KWARTFINALE ISCHARF CHAMPIONS AFHANKELIJK de aanval zoeken, maar zeker achterin de boel niet open zetten. Wel de controle behouden. In de UEFA Champions League hebben we dit seizoen nog heel weinig weggegeven. Dat geeft aan dat we in korte tijd veel aan volwassenheid hebben gewonnen." Door zijn blessureleed maakte Rafael van der Vaart dit jaar nog maar drie keer zijn opwachting in de UEFA Champions League. Van der Vaart: „De eerste keer was eind oktober, uit tegen Olympique Lyonnais. Ik had net twee keer getraind en mocht in Frankrijk alweer invallen. Door deze zege (0-2 -red.) wisten we in ieder geval dat we derde zouden eindi gen en in de UEFA Cup door mochten. Steven Pienaar had al na zeven minuten de 0-1 gemaakt en ik kwam er een kwartier na rust in voor Mido, samen met Zlatan ging ik in de spits lopen. Uit een voorzet van Maxwell maakte ik in de blessuretijd de 0-2." Zijn tweede UEFA Champions League optreden vond plaats op 12 november. Thuistegen Internazionale FC. Het jonge Ajax speelde goed, toch eindige het duel in een deceptie omdat de Amsterdam mers door twee doeltreffende flitsen van Inter-spits Crespo met 1-2 verloren. „Na een kopbal van Mido op de paal scoorde ik in de achtste minuut al de 1-0. Werd 'ie afgekeurd! Buitenspel zogenaamd. Klopte helemaal niets van. Ik dacht dat ik gek werd. In blessuretijd scoorde ik alsnog de 1-2. Maar dat bleek niet eens meer nodig, omdat Rosenborg BK Olym pique Lyonnais op 1-1 had weten te hou den en we alsnog als tweede eindigden. De tweede ronde was een feit." Zijn derde optreden was de eerste wed strijd in de tweede ronde, de 1-1 uit tegen Valencia CF. Vanavond staat dus Van der Vaarts vierde UEFA Champions League optreden voor de deur, voor het elftal is het dit seizoen alweer de elfde con frontatie in het prestigieuze toernooi. Volgens Van der Vaart ligt er dit seizoen nog meer voor de rood-witte brigade in het verschiet. „Na Valencia CF spelen we nog uit tegen AS Roma en ik hoop dat we daarna doorstromen naar de kwartfi nale. Dat moeten we voor elkaar kunnen krijgen. Daar had ik aan het begin van het seizoen niet van durven dromen, nu zou ik teleurgesteld zijn als we het niet zouden halen." Het gevaar, zo beseft Van der Vaart, van successen op Europees front, is dat de prestaties in de vaderlandse competitie daaronder lijden: „Dat zag je na de goede wedstrijd die we tegen Arsenal FC speel den, en het 1-0 verlies in het duel erop, FC Utrecht-uit. Wat dat betreft moet de ploeg nog een bepaalde ontwikkeling doormaken." „Kijk, voor zo'n wedstrijd in de UEFA Champions League ben je, door het hele sfeertje eromheen, vanzelf tot in de toppen van je tenen gemotiveerd. Door alle media-aandacht en de grote namen waar je tegen speelt, sta je om het even: „Ik denk dat ik vanaf het middenveld beter tot m'n recht kom; daar heb ik het spel meer voor me, kom ik meer aan de bal, ben ik minder afhan kelijk dan op die plek achter de spits. Maar ook daar speel ik graag. Dat ik op meerdere plaatsen kan spelen, houdt alleen maar in dat er meer mogelijkheden zijn om m'n basisplaats terug te krijgen." LEAGUE automatisch op scherp. Om diezelfde motivatie drie dagen daarna in de competitie ook te tonen, dat is soms moeilijk. Maar goed, ook dat moeten we leren. Want als we dat voor elkaar krijgen, mogen we ons langzamerhand weer bij de betere ploegen van Europa gaan scharen. Eerder niet." In het begin van dit seizoen trad Van der Vaart nog regelmatig aan als schaduw spits, later posteerde Ronald Koeman hem als linkshalf. Welke positie hij in de laatste tweeëneenhalve maand van dit seizoen ook inneemt, het is Van der Vaart Op 21 februari sloot Van der Vaart een nieuwe overeenkomst met Ajax. De duur, tot 2006, bleef hetzelfde, maar de verdiensten gingen omhoog. Bovendien werd overeengekomen dat hij minimaal tot medio 2004 in Am sterdam blijft. „Daar ben ik heel blij mee. Zo lang dergelijke dingen 'in de lucht blijven hangen', speelt dat toch in je achterhoofd mee. Nu dat uit de weg is en mijn blessures verleden tijd zijn, weerhoudt niets me ervan om mijn seizoen alsnog op positieve wijze af te sluiten." Martin van Zaanen dinsdag 11 maart AJAX - VALENCIA CF

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 7