Jans en Koeman stelden Groningse zege veilig Historie FC Groningen - Ajax FC Groningen en AFC Ajax staan vanmiddag voor de 25e keer tegenover elkaar voor een competitiewed strijd in het Oos- terparkstadion. Van de gespeel de ontmoetingen wist de FC er slechts drie te winnen. Ajax trok maar liefst zeventienmaal aan het langste eind. Daarnaast eindigde het tref fen drie keer in een gelijkspel. De laatste winst van FC Gronin gen dateert uit 1988. De historie van de wedstrijd FC Groningen - Ajax begint op 9 september 1971. De FC speelde dat jaar een bescheiden rol in de middenmoot, terwijl de Amsterdammers juist aan de vooravond stond van de succesvolste periode in de clubgeschiedenis. Dit met grote namen als Cruyff, Haan en Keizer. En dus was het Oosterpark weer eens volledig uitverkocht met bijna achttienduizend toe schouwers. Het werd een bijzondere middag, waarin de Groningers lange tijd onder zware druk stonden, maar niet capituleerden. Vooral dankzij de excellerende defensie van groenwit, dat in Martin Koeman een uitblinker van formaat kende. Zes minuten voor het einde werden Keizer en Hovenkamp nog naar de kleedkamer gestuurd wegens een 'te innige omarming'. In de stand kwam echter geen verande ring; 0-0 en het eerste gelijkspel. Eerste winst FC Na een aantal nederlagen, wist FC Groningen in 1983 dan voor het eerst te winnen. Molby bracht Ajax aan de leiding en de gasten leken af te stevenen op een eenvoudige middag. Een schot van Ron Jans zorgde echter voor 1-1, en dat bleek ommekeer. Want na de thee ontspon zich een fanstatisch schouwspel van twee ploe gen die vol voor de winst streden. Lang bleef het gelijk, maar in blessuretijd viel dan toch de beslissing. Ophof haalde McDonald neer in de zestien, waarna Ronald Koeman vanaf de stip feilloos raak knalde: 2-1. Laatste winst FC In september 1985 wist FC Groningen voor de tweede maal te win nen. Vanenburg opende de score en met die stand werd de rust gehaald. Direct na de break kopte Huizingh de gelijkmakertegen de touwen en volgde iets na het uur de 2-1 van Peter Houtman. Drie jaar later, in 1988, mochten de handen bij de FC voor de derde maal omhoog. Opnieuw werd het 2-1Bosman scoorde voor Ajax, Olde Riekerink en Booy waren trefzeker voor groenwit. De laatste winst van FC Groningen in de onderlinge historie. Laatste punt De laatste maal dat FC Groningen een punt behaalde tegen Ajax, was op 4 februari 2001. De gasten kwam al na 18 seconden op 1-0

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 11