Wim Kras verving), werd de bal door een Ajax-verdediger getoucheerd waardoor het projectiel tegen de eigen doelpaal belandde, waarna de toegesnelde Pelk al juichende raak kopte. In de zevenen dertigste minuut wist wederom Maurer met een voorzet Pelk te bereiken, die zichzelf vrij speelde en wiens afstandsschot vervolgens langs de onbeweegbare Ajax-doelman suisde. Doch niet alleen Hoogerman had zijn dag niet, de gehele achterhoede van Ajax, die het zon der de geblesseerde Henk Tijm moest stellen, maakte een slechte indruk, alleen Tonny Pronk kon zich aan de malaise onttrekken, hij was het die Dick Tol varvnin nn nanina pp

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 14