CHAMPIONS ROUTINE AMBITIE iSr.HARF LEAGUE juiste keus heeft gemaakt door in de zomer van 2001 Malmö FF te verruilen voor Ajax. Arsenal FC en AS Monaco lie pen de deur plat bij zijn manager om Zla- tan over te nemen, maar het werd Ajax. „In Amsterdam spelen ze het spel waarin ik het best tot m'n recht kom. Aanval lend, altijd medespelers in de buurt, altijd beweging om je heen", lichtte hij destijds toe. FHij heeft veel moeten leren. Eigenlijk was de overstap van deAllsvenskan (de hoog ste divisie in Zweden) naar de KPN Ere divisie vorig seizoen nog iets te groot. Fiogertempo,ander systeem, bovendien kwam hij erachter dat ervan een spits in Nederland meer wordt gevraagd dan goals alleen. Trainer Ronald Koemen verwoordde het destijds als volgt: „Zlatan mag zoveel acties maken als hij wil, maar hij moet leren wanneer het kan en wanneer het juist niet kan." Nou, dat begint hij langzamerhand aardig door te krijgen. Inmiddels is het bijna zo ver dat z'n medespelers beter tot hun recht komen als Zlatan Ibrahimovic meedoet. Zelf toont hij zich overigens nog lang niet tevreden: „In de competi tie moet mijn doelgemiddelde omhoog en ik moet in het veld af en toe slimmer worden. Maar dat ik op de goede weg ben, lijkt me duidelijk." Gedurende het trainingskamp van Ajax in de winterstop was al goed te zien dat we de tweede seizoenshelft waarschijnlijk wel wat van hem konden verwachten. Tijdens de trainingsessies toonde hij zich opvallend gretig en in de oefenwedstrijden tegen Aberdeen (tweemaal) en Benfica wist Zlatan zonder al teveel moeite te scoren. Vlak voordat Ajax op trainingskamp ging naar Portugal en Egypte, vertelde Ibrahi movic: „Vorig jaar de dubbel, nu de tweede ronde ronde van de UEFA Cham pions League; we zijn al best ver geko men. Dit Ajax kan tot een van de top- teams van Europa uitgroeien." Nee, aan het eventueel winnen van de UEFA Champions League dacht hij nog niet. Tenminste, niet op korte termijn: „Maar het zou kunnen. Ooit. Daar hebben we dan wel een paar jaar voor nodig. Om meer routine, ervaring op te doen." Inmiddels is het april 2003 en ontmoet Ajax in de kwartfinale van de UEFA Champions League het ijzersterke AC Milan van Rui Costa, Paolo Maldini, Cla rence Seedorf en Rivaldo. „Tegen Italianen is het moeilijk voet ballen", sloot Zlatan zich aan bij de mening van z'n ploeggenoten, die stuk voor stuk liever Barcelona FC zouden hebben geloot. „Maar via AC Milan de halve finale halen, het is zeker niet onmogelijk", onderstreepte hij zijn tijdens dit seizoen sterk gegroeide zelfvertrouwen. Dat zijn geloof in eigen kunnen zo is toe genomen, is volgens Zlatan één van de belangrijkste redenen dat hij zich in korte tijd zo spectaculair ontwikkeld heeft. De zich maar moeilijk een houding wetende te geven Ibrahimovic van vorig jaar, die alleen voor eigen succes ging en zijn medespelers amper zag staan, is niet meer. Natuurlijk, hij is voor alles spits, dus loert hij nog steeds hongerig op goals, maar de Zlatan van nu zet druk op vijandelijke verdedigers, kaatst, trekt gaten en speelt medespelers vrij. Een opmerkelijke metamorfose. „Ik ben in korte tijd een completere voet baller geworden", zegt hij zelf over zijn ontwikkeling. „Dat heb ik aan mezelf te danken, aan de trainers Ronald Koemen en Ruud Krol en aan mijn grote voor beeld Marco van Basten die hier stage loopt. Maar ook aan de spelersgroep die niet alleen heel talentvol is, maar ook zeer ambitieus is en elkaar in die drang meesleurt.We maken elkaar beteren zo hoort het." Wellicht speelt Zlatan wel zo lekker in de Europese confronaties, omdat de UEFA Champions League-successen van Ajax, halverwege de jaren negentig, nog vers in zijn geheugen gegrift staan. „Dat was een fantastische ploeg, die niet alleen veel won, maar dat ook nog eens op fraaie wijze deed. In dat elftal zat gewoon alles", herinnert hij zich. Vandaar ook dat men de destijds 13- jarige Zlatan in de straten van het Zuid- Zweedse Malmö dagelijks in een Ajax- shirtje kon zien rondlopen. Als hij Ajax op TV had zien spelen, droomde hij de dagen erop tijdens het voetballen op de straatstenen met zijn ogen open dat hij in dat team speelde. Dat Ajax AC Milan tijdens het seizoen i994/'95 driemaal ontmoette en even zo vaak als overwinnaar uit de bus kwam, kan Zlatan zich allemaal nog haarscherp voor de geest halen. Betere inspiratie is er voor hem vanavond niet denkbaar. Martin van Zaanen dinsdag 8 april AJAX - AC MILAN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 7