gevoel van 'IK WIL DE ONMISBARE SCHAKEL ZIJN CHAMPIONS 9SCHARF EAGUE Nog niet zo lang geleden verkondigde Tomas Galasek in Ajax Life dat hij, na het vertrek van Cristian Chivu, geen aan voerder bij de Amsterdammers wilde zijn. Onder trainer Co Adriaanse werd hij al tot coach binnen de lijnen uitgeroe pen en de Tsjech nam die rol op zich. Maar het is typisch voor de nuchtere en bescheiden middenvelder,dat hij uitein delijk afstand deed van het stukje textiel en koos voor de positie waar hij zich op zijn best voelt: op de achtergrond, in de luwte. Galasek is onzichtbaar aanwezig, maar hij wordt node gemist, als hij er niet bij is. Toch droeg 'de nummer zes' tegen Willem II en Club Brugge KV, nadat Rafael van der Vaart gewisseld werd, de aanvoerdersband. Tomas, kunnen we je nu officieel bestempelen tot derde aanvoerder? „Ja,dat kan. Eigenlijk zou ikde band nooit meer dragen, maar Koeman heeft me nog één keer gevraagd de verantwoor delijkheid te dragen. Dat was voor de wedstrijd tegen Willem II, toen zowel Jari Litmanen als Rafael van der Vaart gebles seerd was. Hij vertelde me, dat hij de voorkeur geeft aan een veldspeler als aanvoerder, dus viel Bogdan Lobont afals kandidaat. Omdat de trainer het aan me vroeg, heb ik de band aangenomen." Is er iets veranderd waardoor je dit keer wel 'ja' tegen Koeman zei? „Toen ik onder Adriaanse aanvoerder werd, vond ik het eigenlijk te vroeg om de leider van het elftal te zijn. Nu heb ik minder moeite met het aanvoerder schap, omdat ik gewaardeerd word. Mijn leeftijd vereist dat ik meer verantwoor delijkheden neem en een voorbeeld ben voor jongere spelers. Daar heb ik geen problemen mee,dietaken neem ik graag op me. Ze vormen een soort plicht, die ik als één van de oudsten niet uit de weg ga. En dankzij mijn positie in het veld, heb ik toch al een vooraanstaande rol binnen het elftal. De reden dat ik niet graag eerste aanvoerder ben, heeft dus niets met het ontlopen van bepaalde verantwoordelijkheden te maken, want die heb ik tóch al. Nee, ik houd niet zo van de randvoorwaarden die bij het dra gen van de band komen kijken. Maar ik vind het een hele eer om achter Jari en Rafael gekozen te zijn." Is jouw positie in het veld ten opzichte van andere jaren veranderd? „Nee, niet echt. Ik moet nog steeds voor balans op het middenveld zorgen, bij de opbouw betrokken zijn en altijd aan speelbaar zijn. Dat is een kwaliteit van me, ik weet gewoon altijd waar ik moet staan. Ik vertrouw namelijk op mijn gevoel en voetbal met behulp van mijn intuïtie. Ja, ik moet wel meer sturen, coachen en schreeuwen. En dat valt niet mee, als de negentig minuten bijna om zijn en ik doodmoe ben. Wat dat betreft, wordt me nu meer toevertrouwd en dat woensdag 22 oktober AJAX - RC CELTA DE VIGO

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 7