De breuk Km fiflP F r DANNY HESP 'ROOD FN WIT Op achttienjarige leeftijd speelde Danny Hesp negen wedstrijden voor Ajax. Een zware beenbreuk zorgde ervoor dat hij niet vaker het roodwitte shirt zou dragen. Met dank aan SC Heerenveen keerde Hesp toch succesvol terug in het betaalde voetbal. m WETTEN DE PROGNOSE VAN DANNY HESP ~7\ De gedachte aan Danny Hesp in een Ajax-shirt gaat onverhoopt terug naar de wedstrijd FC Den Bosch-Ajax op 13 maart 1988. Fred van der Hoorn en Danny Hesp zetten gelijktijdig een sli ding in, waarbij laatstgenoemde een dubbele beenbreuk oploopt. Schreeu wend van de pijn wordt Hesp afgevoerd en nog jarenlang zullen kijkers van Stu dio Sport het afschuwelijke voorval voor bij zien komen in de leader. Danny Hesp maakt op zijn zestiende de overstap van FC Abcoude naar Ajax. Daar belandt hij in de A-junioren tussen jon gens als Bryan Roy, Richard Witschge en de broertjes De Boer. „Ik werd getraind door Spitz Kohn, Johan Cruijff liep daar ook altijd rond. Dat heeft natuurlijk grote impact op een zestienjarige. Ik ben op relatief late leeftijd ontdekt.Tegenwoor dig is de scouting helemaal anders." Hesp voelt zich gelijk thuis bij Ajax, de club die hij als geboren Amsterdammer op zondagmiddagen altijd bezocht. „Tot mijn tweede jaar woonde ik in Amster dam, daarna ben ik verhuisd naar Abcoude, een dorp op hemelsbreed tien kilometer van De Meer. Bij Ajax belandde ik tussen allemaal jongens uit de stad. Dat was even omschakelen, maar als je presteert, verdwijnt dat verschil als sneeuw voor de zon. Naarmate de tijd vorderde, werd ik zelfs aanvoerder." Twee jaar speelt Hesp in de A-jeugd, voordat hij bij het eerste elftal wordt gehaald. „Vanwege een probleem op links, moest Cruijff gaan experimente ren. Rob Witschge zakte naar de backpo sitie en Bryan Roy kwam erin. In de jeugd speelde ik in het centrum met Frank de Boer op links. Maar Rob was natuurlijk geen linksback, waardoor ik bij het eer ste werd gehaald voor die positie. Thuis tegen AZ viel ik in de rust in. Het was de wedstrijd waarin Peter Larsson zijn debuut maakte." Vanaf die dag is Danny Hesp vaste waarde in het elftal van trainer Johan Cruijff, waarin ook Dennis Bergkamp, MarcianoVink.de broertjes De Boeren Danny Muller regelmatig hun opwach ting maken. „Ik herinner me nog dat ik eind november als jeugdspeler ballen- jongen was in de eerste wedstrijd om de Europese Supercup tegen FC Porto. m WÊBSl d In de return, begin januari in Portugal, nog geen twee maanden later, stond ik in de basis!" Drie maanden na zijn debuut tegen AZ krijgt de sprookjesachtige carrière van Danny Hesp een bizarre wending. „Het is logisch dat mensen steeds op die beenbreuk terugkomen. Dat is de grootste gebeurtenis in mijn carrière geweest. Ik heb nooit meer het niveau van daarvoor gehaald, wie weet was ik wel veel verder gekomen. Ik ben er vrij nuchter in, ben al blij dat ik nog kan voetballen. Ik koester nu totaal geen wrok meer tegenover Ajax." Aanvankelijk was dat wel het geval. Op achttienjarige leeftijd kreeg de verdediger te maken met de keiharde wetten van de voetballerij. „Ik vond dat Ajax te gemak kelijk met me omsprong en daarom ben ik bij Richard Smith gaan revalideren. Ik heb zelfde stap genomen om 100% fit te worden. Ik was nog zó jong, wist niet wat me overkwam. Achteraf besefte ik dat Ajax mogelijk dacht: 'laat maar zitten, Hesp keert niet meer terug'. Dat zijn de harde wetten van de voetballerij." „Ajax barst natuurlijk van de kwali teiten en de verdediging van SC Heer enveen is niet van dusdanig hoog niveau. Ik denk dat het een ruime overwinning voor Ajax wordt: 3-0." Twee jaar lang revalideerde Hesp: „De kans dat ik bij Ajax kon terug keren, was klein. Fortuna Sittard toonde belangstelling, maar ik koos voor SC Heerenveen. Later heb ik in mijn carrière nog veel stappen terug moeten doen, maar ik heb altijd goede beslissingen genomen, die er uiteindelijk toe hebben geleid dat ik nog steeds speel." Hesp heeft geen binding meer met de club. „Ajax is natuurlijk gigantisch veranderd. Voor mij is Ajax nog altijd De Meer, met de sfeer die daar hing en het trainingscomplex. Ajaxis nu een andere club, dat zou niet zo zijn geweest als De Meer nog had bestaan." Daan Schippers Danny Hesp is blijkbaar erg gecharmeerd van Jari Litmanen, zo bleek tijdens het onlangs gespeelde duel tussen NEC en Ajax. Vorige week tekende Hesp voor twee seizoenen bij RBC Roosendaal. donderdag 29 mei AJAX - SC HEERENVEEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17