K DICK SCHOENAKER *s« DE PROGNOSE VAN DICK SCHOENAKER „Ajax heeft mij gekocht op advies van Rinus Michels", vertelt de inmiddels 50-jarige Dick Schoenaker. „Tomislav Ivic werd de nieuwe trainer, maar hij kende mij natuurlijk niet. In het seizoen i975/'7ö - toen Michels nog aan het roer stond - won De Graafschap van Ajax en ik scoorde het winnende doelpunt. Maar ik denk dat ze me het hele seizoen heb ben gevolgd. Ik was een hardwerkende en scorende middenvelder. Misschien zagen ze in mij een nieuwe Johan Nees- kens en dat is altijd een compliment." De carrière van Dick Schoenaker begon bij FC Wageningen, maar al snel maakte hij de overstap naar De Graafschap.Twee jaar speelde de hardwerkende midden velder in Doetinchem. „De Vijverberg was toen nog een onneembare vesting. Voor bezoekende clubs was het vrij moeilijk om punten te pakken en wij moesten het hebben van thuiswedstrij den. We hadden een goed uitgebalan ceerd elftal, met Guus Hiddink als regis seur. De middenmoot was in die tijd het maximaal haalbare voor De Graafschap." De verrassing was groot toen Schoena ker vernam dat Ajax belangstelling voor hem had. Hij had zijn contract bij De Graafschap zojuist verlengd. „Twee of drie weken later kwam Ajax op de prop pen. Ik speelde pas twee jaar in het betaalde voetbal en ze moesten óók nog een afkoopsom betalen (zo'n 500.000 gulden, red.). Ik moest de stap maken van Oost-Nederland naar het Westen. Moeilijk, maar ik ben blij dat ik die stap heb genomen." Negen jaar zou Schoenaker - die een werkpaard genoemd werd - zich in het rood-wit hullen. Driemaal tekende hij een contract van drie seizoenen. „In het begin waren de trainingen vrij zwaar, vijf dagen in de week twee keer per dag. Maar daar wende ik snel genoeg aan. Ik speelde nog samen met Krol, Hulshoff en Suurbier, van wie ik een goede oplei ding heb gekregen. Ik heb nooit een reden gehad om weg te gaan bij Ajax. ik ben ook weinig geblesseerd geweest, iedere week stond ik er wel weer." Zes keer vierde Schoenaker een lands kampioenschap en tweemaal mocht hij de KNVB-beker de lucht in tillen. „Natio naal waren de resultaten goed, interna- TS-Vffi'! iV°< tionaal is de halve finale van de Europa Cup I het hoogst haalbare geweest. Voor mij was het al een hoogtepunt om bij Ajax te spelen. Ik heb daardoor wel mooi een WK (1978, red.) meegemaakt, maar internationaal had ik graag meer willen bereiken." Al snel na zijn overstap van De Graaf schap naar Ajax voelde Schoenaker zich Ajacied. De laatste twee jaarwas hij zelfs aanvoerder. „Na één jaar dacht ik 'als ik hier een tijdje speel, ga ik me Ajacied voelen'. Dat kwam ook omdat ik snel geaccepteerd werd, dan gaat dat proces sneller. Ik heb gespeeld met de oudere garde, maar beginjaren tachtig ook met Van Basten, Van 't Schip, Koeman, Silooy en Rijkaard." Zoals veel andere Ajacieden denkt Dick Schoenaker met enige weemoed terug aan De Meer. „Ik mis De Meer nog steeds, al wordt de sfeer in de ArenA beter. In De Meer zaten de mensen vrij kort op het veld, we stonden al met 1-0 als we opkwa men. In de regel was het wel goed bezet, zeker nadat Johan Cruijff begin jaren tachtig terugkwam." Schoenaker had zijn voetbalcarrière het Dick Schoenaker liefst afgesloten bij Ajax. „Maar ik kreeg juicht nadat hij slechts een éénjarig contract. Bij FC voor Ajax heeft Twente kon ik voor drie jaar tekenen. Daar gescoord in de ging het echter na één jaar mis, waarna ik derby tegen mijn carrière bij Vitesse heb afgebouwd." FC Amsterdam. Zijn periode bij Ajax zorgde ervoor dat Ajax versloeg Schoenaker nooit meer wegging uit de de stadgenoot omgeving van Amsterdam. Sinds veertien op tg maart jaar werkt hij als assurantie-adviseur, 7978 met5-1. daarnaast speelt hij voor Lucky Ajax. „We toeren nog steeds door het land, onder leiding van Sjaak Swart. Pas dan merkje hoeveel je gewaardeerd wordt." Daan Schippers „Ik draag De Graafschap een warm gevoel toe, want ik ben er mijn carrière begonnen. Mijn hart ligt nu bij Ajax, maar ik hoop dat ze De Graafschap niet helemaal afmaken. 3-0 Lijkt me wel een mooie uitslag." zondag 18 mei AJAX - DE GRAAFSCHAP

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17