Historie A.F.C. Ajax Amsterdam Wat in 1883 begon als een vriendenclubje, groeide uit tot een wereldwijd bekend voetbalinstituut. Het officiële oprichtingsjaar van de club is 1900. De grootste voor oorlogse successen moesten nog komen en de jaren '29-'39 behaalde Ajax zeven maal de afdelingstitel en vijf maal het landskampioenschap. De oorlogsjaren zorgden voor een kentering in de prestaties en in '54 trad de vereniging toe tot de rijen van de profclubs. Met Rinus Michels als trainer kwamen eind jaren '60 de resultaten in Europa. Hij beschikte met spelers als Johan Cruijff, Piet Keizer, Sjaak Zwart, Velibor Vasovic en dergelijke over een meer dan uitstekend keurkorps. Met wervelend voetbal leidde hij dat team in '69 al naar de Europacup 1 finale. Deze werd ondanks aanval lend voetbal met 1-4 kansloos verloren van een counterend AC Milan. De EC 1 zou het jaar daarop toch naar Nederland komen, zij het via de afslag Rotterdam-Zuid. In de drie daarop volgende jaren liet Ajax er geen twijfel over bestaan wie de scepter zwaaide in Europa. Panathinaikos (2-0), Inter Milan (2-0 en Juventus (1-0) werden aan de zegekar gebonden tijdens het regime van Ajax in Europa in de jaren '71-73. In '72 verbond Ajax daar ook nog een wereldbeker aan door het Argentijnse Independiente over twee wedstrijden te verslaan. Maar deze periode bleef niet voort duren. Waar Ajax met de befaamde opleiding en een uitstekend scoutingsapparaat resultaten behaalde, kocht PSV de successen. Desalniettemin vierde het toch nog feest in Europa door in '87 in de EC II finale Lokomotive Leipzig te verslaan. Twee jaar later volgde de UEFA-cup na een zege op AC Torino. Het werd door de invoering van de Champions League en het Bosman-arrest steeds moeilijker voor Nederlandse clubs om de concurrentie met de Europese top vol te houden. Daarom was de 1-0 overwin ning van Ajax op AC Milan in de EC 1 finale in '95 ook een ongekend succes. Toch zou het behalen van de CL-finale in '86 niet het laatste goede resultaat zijn buiten de landsgrenzen. Aangezien de CL nu vooral de speeltuin lijkt te worden voor de meest kapitaalkrachtige clubs, presteerde Ajax in het afgelopen seizoen weer uitstekend. De Amsterdammers overleefden twee ronden door onder meer het favoriete Arsenal ach ter zich te houden, waren in de kwartfinale tegen AC Milan de beter voetballende ploeg, maar strandden toch in het zicht van de haven. Waar de grote Europese clubs moeiteloos twee gelijkwaardige elftallen kunnen opstellen, willen de Europa-cup avonturen nog wel eens een wissel trekken op de prestaties in de landelijke eredivisie. De afgelopen versie was echter uitermate spannend. Niet dankzij kampioen PSV, dat een aanzienlijke voorsprong zag slinken, maar dankzij Ajax en Feyenoord, die elkaar weinig toegaven in de race om het ticket, dat recht gaf op het spelen van de voorron de voor de CL. Morste het grote Ajax in het verleden nog wel eens puntjes tegen de kleintjes, onder trainer Ronald Koeman ontwikkelden de spelers zich tot een taakbe- wust en gedisciplineerd spelende ploeg. Maar men kan niet teren op de successen uit het verleden; elk seizoen begint men weer op nul en... met vriendschappelijke wedstrijden, zoals vandaag tegen DVS. Zo kan de Ermelose club met deze wedstrijd een miniem detail vormen in de rijke histo rie van Neerlands meest gelauwerde club. IQ DVS'33 - Ajax Amsterdam - www.dvs33.nl

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17