FYSIEK SNEL SCOREN CHAMPIONS Barry Hulshoff is tegenwoordig werkzaam als technisch directeur bij Willem II. Toch blijft Grazer AK een voetbaldwerg in Europa en moet dit Ajax zich ten koste van de Oostenrijkers weten te plaatsen voor het miljoenenbal. Hulshoff beves tigt dat, maar waarschuwt voor onder schatting. Hij herhaalt de woorden die trainer Ronald Koeman ook al bezigde. „GAK is niet meer de middelmatige ploeg uit de periode toen ik er zat. De accommodaties zijn verbeterd, de orga nisatie zit goed in elkaar én er staat een beter team. Het elftal bestaat uit een aantal goedkope krachten uit onder andere Kroatië en Joegoslavië, die niet bang zijn om de handen uit de mouwen te steken. Bovendien is Grazer AK fysiek héél sterk en het verleden heeft vaak genoeg bewezen, dat technisch goede voetballers het afleggen tegen lichame lijk sterkere tegenstanders. Daardoor is GAK dodelijk uit standaard situaties. Daar moet Ajax voor waken. In de uit wedstrijd (1-1, red.) maakten de Oosten rijkers de 1-0 uit een vrije trap, die werd ingekopt door Pogatetz. Ajax mag natuurlijk nooit verliezen van een club zoals Grazer AK, maar de Amsterdam mers moeten niet vergeten dat fysiek voetbal ook bij het spelletje hoort. Kijk, het is niet goed als er in een team alleen maar verdedigers van één meter zeven tig rondlopen. Er moet lengte en gewicht in een elftal zitten. Misschien dat Ajax dat op dit moment onvoldoende in huis heeft." Maar Ajax heeft toch de fantasti sche trap van Wesley Sneijder? „Dat is waar, die vrije trap was schitterend. Maar Ajax moet uitkijken dat er niet te veel Sneijdertjes in het eerste elftal terecht komen. Begrijp me niet verkeerd hoor, die jongen is een groot talent en komt er wel. Maar hij is nog erg jong, grillig en fysiek niet zo sterk. Daar komt bij dat hij komend seizoen een terugslag zal krij gen. Dat gebeurt bij alle jonge voetbal lers na hun eerste doorbraak. En de vraag is hoe hij uit dat dalletje komt. Een echt goede speler staat er niet alleen als het goed gaat, maar vooral als het een tijdje minder draait. Voetbal is een duelsport en kracht hoort ook bij het spelletje. Als Ajax dat in het achterhoofd houdt, moet Grazer AK geen probleem zijn." Barry Hulshoff weet wat Ajax in deze thuiswedstrijd moet doen om niet in de problemen te komen. „Snel scoren en dan meteen doordrukken, zodat het 2-0 of 3-0 wordt. Nee, ze moeten niet uit gaan van de gunstige 1-1 uitgangsposi tie. Wat als Ajax op 0-0 gaat spelen en de goal valt aan de zijde van Grazer AK? Dan is het te laat! Nee, als het kan, moeten de Amsterdammers direct uitlopen naar een grotere score. Want als het te langi- o blijft, groeit het vertrouwen bij Grazer AK en kan ieder foutje of iedere dode spelsituatie fataal zijn. Bovendien ligt het niet in de aard en het systeem van Ajax om een 0-0 te verdedigen en die stand uiteindelijk op het scorebord te zetten." De oud-Ajacied weet dat De Dappere Strijders geen underdog in Europa meer zijn. ledereen houdt tegen woordig rekening met Ajax en gooit alles in de strijd om van een kwartfinalist van de Champions League van vorig jaar te winnen. „Inderdaad. Er zijn hogere ver wachtingen en 'Europa' weet nu hoe Ajax speelt. Bovendien heeft Koeman vijf nieuwe spelers in het team moeten inpassen. Dat heeft tijd nodig en mis schien is dat er niet. Daar komt bij dat Tomas Galasek en Jari Litmanen gebles seerd zijn, de twee ervaren en slimme krachten van de ploeg van Koeman. Dat is een gemis, maar een topclub als Ajax mag niet afhankelijk zijn van twee spe lers." Patrick Leemans LEAGUE woensdag 27 augustus AJAX - GRAZER AK

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 23