Finse rust in Enaelse manie SAMI HYYPIA Hamsterdam tournament Jari Litmanen heeft het, Joonas Kolkka ook en Sami Hyypia aI helemaal; dat rustige, haast stoïcijnse voorkomen van Finse voetballers. Hoe succesvol ook, de nuchterheid lijkt te allen tijde te overheersen. Misschien is het juist die beheersing en rust die Hyypia de topverdediger maken die hij is. 2003 WAARDERING LEIDERSKWALITEITEN Nathalie Nuiten The SONY ^£A_5-'1~ e r Tournament LIVERPOOL III FOOTBALL CLUB/I Naast Jerzy Dudek is deze boomlange Fin de enige speler bij Liverpool met een Nederlands verleden. Hij maakte met Willem II het wonder mee van het beha len van de Champions League door een tweede plaats in de competitie, maar speelde al bij Liverpool toen deTilburgers aan dit Europese avontuur begonnen. Sami Hyypia leidde de verdediging van Willem II zó bekwaam dat de-destijds - nieuwe managerGérard Houllier zijn zin nen op hem zette. De transfersom, 2,7 miljoen pond, ofwel vier miljoen euro, was in 1999 een recordbedrag voor Wil lem II. De inmiddels 30-jarige Hyypia kwam van 1993 tot en met 1995 uit voor het Finse MyPa 47, vervolgens vier jaar voor Willem II en nu ondertussen alweer vier seizoenen voor Liverpool. Tijdens de zomervakantie dook Hyypia op in Tilburg. Hij was aanwezig bij een oefenwedstrijd van zijn oude club tegen de amateurs van 't Zand en ook de Inter- totowedstrijd tegen FC Wil woonde hij belangstellend bij. In Tilburg werd stille tjes gehoopt dat hij de verdediger was die Wotte in gedachten had om aan de selectie toe te voegen. Helaas voor de Willem ll-fans, Hyypia speelt gewoon nog bij Liverpool en zal ook komend sei zoen weer proberen zoveel mogelijk wedstrijden van de partij te zijn. Vorige zomer verlengde hij zijn contract nog tussentijds tot medio 2006. Vooral in Engeland wordt er altijd veel geklaagd over de vele wedstrijden die de spelers voor hun kiezen krijgen. Het ritme van zaterdag, woensdag, zaterdag als wedstrijddagen is ook zwaar, maar er zijn spelers die gewoon hun werk doen en er geen woord over reppen. Sami Hyypia bijvoorbeeld. De laatste drie sei zoenen speelde hij 54,56 en 58 wedstrij den en daarmee was hij altijd één van de spelers met de meeste duels achter zijn naam. Afgelopen seizoen kreeg de cen trale verdediger slechts één rode en één gele kaart in al die wedstrijden. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Wij Nederlanders willen dit spreekwoord nogal eens bezigen, maar een type als Hyypia lijkt dit op het lijf geschreven. Ook in eigen land wordt de international met rugnummer vier hoog gewaardeerd. In 1999 wist hij zelfs de acht jaar lange hege monie van Jari Litmanen te doorbreken. Hyypia werd Fins speler van het jaar. In zijn jonge jaren was hij al twee keer verkozen tot de beste speler van Finland onder 21 jaar. In het eerste Engelse seizoen had Liverpool onder leiding van Hyypia de beste verdedi ging en tijdens zijn tweede jaar was de Fin plaatsvervan gend aanvoerder. Bij afwe zigheid van de vaste captain Jamie Redknapp was Hyypia degene die de band kreeg toegewezen en in het sei zoen 2000/2001 was dat het overgrote deel van de com petitie. Sindsdien is de ver dediger voor trainer Gérard Houllier de eerste keus als aanvoerder. Zijn leiderskwaliteiten liet hij eind 2002 duidelijk zien in de twee duels die zijn ploeg speelde tegen Vitesse, in de derde ronde van de UEFA Cup.Tegenover de kleine aanvallers van de Arnhemmers, jongens als Amoah, Rojer en Sone, sta ken de Liverpoolheren wel drie koppen boven hun tegenstanders uit. Niet alleen lichamelijk wekten mannen als Traoré, Gerrard, Murphy, Henchoz en natuurlijk Hyypia bewondering, de rust die ze uits traalden was prachtig om te zien, behalve dan natuurlijk voor de Vitesse- aanhang. Een club als Vitesse maakte duidelijk geen indruk op de Engelse ploeg en dat was te zien ook. De organi satie staat dan zó stevig - wat onder meer de verdienste is van Sami Hyypia - dat het team van Houllier weet dat één goaltje van hen voldoende is. Achterin zit namelijk alles op slot, zonder dat daar überhaupt zelfs overtredingen aan te pas hoeven te komen. Sami Hyypia, van rechtermiddenvelder omgeturnd tot verdediger, en wat voor één; de pracht en kracht van eenvoud. Sami Hyypia geconcentreerd in het UEFA Cup-duel tegen Vitesse. vrij 1 augustus zo 3 augustus

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 35