fcj'. M WEMMMufi In dienst van Sparta dwong Wim Meutstege een contract afbijAjax. In twee seizoenen speelde 'de man die nooit fuil-prof wilde worden' 62 wedstrijden in het shirt van de Amsterdammers. LIBERO HERBAAR fc mÈËM'ê 'jtw% i i Op vijfentwintigjarige leeftijd maakte Wim Meutstege de overstap van Sparta naar Ajax. Hij werd meegenomen door trainer Cor Brom die dezelfde weg volgde. Bij Excelsior en Sparta speelde Meutstege nog op semi-profbasis. Het was even wennen toen hij in 1978 zijn volledige inkomen ging verdienen met voetba I. In Voetbal International gaf h ij i n april 1979 aan het moeilijk te vinden zich alleen met voetbal bezig te houden. Meutstege had in die tijd de Academie voor Lichamelijke Opvoeding al doorlo pen en hield feeling met het beroep van gymnastiekleraar door af en toe lessen van vrienden over te nemen. Vooral de andere benadering waarmee hij in Amsterdam te maken kreeg, viel hem moeilijk. Het spel was veel meer prestatiegericht.„Elke club w/'/winnen, Ajax moet winnen", liet hij optekenen in VI. Een grote steun had Meutstege aan assistent-trainer Bobby Haarms, die de spelers destijds al enorm stimuleerde door te zorgen dat ze wedstrijden nooit te makkelijk opvat ten. Voor Meutstege was het belangrijk dat hij het prestatiegerichte niet mee naar huis nam. Hij wilde niet constant met oogkleppen oplopen. Zijn brede opvattingen zijn tegenwoor dig nog merkbaar aan de activiteiten van Meutstege. De Hagenaar vertrok in het kielzog van zijn vrouw naar Georgië, het land van oud-Ajacied Shota Arveladze. Zijn vrouw is werkzaam bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken, Meutstege zelf hoopte iets te kunnen doen op voet- balgebied.„Een heftige beslissing, maar het reizen heb ik altijd al leuk gevonden", zei Meutstege vlak voor zijn vertrek in 2001 in de Haagsche Courant. „Al tijdens mijn periode als voetballer. Ik kijk er dan ook naar uit. Het is gebruikelijk als je bij de ambassade werkt om van land tot land te gaan. Misschien komen we pas over tien jaar weer terug." Tijdens zijn eerste seizoen in Amster damse dienst werd Meutstege slacht offer van de langdurige absentie van Ruud Krol. Omdat ook Pim van Dord geblesseerd raakte, moest Meutstege noodgedwongen zijn positie overne men. Tegen zijn zin, hij speelde liever op Wim Meutstege als Ajacied in actie tegen Vitesse. Op 6 mei 1979 speelde Ajax met 0-0 gelijk bij de Arnhemmers. Links Charly Bosvelt. de positie van rechtsback. Via de links backpositie vormde hij uiteindelijk sa men met Kees Zwamborn het centrum van de Ajax-defensie. „Ik kom niet helemaal tot m'n recht als libero. Ik haal een redelijk niveau, maar kom niet goed uit de verf. Ik wil mezelf liever op de rechtsbackplaats bewijzen." Meutstege - die tijdens zijn actieve loopbaan tevens VVCS-bestuurslid was - bracht het feit dat hij tijdens z'n Ajax-tijd niet voor het Nederlands elftal geselec teerd werd, in verband met zijn positie in het centrum van de defensie die hij regelmatig bekleedde. Op het EK 1976 had hij als Spartaan nog drie kwartier meegedaan in de wedstrijd om de derde plaats tegen Joegoslavië. In de tweede helft verving hij Wim Jansen. Het zouden z'n enige minuten in Oranje worden, hoewel hij nadien tegen IJsland en Noord-lerland nog wisselspeler was. In zijn eerste seizoen bij Ajax kwam Meutstege nog aan 33 competitie-, 8 beker- en zes Europa Cup-wedstrijden. Een seizoen later speelde hij 29 competitie-, vijf beker- en zes Europa Cup-wedstrijden. Hij maakte twee kampioenschappen mee, één beker winst en een verloren bekerfinale en haalde in zijn tweede seizoen de halve finale tegen Nottingham Forest in de Europa Cup I. Vooral de Europese wed strijden konden Meutstege bekoren.„Dat vind ik geweldig", zei hij al tijdens z'n eerste seizoen. „Fantastisch, met 30.000 enthousiaste mensen op de tribunes." In zijn tweede jaar bij Ajax kreeg Piet Wijnberg regelmatig de voorkeur op de rechtsbackpositie. Trainer Leo Beenhakker was geen verklaard fan van Meutstege. „Ik heb begrepen dat de trai ner het niet in me ziet zitten", zei de voetballer in juni 1980 in VI. Hij heeft nooit iets van zich laten horen, het is nog niet tot een gesprek gekomen." Dat zou ook niets meer uitmaken. Het contracte ren van Keje Molenaar was voor Meut stege het begin van heteinde.„Toch heb ik twee fijne jaren achter de rug. Ik heb nu wat problemen met Beenhakker, maar voor mij is dat geen noodzaak dat ik Ajax ga verlaten." Het zou desondanks zijn laatste seizoen in Amsterdamse dienst worden. Daan Schippers zondag 16 maart AJAX - EXCELSIOR

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17