HE JHEILICE Net zoals de kathedraal op Piazza Duomo en het wereldberoemde operahuis Teatro alia Scala is het voetbalstadion San Siro een symbool van de stad Milaan. Eerder dit seizoen stond Ajax op het heilige gras tegenover Internazionale FC, in de return van de kwartfinale van de UEFA Champions League stuiten de Amsterdammers in hetzelfde stadion op AC Milan. 7"'ar-/. CHAMPIONS SAN SIRO - "!";x- - ,JL ir - V* „kV. 'o^T LEAGUE San Siro, de plaats van de kwartfinale. Sommige stadions zien er van buitenaf uit alsof de architect tijdens het ontwer pen de ogen gesloten hield. Wie na een korte wandeling vanaf metrostation Lotto plotseling stadion San Siro ziet verrijzen, weet in ieder geval dat de ont werper in Milaan daar absoluut géén last van had. Het bouwwerk, dat er vanaf het dak van de kathedraal al indrukwek kend uitziet, oogt voor de echte voetbal liefhebber werkelijk magnifiek; om van te watertanden. De grandeur en de voet balsfeer druipen van dit voetbalbolwerk af. De immense grootte doet onmiddel lijk verlangen naar een kijkje in de keu ken van San Siro. Niet voor niets melden zich iedere dag weer vele toeristen aan de poort voor een rondleiding. De tientallen liefhebbers die dagelijks hun weg naar San Siro vinden, kunnen een rondleiding krijgen door de cata comben van het stadion. Opvallend is de primitiviteit van de kleedkamers, die ondanks alle verbouwingen en moderni satie sinds 1926 intact lijken te zijn gebleven. De penetrante pisgeur is daar een stille getuige van. Zowel AC Milan als Internazionale FC hebben hun eigen kleedkamer. Speelt AC Milan thuis, dan kleedt de tegenstander zich om in het domein van Internazionale FC. Is Inter nazionale FC gastheer, dan mogen de bezoekers de kleedruimten van AC Milan gebruiken. Een dagje San Siro heeft meer te bieden dan een bezoek aan de verouderde kleedkamers van de twee Milanese top clubs alleen. Ook het museum wordt door beide clubs gedeeld. Van de oudste bal (1899), de eerste trofeeën tot aan de eerste sporttijdschriften, alles valt te bezichtigen. Nederlandse bezoekers komen helemaal aan hun trekken, te beginnen met een prachtige poster ter aankondiging van de Europa Cup l-finale AC Milan-Ajax in 1969. Ook een toe gangskaartje, een programmaboekje en een minireplica van de beker staan uitgestald. Natuurlijk wordt er veel aandacht besteed aan AC Milan's belangrijkste voetbalheld Gianni Rivera, maar voor de Nederlandse bezoekers zijn de relik wieën die herinneren aan Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard het mooist. Gesigneerde shirts van Gullit en Van Basten sieren de muren. De foto waarop Van Basten afscheid neemt van het Milanese publiek, neemt een promi nente plaats in. De EC l-winst tegen Steaua Boekarest en tegen Benfica wordt rijkelijk uitgemeten. Een gesig neerde foto van Gullit, een toegangs kaartje voor de wereldbeker met een afbeelding van Van Basten, de Neder landse heldenverering kan niet op. Opvallend genoeg verwijst het museum geen moment naar het seizoen i994/'95,toen AC Milan definale van de UEFA Champions League verloor van Ajax. Ook de daarop volgende periode, waarin Patrick Kluivert,Michael Reiziger, Edgar Davids en Winton Bogarde de stap naar Milaan waagden, is vakkundig in de doofpot gestopt. Dat Ajax belangrijk wordt gevonden, blijkt wel uit de aan wezigheid van een antiek ingelijst shirt met nummer veertien achterop (een originele Cruijff?),een door Jari Litmanen gesigneerd shirt en een door de com plete selectie van Ajax gesigneerde vlag die naar het duel Internazionale FC-Ajax van eerder dit seizoen verwijst. De rechtgeaarde voetballiefhebber zal stadion San Siro na een bezoek met volle tevredenheid verlaten. Slechts één ding kan de sfeer in deze voetbaltempel over treffen: het bijwonen van een wedstrijd. Want blijf maar eens nuchter tussen 85.000 uitzinnige supporters van calcio die een doelpunt van hun geliefde AC Milan of Internazionale FC bejubelen. Daan Schippers ffM dinsdag 8 april AJAX-AC MILAN

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 27