UUilJMU M n DE TOEKOMST 'J O NAC KLOKSEIZOEN 2002-2003 Mag het? Een lofzang op Ajax op deze pagina? Het moet maar effe. Ajax Is weer Ajax. Speelse individuele acties, uitgekiende steekpasses, prachtige doelpunten en mooie successen, behaald door een uitermate jonge ploeg. Dat was Ajax en dat is Ajax nu gelukkig weer. Na een aantal moeilijke jaren doet de club zijn cultuur weer eer aan: aan sprekend voetbal spelen met jonge, talentvolle voetballers. No het tijdperk-Van Gaal heeft Ajax een fiks aan tal magere jaren achter de rug. De reden lijkt mij duidelijk: de club verloochende in die periode zijn 'eeuwenoude' cultuur. De spelers die voort kwamen uit de jeugdopleiding bleken niet goed genoeg om de status van Europese topclub te kunnen dragen en dus werden er in de jaren na de internationale successen veel spelers van buitenaf aangetrokken. En bij die gedachtegang ging het al mis: geen enkele club kan nikeen- maal consequent aan de Europese top spelen. Ajax niet, maar zelfs een AC Milan niet, of Bayern München. Clubs met een veel groter achterland qua (potentiële) sponsors, suppor ters, TV-kijkers én talentvolle voetballers. Ook die clubs hebben te maken met de regels van de cotffunctuur. Zeker waar het de kwaliteit van voetballers betreft uit eigen opleiding blijf je als club afhankelijk van de lichting die zich aan dient. De tweede fout die men maakte bij Ajax was van technische aard: was Kiki Musampa nou zo slecht? Of Mario Melchiot, Nordin Wooter, Mariano Juan, Martijn Reuser, Dave van den Bergh, ja zelfs Kofi Mensah? Ik kan me een Mensah herinneren die het helemaal niet zo onverdienstelijk deed bij Ajax als centrale verde diger. Natuurlijk, met deze spelers had Ajax waarschijnlijk niet opnieuw de Champions League gewonnen. Maar lukte dat met al die aankopen wel dan? Nee. De club had gewoon genoegen moeten nemen met een pas op de plaats na de mooie, vette jaren. Aan fout num mer drie - en eigenlijk begint alles daarmee - bezondigde Ajax zich al sinds de zeventiger jaren: hef voor een habbekrats laten gaan van zijn beste spelers door bij het verlengen van contracten voor een dubbeltje op de eerste rang te willen zitten. 'Noblesse oblige' lijkt men nu eindelijk te beseffen in Amsterdam, gezien het feit dat de contracten met spelers als Rafael van der Vaart en Steven Pienaar werden opengebro ken en verlengd. Sinds dit seizoen kan Ajax weer naar De Toekomst kijken. De club gelooft weer in zijn jeugdopleiding en het eerste elftal maakt met jonge spelers furore in Europa. Oh, ik heb ook wel gezien dat de ploeg van Ronald Koeman nog niet echt kon meevoetballen met Valencia en Arsenal. Dat Ajax over geluk soms niet te klagen had. Maar dat geluk werd ook afgedwongen, want niet eerder in de historie van Ajax, ietsje overdreven gesteld misschien, zag ik een ploeg die óók goed kon verdedigen. Ajax heeft gewoon op eigen kracht de kwartfinales in de Champions League behaald, en niet ondanks de gelijke spelen, nee dankzij de gelijke spelen. Zover als de ploeg van Van Gaal is dit Ajax nog lang niet. Zo eerlijk moet je ook zijn. Die ploeg kon hef spel maken, tegen welke tegenstander dan ook, maar ook dat elftal liep wel eens tegen een zeperd op. Wat wel zal gaan meewegen voor Ajax de komende jaren is hef volgende: nu is alles nog mooi, leuk en geweldig en kan Ajax Champions Leaguewedstrijden ingaan met het gevoel dat men niets te verliezen heeft. Ook de tegenstanders van Ajax kijken bij de warming-up nog wat meewarig naar de hummeltjes aan de overkant. Dat zal volgend seizoen al anders zijn. En bovendien zullen er prestaties worden ver wacht van de ploeg, ook al zijn de spelers in plaats van twintig dan pas éénentwintig jaar oud... JEROEN BALDWIN n 2002-2003*35

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 35