Het ste III* j el vi nff ui n NEHEJSLKLAPPER IH ISTORIF Twee keer versloeg Ajax zijn tegenstander in het seizoen 1981/1982 met 9-1. De Graafschap en FC Den Haag moesten het beide ontgelden in het seizoen dat Johan Cruijff terugkeerde in De Meer. Een gebeurtenis die een grote stempel op het seizoen van Ajax drukte. Ajax - FC Den Haag 9-1 (5-0) Op 6 december 1981 maakte Johan Cruijff tegen HFC Haarlem zijn come back in De Meer. Daarvoor stonden de Amsterdammers derde in de competitie op vijf punten afstand van PSV, terwijl al vier nederlagen waren geleden. Met Cruijff in de gelederen bleef Ajax de rest van het seizoen ongeslagen en werd de club glorieus kampioen met vijf punten voorsprong op PSV. Het aantal gescoorde doelpunten stokte pas bij het onwaar schijnlijke aantal van 117. Voor het eerst sinds negen jaar waren er meerdan hon derd goals gemaakt. In zijn comebackwedstrijd tegen Haarlem viel Cruijff meteen op met een schitte rende lob over doelman Edward Metgod. Ook drie maanden later speelde hij een belangrijke rol in het duel tegen FC Den Haag. Het zou een spectaculaire 9-1 worden tegen de ploeg die dat seizoen zeventiende werd en rechtsreeks degradeerde. De Meer zat goed vol, zoals bij iedere thuiswedstrijd sinds de terugkeer van'El Salvador', en zag het publiek hoe Cruijff deze middag twee goals maakte en er twee voorbereidde. Het was een bevestiging van de lobby van de KNVB die gaande was om Cruijff ook in Oranje zijn rentree te laten maken. Al snel in de wedstrijd tegen het in degra datienood verkerende FC Den Haag maakte Cruijff op onnavolgbare wijze de openingstreffer. Terwijl iedereen wachtte op een voorzet, lepelde hij de bal over doelman Dido Havenaar. Binnen een kwartier stond ook de 2-0 op het bord. De maker was Dick Schoenaker na een hoek schop van Tscheu-la Ling en een assist van Edo Ophof. Het was Ling zelf die met een kopbal het derde doelpunt maakte. Nog voor rust kon Spren Lerby het halve veld oversteken en Havenaar passeren na voorbereidend werk van Cruijff. Nadat op slag van rust een strafschop van Wim Kieft, gegeven vanwege een ver meende handsbal, de stand op 5-0 had gebracht, ging de doelpuntenmachine de tweede helft gewoon door. Een een-tweetje tussen Schoenaker en Cruijff stelde laatst genoemde in staat wederom te scoren, hoewel zijn inzet nog van richting werd veranderd door Aad Mansveld. Een droompass van Lerby belandde via Cruijff bij Kieft die zijn tweede van de middag produceerde en invaller Gerald Vanen burg droeg vervolgens, na een combinatie met Peter Boeve,ook zijn steentje bij. Pas tien minuten voor tijd zette FC Den Haag Ajax-doelman Hans Galjé, vervan ger van de aan zijn vinger geblesseerde Piet Schrijvers, aan het werk. Tot die tijd waren de Hagenaars nauwelijks van eigen helft afgekomen. Een vrije trap van Mansveld ketste af op de binnenkant van de paal waarna Ahmed Keloglu de Haagse eer redde. Op soortgelijke wijze sloot Ajax de wedstrijd af. Een vrije trap van Cruijff belandde op de lat waarna Kieft, dat seizoen met 32 doelpunten de Europees topscorer, zijn derde doelpunt van de wedstrijd aantekende: 9-1. Dankzij deze reusachtige overwinning, voor FC Den Haag destijds de grootste nederlaag in haar bestaan, bleef Ajax nog steeds één punt achter op PSV, dat die speelronde met 1-0 van Willem II won. AZ volgde als derde met drie punten achter stand. De grote inhaalslag van Ajax zou in de laatste tien wedstrijden plaatshebben. Het kampioenschap zou de snelle Euro pese uitschakeling (eerste ronde Europa Cup II tegen Tottenham Hotspur) en de bekernederlaagtegen DS'79 goed maken. Overigens waren niet alleen de rentree Johan Cruijff van Johan Cruijff en het kampioenschap belangrijke ijkpunten in het seizoen 1981/1982. De toekomst zou voorlopig ook zeker worden gesteld dankzij het debute ren van John van 't Schip, Sonny Silooy en Marco van Basten. Daan Schippers behoudt als enige het overzicht in een overvol Haags strafschopgebied en scoort. Zondag 21 maart 1982 4. Cruijff 1-0,13. Schoenaker 2-0, 24. Ling 3-0, 33. Lerby 4-0, 45. Kieft 5-0 (penalty), 63. Cruijff 6-0,75. Kieft 7-0, 77. Vanenburg, 8-0, 80. Keloglu 8-1, 84. Kieft 9-1 Scheidsrechter: Van der Laar Toeschouwers: 20.000 Ajax: Galjé; Ophof, Jansen, Rijkaard, Boeve; Schoenaker, Cruijff, Lerby; Ling (71. Van 't Schip), Kieft, Olsen (71. Vanenburg) FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar, Mansveld, Van Vliet, Lorié; Van Bergenhenegouwen (46. Renooy), Schoenmaker, Keloglu; Melis,Treling, Rontberg zondag 1 februari AJAX - ADO DEN HAAG

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2004 | | pagina 18