m DE INTERNATIONALE KAART 2003 Alleen de Johan Cruijff Schaal hield Ajax over aan het afgelopen seizoen, maar desondanks sprak nie mand van een verloren jaar. Sterker nog, de prestaties in de Champions League zetten de Amsterdam mers opnieuw op de internationale kaart. Komend seizoen moeten de prijzen worden binnengehaald. ZELFVERTROUWEN VERSLAGENHEID Tournament Of het bekende spreekwoord 'na zeven magere jaren, komen zeven vette jaren' echt bestaat, kan de komende seizoenen in Amsterdam duidelijk worden. Na het vertrek van Louis van Gaal in de tweede helft van de jaren negentig, stort het voetbalbolwerk Ajax behoorlijk in. Morten Olsen krijgt de Amsterdammers slechts één seizoen op de rails, maar onder Jan Wouters en Co Adriaanse raken de dat decennium gewonnen UEFA Cup, Champions League en Wereldbeker al snel in de vergetelheid. Na een zesde, een vijfde en een derde plaats, wordt het eerste kampioenschap pas in de nieuwe eeuw weer behaald onder Ronald Koeman, die halverwege het seizoen 2001/2002 naar Ajax komt. Ook wordt die jaargang ten koste van FC Utrecht de Amstel Cup veroverd, waardoor de dubbel een feit wordt. De voorbode op het seizoen 2002/2003 is dan ook erg positief en in het opportunistisme van de voetbalwereld wordt door supporters alweer druk gefan taseerd over aanstaande successen in de Champions League. Dat Ajax echter ook serieus zosnel in Europa furore zou maken, had in werkelijkheid niemand verwacht. Wie overigens beweert dat Ajax het sei zoen 2002/2003 volledig zonder prijzen heeft afgesloten, slaat de klok mis. Oké, de winst van The Amsterdam Tourna ment 2002 kan misschien niet als offi cieel worden bestempeld, maar de Johan Cruijff Schaal is zeker wel een serieuze prijs. Op li augustus vorig jaar beslist Ajax de strijd om de Nederlandse Super cup met PSV in haar voordeel.Twee goals van Van der Vaart en één van Mido (toen nog niet in onmin met Koeman) maken de openingstreffer van Mateja Kezman van ondergeschikt belang. De toon voor het seizoen is gezet en het zelfvertrou wen is daar, hoewel het seizoen niet voor iedereen goed begint. Bogdan Lobont, eindelijk uitverkoren tot eerste keeper, raakt wederom geblesseerd aan zijn schouder, waardoor Ajax in allerijl AZ- doelman Henk Timmer aan de selectie toevoegt. Richard Knopper wordt ver huurd aan Aris Saloniki en Nando Rafael moet worden verkocht aan Hertha BSC omdat hij in Nederland geen werkver- gunning krijgt. Daar tegenover staat de terugkeer van Jari Litmanen. De'verloren zoon', weggekwijnd bij FC Barcelona en Liverpool, wordt als een held terugge haald en geeft het begin van het seizoen een feestelijk tintje. De eerste vijf wedstrijden blijft Ajax ongeslagen, pas op de zesde speeldag wordt tegen NAC het eerste puntverlies geleden. Ondertussen zijn de Amster dammers de Champions league begon nen met een zege op de Franse kam pioen Olympique Lyon.Zlatan Ibrahimo- vic - een seizoen eerder nog veelvuldig uitgefloten - scoort tweemaal en lijkt eindelijk zijn draai te hebben gevonden in het systeem van Ajax. Het tweede Europese duel in Milaan, tegen Interna- zionale, verliest Ajax onterecht met 0-1, maar daartegenover staat een 1-2 com petitiezege in De Kuip tegen Feyenoord. Tot de eerste nederlaag tegen PSV, in december, laat Ajax slechts steekjes val len tegen RKC Waalwijk, Roda JC en De Graafschap. Ondertussen wordt wel de tweede ronde van de Champions League bereikt, vooral dankzij een belangrijke uitzege in Frankrijk tegen Olympique Lyon. Rosenborg BK wordt tweemaal op een gelijkspel gehouden,terwijl Interna- zionale ook in Amsterdam een luizige overwinning behaalt. Het zelfvertrou wen kent echter geen grenzen en hardop mijmeren de spelers over de kwartfinale, hoewel Arsenal, Valencia en AS Roma pittige tegenstanders lijken in de tweede groepsronde. Nieuwe Ajacied Wesley Sonck wordt gepresen teerd aan de pers. Met vijf gelijke spelen en slechts één overwinning op AS Roma overleeft Ajax tegen alle verwachting in de tweede ronde en kwalificeert zich voor de kwartfinale van de Champions League. In de competitie houdt Feyenoord de Amsterdammers in eigen huis op 1-1, terwijl in Stadion Galgenwaard tegen FC Utrecht kostbaar puntverlies wordt geleden. Rond diezelfde tijd verwijdert Ronald Koeman stoorzender Mido definitief uit de selectie, nadat de twee al tijden niet meer op goede voet leven, dankzij het wangedrag van de Egypte naar. De afstand tussen koploper PSV en Ajax is inmiddels uitgegroeid tot tien punten, nadat Ajax in Eindhoven een tweede nederlaag lijdt. Dè wed strijden van het jaar gaan echtertussen Ajax en AC Milan in de kwartfinale van de Champions League. Klein Duimpje die het opneemt tegen de Reus. In de heenwedstrijd houdt Ajax de Italianen eenvoudig op 0-0, waardoor de kansen op succes in San Siro groot zijn. Twee maal komt Ajax in Milaan terug van een achterstand, dankzij goals van Jari Litmanen en Steven Pienaar. Met 2-2 staat Ajax in de halve finale, maar in de allerlaatste minuut van de blessuretijd is het Jon Dahl Tomasson die AC Milan verder schiet. De verslagenheid is groot, spelers storten ineen. Het sprookje is uit, Ajax staat met lege handen. Het treuren duurt even, tot trots de overhand neemt. vrij 1 augustus zo 3 augustus AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 11