Op avontuur in Milaan ANDY VAN DER MEYDE 2003 Op de eerste training van het seizoen 2003/2004 was Andy van der Meyde nog gewoon paraat in Ajax-shirt. Enkele dagen later was zijn transfer naar Internazionale beklonken. Tijdens het Amsterdam Tournament keert hij met de Nerazzurri nog één keer terug in de ArenA. AFZEGGINGEN ONBEVANGEN The SONY Tournament Kritiek is er altijd geweest op Andy van der Meyde. Hij zou te wisselvallig zijn, te afwe zig, niet genoeg rendement hebben en teveel zijn kop laten hangen bij tegenslag. De statistieken bewijzen echter het tegen deel. Andy van der Meyde maakte afgelo pen seizoen elf doelpunten en gaf ook nog eens dertien assists. Ook in de Champions League bewees hij zich staande te kunnen houden, getuige zijn belangrijke doelpunt tegen AS Roma, dat Ajax een plek in de kwartfinale bezorgde. Hoewel hij niet de monden van alle critici heeft gesnoerd, werd het afgelopen seizoen zijn beste tot nu toe. Andy van der Meyde is uitgegroeid tot een internationale topper. Ook Interna- zionale onderkende dat. De Italianen legden devleugelaanvallervoor maar liefst vier sei zoenen vast. Andy van der Meyde, 23, speelt volgend seizoen in de Serie A, tussen de beste voetballers van de wereld. Het is een beeld dat niemand had kunnen schetsen toen Van der Meyde in het seizoen 1999/2000 - op eigen verzoek - werd ver huurd aan FC Twente. Hij had al twee sei zoenen in Ajax'eerste selectie achter de rug, maar tot volle wasdom was hij nog niet gekomen. Morten Olsen en Jan Wouters gaven de jeugdige rechtsbuiten niet het vertrouwen, dat hij juist zo nodig had. In de betrekkelijk rustige omgeving van En schede kreeg Van der Meyde dat vertrou wen wel. Hij speelde zijn eerste volledige seizoen en overtuigde de nieuwe trainer van Ajax, Co Adriaanse, hem terug naar Amsterdam te halen. Adriaanse kende Van der Meyde overigens nog uit de jeugdoplei ding van Ajax. Terug in de ArenA beleefde Van der Meyde een wisselvallig seizoen, net als overigens de rest van de spelersgroep. In het eerste seizoen na zijn terugkeer van FC Twente maakte hij wél zijn eerste drie doelpunten voor Ajax. Een jaar later had Van der Meyde zich al ont wikkeld tot vaste waarde in het team van Co Adriaanse. Hoewel hij nog steeds erg wisselvallig was, zorgde de aanvaller ook voor veel dreiging en - niet onbelangrijk - assists. Nadat Ronald Koeman het trainer stokje van Co Adriaanse had overgenomen, behield Van derMeyde zijn basisplaats. Voor de Arnhemmer waren de landstitel van 2001/2002 en de Amstel Cupwinst uit dat zelfde jaar zijn eerste prijzen waar hij wer kelijk een bijdrage aan had geleverd. De winst van de landstitel in 1998 en de beker winst in 1998 en 1999 zag Van der Meyde voornamelijk van de bank gebeuren. Eind vorig seizoen werd de aanvaller door bonds coach Dick Advocaat geselecteerd voor het Nederlands elftal Zijn debuut tegen de Ver enigde Staten bekroonde hij direct met een doelpunt. Dat zijn interlandcarrière sinds dien stokte, is voornamelijk te danken aan zijn eigen afzeggingen. De eerste maal omdat hij 'niet lekker in zijn vel stak' en de tweede keer omdat zijn vrouw op het punt van bevallen stond. Afgelopen seizoen liet Van der Meyde zien op meer posities dan die van rechtervleu gelaanvaller uit de voeten te kunnen. Ronald Koeman zette hem regelmatig in als linksbuiten, zodat Van derMeyde naar bin nen kon trekken om gevaar te stichten. Op die wijze kwam zijn belangrijkste doel punt tot stand, in de eerste minuut van de Champions Leaguewedstrijd tegen AS Roma. Een doelpunt dat Ajax achteraf zeker stelde van de kwartfinale. Een doelpunt ook dat Van der Meyde nog meer in de picture bracht bij de Europese topclubs. Al in een eerder stadium hadden het Engelse Sun derland en Lazio Roma interesse getoond, maar nu schaarde ook Internazionale zich nadrukkelijk in het rijtje belangstellenden. Toen Andy van der Meyde tijdens de eerste training van Ajax het veld opliep, zat hij in gedachten al in Italië. Niet voor niets kreeg zijn pasgeboren dochter al vóór die tijd een shirt van Internazionale cadeau. Nadat de transfervanCristianChivu plotselingvrij snel werd afgerond, voltrok ook de overgang van Van der Meyde zich in sneltreinvaart. Na vijf jaar, 122 officiële wedstrijden en 21 doelpun ten komt er voor Van der Meyde een einde aan zijn tijd bij Ajax. Critici zullen twijfelen aan de kans op slagen in Milaan, maar zelf gaat hij het avontuur volledig onbevangen tegemoet. Voordat Van der Meyde zijn kwa liteiten echter zal tonen in de Serie A, zal hij nog eenmaal zijn kunsten laten zien in de ArenA.Niet in het vertrouwde roodwit,maar ■in het nieuwe blauwzwart. Daan Schippers Andy van der Meyde getorpe deerd door Leandro Cufré (AS Roma). vrij i augustus zo 3 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 29