AANPOTEN ZLATAN Toen Sibon in januari 2003 in het Friese Haagje neerstreek, kwam er een voorlo pig einde aan zijn trektocht die hem de laatstejaren langs Enschede,Venlo, Kerk- rade, Amsterdam en Sheffield bracht. Bij SC Heerenveen staat hij nog drie jaar onder contract en gezien de huidige malaise in de voetballerij is het niet aan nemelijk dat hij op korte termijn elders dan in het blauw/wit gestreepte shirt te bewonderen valt. Tussen 1997 en 1999 speelde de 29-jarige aanvaller 28 officiële wedstrijden voor Ajax. Daarin scoorde hij vijf maal. Niet al teveel voor een centrumspits, die aange trokken werd als opvolger van de naar AC Milan vertrokken Patrick Kluivert. Maar daar is een reden voor, aldus Sibon met een opvallend Amsterdamse tongval: „Ik ben geen goalgetter. Als ik er 14 maak in een seizoen, vind ik het al veel. Ik zou het misschien wel willen zijn, maar dat zit nou eenmaal niet in me; dus is het niet realistisch veel doelpunten van me te verwachten. Kijk maar naar Ruud van Nistelrooij, die staat altijd op scherp en als hij weg is, scoort hij. Over dat explo sieve beschik ik niet. Ik kan redelijk koppen en heb een goed schot over me, maar ben altijd meer betrokken bij goals dan dat ik ze zelf maak. Ik heb spelers om me heen nodig en andersom." Toch zag toenmalig Ajax-trainer Morten Olsen in Sibon de ideale, balvaste en sco rende centrumspits waar hij naar op zoek was. „Ik had de pech dat Shota Arveladze in mijn eerste seizoen als een razende ging scoren. Daardoor kreeg ik onvol doende tijd rustig te acclimatiseren in Amsterdam. Ik werd binnengehaald als de speler die Kluivert moest doen vergeten en dat was een beetje te hoog gegrepen voor mij; zeker in het begin. Fysiek kende ik veel problemen met de overgang van Roda JC naar Ajax. In Kerkrade kon ik alles relatief gemakkelijk volgen." Sibon maakte het jaar daarvoor veel indruk bij Roda JC. In 34 competitiewedstrijden scoorde hij dertien maal. „Bij Ajax moest ik iedere dag flink aanpoten om het alleen al op de trainingen bij te kunnen benen. Tijdens de wedstrijden kon ik slechts hopen dat het goed met me ging." Door veel extra arbeid te verrichten met looptrainer Laszlo Jambor, slaagde Sibon er in aan te pikken. Maar een basisplaats was toen al gegeven aan zijn overal sco rende Georgische collega. Uiteindelijk slaagde Sibon er nimmer in een vaste waarde te worden in Ajax 1, ondanks enkele goede periodes. „Op een gegeven moment voelde ik dat ik er klaar voor was.Vooral in mijn tweedejaar kende ik een goede fase, waarin ik regelmatig speelde én af en toe mijn doelpuntje meepikte. De bekerfinale tegen Fortuna Sittard, in mei 1999, had een mooie bekroning voor me moeten worden. Helaas werd ik toen, terwijl ik juist in vorm was, niet opgesteld." Ajax won dankzij twee treffers van Jesper Grpnkjaer met 2-0 van de Limburgers. De relatie tussen Sibon en de harde kern van Ajax-supporters verliep evenmin altijd naar wens:„Net als vorig seizoen bij Zlatan, gebeurde het me in mijn eerste jaar dat ik wel eens werd uitgefloten door de eigen aanhang. Op zich is dat heel ver velend. De mensen beseffen niet dat je je als nieuweling aan zoveel dingen moet aanpassen. Dat heeft tijd nodig. Maar je moet tegelijkertijd wel verder. Fluitcon certen vanaf de tribunes hoor je wel, ook al probeerde ik me er voor af te sluiten. Toch denkjeonbewust'als ikde volgende bal maar niet van mijn voet laat springen.' Voor Zlatan gold hetzelfde. Je kunt toch niet verwachten dat zo'n jongen van 19 jaar, eigenlijk nog een jochie dat helemaal uit Zweden komt, het gelijk goed doet?" „Desondanks kijk ik terug op een hele leerzame en leuke periode waarin ik heb gespeeld met de beste spelers ter wereld, zoals Laudrup, Litmanen, de De Boertjes en Van der Sar. In mijn eerste seizoen werden we dik kampioen en ver overden we de beker. Prachtig, ook al bleef mijn bijdrage beperkt. Voor mijn gevoel ben ik nog wel bij Ajax welkom. Ik heb altijd mijn beste beentje voorgezet voor de club." Arnout Verzijl Gerald Sibon gaat uit zijn dak nadat hij heeft gescoord voor Ajax. donderdag 29 mei AJAX - SC HEERENVEEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 19