VOLWASSEN KLAP sprankelend, maar ze houden toch steeds de punten in huis en daar gaat het uiteindelijk om." „Zeven punten is een hoop. Maar we moeten de strijd om de landstitel nog niet opgeven. Het minste wat we kun nen doen, is de voorsprong niet laten oplopen tegen Excelsior. Dan krijgen we op 23 maart de uitwedstrijd tegen PSV. Hopelijk kunnen we daar de achterstand tot vier punten verkleinen." De meeste tegenstanders komen naar de ArenA om daar vanaf de eerste minuut de verdedigende stellingen te betrekken en die vanaf dat moment niet meer te verlaten. Dat verwacht Maxwell niet van het laaggeklasseerde Excelsior. „Ondanks het feit dat ze het momenteel erg zwaar hebben, zelfs in de degrada- tiezorgen verzeild zijn geraakt, zullen ze hier toch proberen te voetballen. Ze hebben er eenvoudigweg de spelers niet voor om puur te gaan verdedigen. Voor ons is het zaak ze niet te onderschatten, meteen vanaf de eerste minuut scherp en geconcentreerd te spelen. Dan moet het geen probleem zijn ze te verslaan en wellicht ook nog een hoge score neer te zetten; dat is alleen maar goed voor het doelsaldo. Wie weet, komt dat aan het eind van de competitie nog van pas." Maxwell kwam in de zomer van 2001, samen met Mido.Trabelsi en Zlatan, naar Ajax. Tijdens het Amsterdam Tourna ment debuteerde hij, in de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Liverpool. Maar liefst 24 competitie-wedstrijden speelde hij in zijn eerste jaar en ook dit seizoen staat hij weer zeer regelmatig in de basis. Al met al is de aanpassing van Maxwell snel gegaan: „En dat terwijl ik hier toch aan een hoop dingen heb moeten wen nen. De manier van trainen, het systeem waarin wevoetballen.de manierwaarop mensen met elkaar omgaan, de taal vooral. Ik denk dat het me redelijk goed is afgegaan, al zal het bijvoorbeeld nog wel een tijdje duren voordat ik goed Nederlands spreek. Ik kan alles al wel goed verstaan." „Sinds mijn ouders regelmatig bij mij thuis verblijven - vanwege de visa steeds drie maanden hier, dan een maand in Brazilië - zit ik in ieder geval een stuk lekkerder in mijn vel. Ik heb meer plezier in de trainingen, in de wedstrijden. Ja, mijn vader heeft vroeger ook gevoet bald, op amateurniveau, maar hij is nog steeds een grote voetbalfan. Mijn moe der is een grote Maxwell-fan, die vindt alles wat ik doe prachtig. Mijn vader zorgt voor de kritische noot. Hoe goed ik ook heb gespeeld, die weet altijd nog wel een puntje van kritiek te vinden. Maar dat is alleen maar goed, daar zit ik verder niet mee." Er is in korte tijd nogal wat met hem gebeurd, zegt hij: „Ik heb het gevoel dat ik de afgelopen twee jaar volwassen ben geworden. Als voetballer en als persoon. Dat ik als persoon volwassen ben ge worden, komt omdat ik hier voor het eerst moest leren voor mezelf te zorgen. Maar nog het meest door het overlijden van m'n broer." Voor Braziliaanse begrippen komt hij niet echt uit een groot gezin. Maxwell: „Drie jongens, een meisje. Het is mijn twee jaar jongere broer die vorig jaar bij een auto- ongelukoverleed. Dat is een verschrikkelijke klap voor me geweest. Ik ben er nog niet overheen, zal er nooit overheen komen, wil er ook niet overheen komen. Hij studeerde voor advocaat, we droomden ervan dat hij later m'n manager zou worden en we prachtige dingen in het topvoetbal zouden bereiken. Het mocht niet zo zijn. Ik denk iedere dag aan hem, en iedere nacht in m'n dromen. Sinds hij er niet meer is, speel ik iedere wedstrijd voor twee." En op welke positie dat is, doet er voor Maxwell niet toe: „Waar de trainer me ook neerzet, ik doe m'n uiterste best om Ajax aan een zege te helpen. Linkshalf is een goede plek voor me, maar linksback gaat ook prima, al heb ik wel moeten wennen aan de invulling die er in Nederland aan die positie wordt gegeven. Veel verdedigender, veel meer op safe. In Brazilië is de back een aanvaller, hij moet opbouwen en zo vaak mogelijk over de middenvelder heenknal len om de achterlijn te halen en een voorzet te geven. Eigenlijk lijkt de Nederlandse linkshalf erg op de Brazilaanse linksback. Neem Roberto Carlos, die staat bij Real Madrid op papier back, maar is meer op de helft van de tegenstander dan die van Madrid te vinden. Ja, Carlos is ook een voor beeld van me,een wereldvoetballer natuur lijk. Maartoch schat ik Leonardo nog net iets hoger in, die zal altijd mijn favoriet blijven." Martin van Zaanen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 7