nummer 10? 2003 Hij werd samen met Cristian Chivu beschouwd als de dragende speler van Ajax. Dit seizoen zal er - door het vertrek van de Roemeense verdediger - alleen maar meer druk komen te liggen op de schouders van Rafael van der Vaart. Op 20-jarige leeftijd is de aanvallende middenvelder dè man die Ajax komend seizoen op sleeptouw moet nemen. BLESSUREGEVOELIGHEID NUMMER 10 Tournament Het is moeilijk om het seizoen aan te wij zen waarin Rafael van der Vaart defini tief doorbreekt. Al op 10 april 2000 laat Hans Westerhof hem in Ajax-I debuteren tegen FC Den Bosch, maar dat jaar komt hij niet verder dan één wedstrijd. In de drie volgende seizoenen groeit Van der Vaart gestaag uit tot een icoon van het Nederlandse voetbal, hoewel hij dankzij blessures geen seizoen méér speelt dan 27 wedstrijden (2000/2001). Dat met Van der Vaart toch een topper is opge staan, is zichtbaar aan zijn doelpunten productie die per seizoen toeneemt. Van 7 in 2000/2001,14 in 2001/2002 tot 18 competitiedoelpunten in het afgelopen seizoen. Daarnaast heeft de Heemsker ker laten zien op meerdere posities even goed uit de voeten te kunnen. Als spits, schaduwspits of linkermiddenvelder, het is Van der Vaart om het even. Bovendien heeft hij ook in het Nederlands elftal al laten zien dat hij op termijn uit kan groeien tot een vaste waarde. Van der Vaart heeft zelf altijd aangegeven het liefst als linkermiddenvelder te opere ren en ook Ronald Koeman heeft die voor keur uitgesproken. Personele problemen in aanvallend opzicht - de verhuur van Nikos Machlas aan Sevilla en de verbanning van Mido naar Celta de Vigo - nopen de coach echter om Van derVaart tijdens het seizoen 2002/2003 regelmatig naast Zlatan Ibrahi- movic in de spits op te stellen. De helft van zijn productie van afgelopen seizoen maakt hij in de maanden april en mei, als hij in de voorhoede speelt. Verschillende malen helpt hij zijn ploeg over het dode punt in de wedstrijd heen en houdt hij Ajax in de race om de 'felbegeerde' tweede plaats in de competitie. Dat doet hij met verve, waardoor deelname aan de voor ronde van de Champions League voor een groot deel op zijn conto geschreven kan worden. Komend seizoen zal Van der Vaart door het aantrekken van Wesley Sonck ver moedelijk weer op het middenveld worden geposteerd, wat zijn doeltreffendheid waarschijnlijk niet zal doen afnemen. De grootste vijand van een grootse voet balloopbaan voor Rafael van derVaart is zijn fysiek. In zijn nog maar korte carrière is hij al driemaal zwaar geblesseerd geraakt. Op 10 februari 2002 loopt Van der Vaart tegen RKC Waalwijk een scheurtje op in de meniscus van zijn rechterknie. Na een verkeerd uitge voerde operatie, wordt uiteindelijk in een tweede behandeling de meniscus verwijderd. De rest van het seizoen 2001/2002 komt hij niet meer in actie, maar bij aanvang van het seizoen 2002/2003 is Van der Vaart weer hele maal speelklaar. Tot hij op 7 september met het Nederlands elftal - waarvoor hij al in 2001 tegen Andorra zijn debuut maakte - tegen Wit-Rusland speelt, maar al snel uit de wedstrijd wordt geschopt. Een beschadigde mediale bin nenband van de linkerknie zorgt ervoor dat Van der Vaart tot eind oktober op non-actief staat. Bij zijn rentree in de Champions League, tegen Olympique Lyon, scoort hij direct, net zoals bij zijn rentree in de Holland Casino Eredivisie tegen Willem II. In december loopt hij tegen De Graafschap wederom een spierblessure op, die hem tot begin maart 2003 uit de roulatie houdt. In de slotfase van afgelopen seizoen mist Van derVaart nog maar weinig wedstrij den, hoewel het cruciale Champions League-duel tegen AC Milan in San Siro door een eerder opgelopen hersen schudding aan hem voorbij gaat. Buiten zijn doelpunten, waarmee hij Ajax naar de voorrondes van de Champions League loodst, komt hij vaker en vaker in het nieuws vanwege zijn relatie met TV- babe Sylvie Meis. Zijn goede prestaties op het veld blijven ook niet onopge merkt bij de verschillende buitenlandse topclubs en links met AC Milan, FC Bar celona en Real Madrid worden regelma tig gelegd. Het is de vraag hoe lang Rafael van derVaart nog in Amsterdam actief zal zijn. Dit seizoen draagt hij in ieder geval nog gewoon het roodwitte shirt van Ajax. Niet meer met nummer 23, maar met nummer 10. Een nummer dat zijn belang voor Ajax weergeeft, een nummer dat bij een vedette hoort. Daan Schippers Rafael van der Vaart in karakteristieke pose: juichend. vrij 1 augustus zo 3 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 15