'Hard aan rust toe' AMERIKAANSE MENTALITE1T IN AMSTERDAM 1ffl HHscharf Binnen een jaar een WK afwerken, een slopende, langdurige blessure krijgen en in de Champions League spelen. John O'Brien weet wat het inhoudt om als voetballer amper rust te krijgen. Daarom snakt hij naar vakantie, maar weet hij als geen ander dat de competitie nog niet gespeeld is. „Het duel tegen De Graafschap is net zo belangrijk als iedere andere competitiewedstrijd." De 25-jarige Amerikaanse linksback kijkt terug op een voor hem bewogen voetbaljaar. CONTRAST „Ik heb al vier of vijf jaar geen vakantie gehad. Als in Nederland de zomerstop begint, starten de oefenwedstrijden voor het Amerikaanse nationale elftal. Daar word ik altijd vooropgeroepen en meestal doet Team USA ook nog mee aan de Con federations Cup (dit jaar in juli in Frankrijk, red.). Dat betekent dat ik al jaren drukke seizoenen ken. Maar dit jaar heb ik ervoor gekozen, om niet aan de oefenduels van Amerika mee te doen en lekker op vakan tie te gaan. Dat heb ik in overleg met bondscoach Bruce Arena besloten. Ik kan mijn rust goed gebruiken! Met Ajax heb ik een bewogen jaar achter de rug. In september 2002, tegen RBC, raakte ik geblesseerd aan mijn achillespees. Pas vijf maanden later kon ik mijn debuut weer maken. Misschien lijkt het zodat ik dank zij mijn kwetsuur voldoende rust heb gehad, maar dat is niet waar. Lichamelijk kon ik inderdaad niets doen, maar men taal gezien was die periode heel zwaar. Ik kreeg geen rust in mijn hoofd. Toen ik weerfit was, kon ik gelijk aan de bak in de Champions League. Bovendien deden we nogmeeindeAmstelCupèn mochten we geen steken laten vallen in de competitie. Want destijds maakten we nog kans op de landstitel. En ook nu mag Ajax niet verzaken, want de tweede plaats moet veiliggesteld worden, om volgend jaar opnieuw aan de Champions League mee te kunnen doen. De competitie blijft tot het laatst toe spannend en daarom moet iedereen scherp zijn. Ook ik, terwijl rust erg welkom is. Want vorig jaar speelde ik in de zomer ook nog op het WK in Japan en Zuid-Korea. Ja, ik heb een druk jaar gehad! Ik hoop dat we de laatste wed strijden goed afsluiten, zodat ik met een goed gevoel op vakantie kan." „Als ik terugdenk aan dit seizoen, valt vooral het contrast op. Eerst kreeg ik een vervelende blessure voor mijn kiezen, waardoor ik diep zonk. Ik heb vijf maan den niet kunnen spelen! Een voetballer die zolang uit de roulatie is, kent nor maal gesproken een verloren seizoen. Maar ik kwam terug en speelde zelfs nog mee in de Champions League. Voor een Amerikaanse voetballer is deelname aan zondag 18 mei VjS AJAX - DE GRAAFSCHAP I het meest lucratieve Europese toernooi heel speciaal. Ik ben de eerste Amerikaan die in de kwartfinale van de Champions League gespeeld heeft. Toch gaat er van mijn geboorteland weinig aandacht uit naar het hoogste voetbalniveau in Europa. De Amerikaanse pers besteedt er bijna geen zendtijd of papier aan. Alleen toen we AS Roma en Arsenal hadden uit geschakeld, door gelijk te spelen tegen de Italianen in Olimpico, belde ESPN (USA's grootste en bekendste sportzen der, red.) me op. Ik ben toen een paar minuten live in de uitzending geweest. Blijkbaar vonden ze het toch bijzonder; een landgenoot die in een beroemd stadion de kwartfinale van de Cham pions League haalt. Mensen denken misschien dat sinds het WK in Amerika (1994, red.) gehouden is, de sport meer aan terrein gewonnen heeft. Maar dat is niet zo. Op'col leges'wordt inderdaad veel gespeeld, maar dat is altijd zo geweest. Het probleem is dat veel'kids'die voetbal leuk vinden, niet te weten komen wat je met die sport kunt bereiken. Op de Ame rikaanse tv is alleen basketbal, baseball en American Football te zien. Daarom kiezen ze uiteindelijk voor andere sporten. Dat is jammer, want de promotie is er wel dege lijk. Als het volk er in mee gaat, verandert de situatie misschien."

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 6