'Ik had liever niet teaen Aiax JARI LITMANEN PüflHlSTO Hoewel Jari Litmanen vorig jaar pas na het Amsterdam Tournament zijn opwachting bij Ajax maakte, wordt de editie van 2003 toch al zijn tweede deelname. In 2001 verscheen hij namelijk aan de start met zijn toenmalige club Liverpool. De staande ovatie die hij destijds kreeg van het Ajax-publiek zal hij niet snel vergeten. 2003 IMPACT The SONY PA S "T E R O Tournament Cy\ Jari Litmanen is een échte Ajacied. De Fin speelde tijdens de jaren negentig zeven seizoenen in Amsterdam en ves tigde zijn naam in de periode dat Ajax de ene na de andere prijs aan elkaar reeg. Vervolgens speelde hij anderhalf jaar voor FC Barcelona en anderhalf jaar voor zijn jeugdliefde Liverpool. Met die ploeg kwam hij in 2001 op bezoek in de Amsterdam ArenA, waar hij een zeer warm welkom kreeg. „Voor mij was het de eerste keer dat ik in de ArenA terugkeerde sinds mijn vertrek. Ik merkte dat het publiek het mooi vond dat ik er was. Dat gaf een erg apart gevoel, ik voelde me thuis. Maar het was wel moeilijk om tegen Ajax te voetballen. Toen ik Ajax verliet, deed het pijn en nu had ik het moeilijk omdat ik met een andere club tegen Ajax moest spelen. Eigenlijk wilde ik dat niet. Ik had die wedstrijd liever niet gespeeld." Ajax won de wedstrijd tegen Liverpool met 3-1, waardoor de Amsterdammer het toernooi wonnen. Liverpool ein digde als laatste, hoewel de eerste wed strijd met 1-0 van Valencia werd gewonnen. Het winnende doelpunt werd gemaakt door Jari Litmanen. „Dat was wel speciaal", erkent de nieuwe aanvoerder van Ajax. „Vooral omdat het aan de kant van de F-side was." Eens te meer bleek de bijzondere band tussen Litmanen en de Ajax-supporters.„Vanaf dag één heb ik al een goede binding met de supporters en ze waren me niet vergeten. Ze hebben me altijd ge steund, in mooie en minder mooie tij den. Ajax is mijn club en dat geldt ook voor de supporters. Ik heb natuurlijk lang voor Ajax gespeeld, ben de enige uit de huidige selectie die bij de succes sen in de jaren negentig was. Boven dien is het voor een supporter makke lijker je te binden aan een speler die al zo lang bij de club speelt, dan aan nieuwe jeugdspelers of nieuwe buiten landse aankopen." Na de grandioze successen bij Ajax, beleefde Litmanen zowel bij FC Barce lona als bij Liverpool een mindere periode. Vooral aan Liverpool - dat ook dit jaar aan het Amsterdam Tournament deelneemt - bewaart Litmanen warme herinneringen. „Zowel Barcelona als Li verpool blijf ik volgen. Ik heb nog steeds contact met mensen in Engeland. Liver pool is een mooie, traditionele club. Er zijn verschillende redenen waarom het niet zo is gegaan is als ik verwacht had, maar dat heb je niet altijd zeifin de hand. Toch heb ik er een mooie tijd gehad. Ik ben bij iedereen welkom, bij spelers,sup porters en media. Dat geeft mij toch de bevestiging dat ik iets achtergelaten heb. Natuurlijk wilde ik meer toen ik kwam, maar dat zat er gewoon niet in." De ontmoeting tussen Ajax en Liverpool tijdens het Amsterdam Tournament 2003 heeft voor Litmanen minder impact, dan toen hij twee jaar geleden met Liverpool naar Amsterdam kwam. „Dit zal niet zo raar zijn, omdat ik met Ajax in het eigen stadion speel. Destijds had ik het gevoel alsof ikthuis kwam. Als ik met Ajax op Anfield Road tegen Liver pool zou moeten spelen, zou het wel weer een andere impact hebben. Boven dien heb ik acht jaar bij Ajax gespeeld en slechts anderhalfjaar bij Liverpool." Zijn ontvangst tijdens het Amsterdam Tour nament 2001 had geen invloed op zijn besluit terug te keren naar Ajax. „Ik had niet gepland om na anderhalf jaar al weg te gaan bij Liverpool en had nog één jaar te gaan. Omdat de situatie daar niet opti maal was, besloot ik om te vertrekken. Daarnaast had Ajax een jonge en gretige groep, kende ik de technische staf en wist ik welke richting ze op wilden." Het komende Amsterdam Tournament ziet Litmanen als een belangrijk deel van de voorbereiding. „Het is natuurlijk leuk dat we oude bekenden terugzien, zoals Frank de Boer en Andy van der Meyde. Reebok Jari Litmanen tijdens het Amsterdam Tournament 2001. Maar het belangrijkste is dat we klaar zijn als alle serieuze wedstrijden begin nen. De kwalificatiewedstrijden voor de Champions League zijn ons eerste doel." Daan Schippers vrij 1 augustus zo 3 augustus [AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 37