PT1 I WÊ GALATASARAY 2003 BOEGBEELD REPUTATIE Sinds legerleider Atatürk de onafhankelijkheid van Turkije veilig stelde en in 1923 de republiek uitriep, is het land steeds meer richting Europa gegroeid. Op voetbalgebied is een club als Galatasaray misschien al wel verder in die ontwikkeling dan het land Turkije zelf. Steeds meer Europese topspelers vertrekken naar de Turkse competitie. Galatasaray heeft voor komend seizoen Frank de Boer aangetrokken, Pierre van Hooijdonk ging naar aartsrivaal Fenerbahce. The SONY ^jVL§-T e r S-g^vi Tournament Galatasaray heeft deze zomer een uitge breide Europese toer gemaakt. Het Inns bruck Tournament waar ook Feyenoord aan deel nam, het Copenhagen Tourna ment, een oefenwedstrijd tegen Hertha BSC en als afsluiting (en hoogtepunt) het Amsterdam Tournament. De huidige coach van de Turken, Fatih Terim, heeft een belangrijke rol gespeeld in de toena dering tot Europa. In 1996 leidde hij Tur kije als bondscoach voor de eerste keer naar de eindronde van het Europees Kampioenschap, vervolgens kreeg hij de algehele leiding bij Galatasaray in handen. Vier maal op rij kampioen van Turkije (1997 t/m 2000), eerste Turkse winnaar van de UEFA Cup (2000 tegen Arsenal, 4-1 na penalty's) en een record aantal van 43 opeenvolgende ongesla gen uitwedstrijden. „Wij luiden een traditie van succes op topniveau in", verklaart Terim het belang van deze periode. „Galatasaray heeft op interna tionaal gebied genoeg geloofwaardig heid gewonnen voor heel Turkije." De Turkse nummer twee van afgelopen seizoen roert zich behoorlijk op de trans fermarkt. Na Frank de Boer wordt ook Mare Overmars aan de club gelinkt. De vleugelspits wees de Turkse club al een keer af, maar met de aanwezigheid van goede bekende De Boer waagt Galatasa ray - sinds 2002 wederom onder leiding van Terim - een nieuwe poging. Van Hooijdonk was een optie voor de spits- positie, maar het rivaliserende Fener bahce was de club van stichter Ali Sami Yen voor. Sportief gezien had Galatasa ray met haar Champions League plaats voor komend seizoen meer te bieden dan Fenerbahce, dat dankzij een zesde plek Europees voetbal mis liep. Finan cieel gezien zal Fenerbahce allicht iets beters te bieden hebben gehad. Tussen alle Turkse sterren loopt ook een speler die zijn voetbalopleiding in Neder land genoot. Suat Usta,die op de zondag van het Amsterdam Tournament 22 jaar wordt, kwijnde tot vorig jaar weg bij de reserves van PSV. De jongste Usta-telg speelde al jaren anoniem in het tweede van de Eindhovenaren, werd vorig jaar kort gestald bij het noodlijdende MVV en had geen enkel uitzicht op een door braak. Na driejaar JongTurkije had hij in zijn geboorteland echter zo'n goede naam opgebouwd, dat Galatasaray met een bevrijdende oplossing kwam voor dit jonge talent.Suat Usta past precies in de lijn die de club wil gaan volgen; een fundament van jonge talentvolle Turkse spelers dat in de toekomst de basis van de ploeg moet vormen. Usta vloog in januari van dit jaar naar Istanbul, vertrok direct met de selectie op trainingskamp en stond de eerste compe titiewedstrijd zowaar in de basis. Suat Usta, niet goed genoeg bevonden voor PSV, speelde in de hoofdmacht met andere jongens die ook in de winterstop waren overgekomen, maar die wat meer hadden gekost; Lukunku van Standard Luik, Revivo van Fenerbahce en oud-PSV'er Abel Xavier van Liverpool, een andere deelnemer aan het Amsterdam Tournament. Sinds begin juli is één van de boegbeel den van Galatasaray weer terug op het oude nest. Hakan Sükür is de bekendste speler die Turkije ooit voortbracht. Hij werd niet alleen verschillende malen topscorer, maar heeft ook de meeste speelminuten in één seizoen op zijn naam staan: 4697 minuten in 54 wed strijden. Het wordt voor de spits het negende jaar in Istanbul. Opvallend genoeg kon hij bij Torino, Internazionale en AC Parma zijn 'goudhaantjesstatus' niet voortzetten. Zijn laatste club, Black burn Rovers, trok de Turkse recordinter national in december 2002 aan, maar moest enkele maanden wachten op een daadwerkelijke actie van Sükür. De aan valler brak zijn been en maakte pas in maart zijn debuut in de Premier League. Rovers had niet de middelen om zijn tij delijke contract te verlengen en dus was daar de ideale kans voor Galatasaray om de'verloren zoon'terug te halen. Sportclub Galatasaray werd in 1905 opgericht door een aantal studenten van de gelijknamige universiteit. Ali Sami Yen werd door de groep oprichters geko zen tot eerste voorzitter en is uiteindelijk naamgever geworden van het huidige stadion met een capaciteit van 27.000 toeschouwers. De rode en gele clubkleu ren schijnen volgens een historisch ver haal, of misschien beter gezegd een sage, gekozen te zijn door het rood-gele vuur dat de oprichters wilden zien in hun spelers. De school waar de oprichters van de voetbalclub op zaten, bestaat al sinds 1482 en is nog steeds een instituut in het Turkse onderwijs. Lager, middelbaar en universitair niveau kan op deze school Hakan Sükür terug op het oude nest. vrij augustus zo 3 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT Ambassadeur van het Turkse voet ka

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17