CONCENTRATIE ZELFREFLECTIE TOEKOMST Patrick Leemans aSCHARF punt wordt gevraagd, kan hij geen ant woord geven. Eigenlijk was het allemaal schitterend om mee te maken. „Iedere wedstrijd die ik voor Ajax speel, is voor mij een hoogtepunt. En het afgelopen seizoen was voor alle spelers een apo theose, niet alleen voor mij. Maar het blijft jammer dat we niets tastbaars aan dit voetbaljaar hebben overge houden. Toch overheerst het positieve gevoel. Dit Ajax heeft grenzen verlegd. En er is nog meer mogelijk, het stopt niet hier. Het talent en de wil om beter te worden, is aanwezig. Over een paar jaar kan dit één van de beste elftallen van de wereld zijn." Daarom is deelname aan de Champions League in het komende seizoen van groot belang voor Ajax. Chivu weet dat als geen ander. De leerervaringen van afgelopen voetbaljaar neemt hij mee naar volgend seizoen. „Ik weet nu dat Ajax voorzichtiger moet zijn. Ik merkte dat we moesten wennen aan het spelen van wedstrijden op verschillende niveau's. Op zondag voetbalden we tegen een Nederlandse club en een paar dagen daarna moesten we alweer aan de bak tegen een grote Europese tegen stander. Aanpassen aan de mix van Champions League- competitie- en Amstel Cupduels, is moeilijk. Volgend seizoen zullen we daar rekening mee kunnen houden. Ook moeten we beter geconcentreerd zijn. Het viel me op, dat ik vaak al met mijn hoofd bij de Europese wedstrijd zat, terwijl we nog bezig waren met een competitieduel. Daar heb ik van geleerd en de rest van mijn medespelers ook. Dat nemen we mee naar volgend jaar. Op het hoogste Europese podium moeten wij ons kunnen laten zien en onderscheiden. Daar kunnen we ons bewijzen." Het is niet één van de sterkste kanten van de bescheiden Roemeens interna tional, maar toch vraagt de Kick Off aan Chivu of hij zijn eigen prestaties van het afgelopen seizoen wil beoordelen. „Ik heb ups en downs gekend. Ik begon goed, maar raakte vervolgens gebles seerd aan mijn ribben (in september 2002, red.) en aan mijn knie (oktober 2002, red.). Het duurde vervolgens een poos voordat ik weer honderd procent fit was.Toen ik dat eindelijk was, werd ik ten onrechte geschorst door de KNVB! Het was een oneerlijke beslissing om me twee duels langs de kant te zetten. De voetbalbond zei dat ze me geloofden; ze hadden geen bewijzen kunnen vinden die wezen op opzet. En toch werd ik geschorst. Waar is de gerechtigheid gebleven? Ik voetbal toch in een vrij land? De KNVB beroofde me van mijn werk! Ze ontnam mij het recht om te spelen. Eerder dit seizoen werd ik ook geschorst vanwege overtredingen in het veld (zoals tegen RKC Waalwijk, PSV en Olympqiue Lyon, red.) en daarover hoor je me niet klagen. Maar dat ik op zo'n manier een belangrijke periode van Ajax moest missen, was erg zuur." Gelukkig is dat voorbij en kan Chivu vandaag gewoon meedoen in de laatste thuiswedstrijd van Ajax tegen SC Heer enveen. Ondanks het geweldige spel van de verdediger, blijkt af en toe hoe jong en wisselvallig de mandekker nog is. Zo pakte de Roemeen het afgelopen voetbaljaar een aantal onnodige gele en rode kaarten. Daarin moet de aan voerder beter. „Dat klopt. Mensen ver geten vaak dat ik nog jong ben en nog veel wijzer moet worden. Soms wordt er te veel van mij verwacht. Maar de druk van buitenaf ervaar ik niet als en probleem. Het is de prijs die een voet baller soms moet betalen. Die verant woordelijkheid kan ik aan." De vraag die iedereen bezighoudt is; staat dit sterke Ajax er volgend seizoen weer of wordt het team leeg gekocht, zoals in het verleden gebeurde? Een vraag die Chivu laat lachen. „Dit hoor ik nu al weken, ledereen heeft het er over waar ik volgend jaar speel, maar nie mand beseft dat ik geen reden heb om weg te gaan. Ik ben gelukkig bij Ajax. Ja natuurlijk, er zal altijd interesse zijn en ik sta open voor elke aanbieding. Maar ik ga Ajax echt niet verlaten voor een sub topper in het buitenland." De verdediger leeft bij de dag, maar kijkt stiekem toch uit naar zijn vakantie. Niet dat hij de rust nodig heeft, maar hij verlangt naar zijn geboorteland Roemenië. „Ik ben fit genoeg, dus daar ligt het niet aan. Na deze wedstrijd met Ajax, ga ik meteen in trainingskamp met het Roemeense natio nale elftal. We moeten de kwalificatie wedstrijden tegen Bosnië (thuis) en Noor wegen (uit) afwerken. Als we die gewon nen hebben, kan ik tegen jullie zeggen: 'Tot in Portugal!', hahaha! Het spelen voor mijn land betekent veel voor me. Succes met het nationale elftal is belangrijk." jA A #S donderdag 29 mei AJAX - SC HEERENVEEN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 11