Zonder Hem had ik het niet gekund. Het was de ergste periode uit mijn leven. Ik denk nog iedere dag aan Gustavo en zijn wijze levenslessen. Hij was iets ouder dan ik en zeer intelligent. Hij had een fijn karakter. Ooit worden we weer samenge bracht. Ik hoop heel snel want ik mis hem. Mijn ouders zijn vaker hier, dan thuis in Villa Velha aan de kust. Ze zijn er nog niet overheen. Samen komen we er wel uit." Is het romantische beeld van de arme straatjongen die een bejubelde voetbal prof wordt, op jou van toepassing? „Niet echt. Mijn ouders hadden het niet slecht waardoor ik een onbezorgde jeugd heb gehad. Ik ben naar school gegaan en mijn ouders hebben me niet in de weg gestaan, toen ik voetballer kon worden. Ik besef me terdege dat ik het goed heb getroffen. Voor veel van mijn landgenoten is dit niet weggelegd." Maxwell, hoe blij wasje met de uitver kiezing voor het nationale team onder 23 jaar? „Bijzonder blij. Het is heel lang een vurige wens van me geweest om voor mijn land uit te mogen komen. Alleen mijn landgenoten, die dichtbij het voet bal zaten, wisten van mijn bestaan hier. Daar is nu verandering in gekomen. Maar ik heb nog een lange weg te gaan. Het is een grote droom van me om ooit in het nationale team te spelen. Dat zal heel moeilijk worden. Er lopen enkele 'grote namen' in ons nationale elftal. Mijn concurrent zou bijvoorbeeld Ro berto Carlos zijn. Dat is één van de aller grootsten ter wereld. Daar heb ik geen kans tegen." Vanwaar die late erkenning? „Ik was nog jong toen ik hier kwam. Nie mand kende me. Neem nou Walker.Toen hij enkele jaren geleden naar Ajax kwam, was hij aanvoerder van Brazilië onder 17 jaar dat zojuist wereldkampioen was geworden. Walker was daarom bekend. Ik niet. Ik verliet als onbekende jonge speler Cruzeiro en vertrok naar Europa. Niemand heeft mij gevolgd, behalve mijn familie natuurlijk." Wat betekent Brazilië voor je? „Ik ben trots op mijn afkomst. Iedere Bra ziliaan is dat. Brazilië leeft van en voor het voetbal. Ondanks de moeilijke eco nomische situatie en de armoede, zijn de inwoners echte levensgenieters. Hoe hulpbehoevend de bevolking ook is, de mensen zijn over het algemeen tevreden over hun situatie. Het geloof speelt een belangrijke rol in de samenleving. Later keer ik er zeker terug. Ook om te helpen. Met name de kinderen, zij vormen de toekomst van mijn land. Ik probeer nu al op mijn manier behulpzaam te zijn,door geld aan goede doelen te geven." Hoe gelovig ben je zelf? „Ik ben behoorlijk gelovig, een baptist. Ik ga minstens eenmaal per week naar de kerk. Door het voetballen is dat soms las tig. De dienst van de Portugese kerk waar ik altijd naartoe ga,vindt plaats op zater dagavond. Daarom heb ik me ook aange sloten bij een praatgroep die iedere vrij dagavond samenkomt. God is heel belangrijk voor me. Ik ben heel gelukkig en heb alles wat ik heb en voel aan Hem te danken. Dat is niet materialistisch. Geld doet niet ter zake. God heeft me gezondheid en mijn familie gegeven en daar ben ik zo dankbaar voor, dat ik voel dat ik daar iets voor terug moet doen." Wat bepraten jullie zoal? „We vergelijken de Nederlandse maat schappij met de Braziliaanse. Het zijn twee totaal verschillende culturen. Ik weet van vrienden daterveel problemen in de Nederlandse samenleving spelen. Ik begrijp dat het moeilijk is om te zien daterveel mensen instromen en dat dat problemen oplevert. Daar heb ik respect voor, maar wij Brazilianen blijven onszelf en hanteren onze eigen levenswijze en omgangsvormen." Hoe heb je het verlies van je broer Gust avo, die bij een auto-ongeluk om het leven kwam, verwerkt? „God heeft me geholpen met het ver werken van het verdriet over mijn broer. Ben je van origine nou linkshalf of links back? Ik wen iedere dag meer aan de linksbackpositie. Verdedigen was mijn zwakke punt, maar ik leer snel bij en het gaat steeds beter. Mijn natuurlijke posi tie is op het middenveld, maar in Brazilië heb ik ook altijd in de defensie gestaan. Alleen, daar vereist de linksbackpositie een totaal andere uitvoering dan in Nederland. In Brazilië moet de back altijd aanvallen,opkomen over de zijkanten. In Nederland staat verdedigen voorop. Pas als dat goed gaat, mag je aanvallen. Dat is een groot verschil. Gelukkig mogen we bij Ajax veel opkomen. Ik houd ervan om veel balcontacten te hebben." Arnout Verzijl zondag 23 november AJAX - SC HEERENVEEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 9