Ir,AST Sander Berends over. Maar het hielp achteraf niet. We hadden die avond niets in te brengen en verloren met 5-0. De ontmoeting van eerder dit seizoen is nog vrij recent, de laatste wedstrijd voor de winterstop. Maxwell was mijn tegenstander. Lekker felle duels. Maar het duurde zo kort. Na die rode kaart aan onze kant na een half uur, moest ik meer terugzakken en vol gens mij geloofde Maxwell het die dag ook wel. Binnen twee minuten kregen we al de 1-0 om de oren. Ajax verzuimde de score verder uitte bouwen, dus in ons achterhoofd hadden we nog hoop. Maar eigenlijk speelden we het laatste uur alleen maar met de gedachte om de schade zo beperkt mogelijk te houden." Wat moet er vanmiddag dan gebeuren dat jullie wel een kans maken? „Niemand moet snel tegen een rode kaart aanlopen, haha. Nee, we moeten vanaf het begin allemaal wakker zijn en niet te gespannen aan de aftrap ver schijnen, omdat het Ajax is. Dit seizoen maken we te vaak binnen vijf minuten de gang naar de middenstip om weer af te trappen, ledereen moet geconcen treerd blijven en zelfvertrouwen uitstra len. Ons systeem zullen we niet aanpas sen. We starten gewoon met drie spit sen. Ik als aanvallende rechtermidden velder? Nee, achter mijn naam staat 'rechtsbuiten'. Dat blijft zo. We zullen gewoon no procent moeten geven, helemaal scherp zijn. Misschien dat Ajax zich maar voor 70 procent geeft, omdat het duel tussen twee belangrijke Champions League-wedstrijden invalt. Of wellicht hebben ze een slechte dag. Laten we het hopen. Een punt zou eigenlijk al een overwinning zijn." Waarom staan jullie op dit moment laag op de ranglijst? „We voetballen goed, maar scoren niet. Heeft ook te maken met een gebrek aan zelfvertrouwen. Als ik de laatste duels in ogenschouw neem, hadden we zeker drie keer kunnen winnen. NEC, RKC Waalwijk en RBC Roosendaal hadden we thuis moeten verslaan. Zouden we keurig in de middenmoot staan. Nu halen we maar één punt uit die duels. We moeten wel snel punten gaan sprokkelen, want we zijn inmiddels onder de beruchte rode streep beland." Blij dat je weer terug bent na een schorsing? „Natuurlijk. Op de tribune een wedstrijd volgen, is niets voor mij. Je weet dat je van meerwaarde kunt zijn voor je team, maar je mag het niet tonen. Dat is erg. Oké, die actie waarbij ik 'rood' kreeg, is niet goed te praten. Ik kreeg daar straf voor en accepteerde die. Liefst wilde ik die affaire zo snel mogelijk van me afgooien. Maar ik blijf erbij dat de situatie veel te veel is opgeblazen." Hoezo? „Ik zag het als een wraakactie van trai ner Henk ten Cate. Hij is mijn trainer geweest bij Vitesse. Een goede trainer, maar als individu zijn we niet bepaald eikaars beste vrienden. Hij haalde me in 1997 terug van MVV, nadat ik kampioen was geworden in de Eerste Divisie. Maar ik speelde onder Ten Cate nauwe lijks. Hij zette me bovendien te kijk voor alles en iedereen en droeg bij aan de faam dat ik in de voetbalwereld een stempel kreeg van "moeilijke jongen." Dat heb ik enkele keren gezegd in de pers en die actie in de bewuste wed strijd tegen NAC (Koswal trapte op het bovenbeen van Orlando Engelaar, die op de grond lag, red) was voor hem de ideale kans.Tijdens de persconferentie heeft hij daar net zo lang over doorge praat, totdat iedereen het erover had en de TV het uitvoerig in beeld bracht. Zelfs Orlando Engelaar, het slachtoffer, belde me na de wedstrijd en vertelde dat er eigenlijk niets ernstigs aan de hand was. Terwijl zij juichten na afloop in de kleedkamer, was Ten Cate de kleedkamer binnengekomen en had over niets anders gesproken dan over die actie van mij. Dat zegt genoeg." Genoeg over Ten Cate. Heb jij nooit de kans gehad om bij een top-3 club terecht te komen? „Jawel. Toen ik bij Excelsior speelde, heb ik een proeftraining afgewerkt bij Feyenoord. Ik mocht toen niet blijven, maareenjaar latervroegen ze me wel. Ik ben niet gegaan. Waarom niet? Ik wilde naareen club met als doel in een eerste elftal te komen. Die kans was bij Excelsior groter dan bij Feyenoord. Spijt van die beslissing heb ik nooit gehad. Waarom zou ik? Ik ben uitein delijk ook bij Vitesse beland en nu speel ik voor Excelsior. Ik ben hartstikke tevreden met het verloop van mijn loopbaan." Even wat anders. Haalt Ajax de kwart finale van de Champions League? „Ik hoop het natuurlijk wel. Ajax is een Nederlandse club en die steun ik altijd. Ik vind het knap hoe ze het tot nu toedoen met allemaal van die jonge gasten. Boven verwachting. Zoals ze nu spelen, in combinatie met wat geluk, halen ze de volgende ronde. Ik ga woensdag zeker weer kijken." Met wie van het huidige Ajax heb je wel eens contact? „Ik kom Nigel de Jong, maar ook Stefano Seedorf regelmatig tegen. Onlangs zag ik ze nog tijdens een panna knockout-toernooi. Dan praatje met elkaar en geniet je van acties die je ziet. Met veel Surinaamse spelers heb ik goed contact. Ik zamel ook veel spullen voor het land in. Broekjes, shirtjes, ballen. Dingen die niet meer nodig zijn bij de club, stuur ik op of geef ik aan mijn moeder mee. Iedere maand gaat er wel een lading naar Suriname. Als het kan, probeer ik ook ieder jaar mee te gaan met de Suriprofs. Voorwaarde is wel dat we geen Nacompetitie hoeven te spelen. Dat is zeker een extra motivatie om er tot het einde van het seizoen alles voor te doen om rechtstreeks handhaving te bewerkstelligen. Het worden enkele belangrijke weken voor ons." Theo Janssen van Vitesse wordt gepasseerd door de razend vlugge buitenspeler van Excelsior. Foto: PRO SHOTS Peter Hagenaars AJAX - EXCELSIOR zondag 16 maart

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 11