Zaraaoza AJAX OP TOURNEE IN SPANJE BI IK CHAMPIONS In de halve finale van de Europa Cup voor Bekerwinaars moest Ajax het op woensdag 8 april 1987 opnemen tegen Real Zaragoza. Het zou een memorabel duel worden. WOLKBREUK WaterhalletJn TERUG LEAGUE De voortekenen waren gunstig. Een heerlijk lentezonnetje verwarmde de Ajax-spelers tijdens hun wandeling over dag, ter voorbereiding op de wedstrijd. Vol vertrouwen keken ze uit naar de ontmoeting met de Spaanse subtopper. Ajax, dat sinds de zomer van 1985 onder leiding van technisch directeur Johan Cruijff stond, maakte een explosieve groei door. Jonge spelers als Aron Winter, John van 't Schip, Rob Witschge, John Bosman en Marco van Basten werden per duel beter. De Europese campagne was tot dan toe uiterst succesvol verlo pen. Via Bursaspor, Olympiakos Pireaus en Malmö FF stootte Ajax betrekkelijk eenvoudig door tot de halve eindstrijd. Daarin hoopten 30.000 vurige Spaanse supporters op de ondergang van de in opkomst zijnde jonge ploeg. Twintig minuten voor de aftrap verlaat Cruijff het veld. Hij heeft genoeg gezien van de warming-up en wacht zijn jon gens in de kleedkamer op. 'Het belooft een mooie voetbalavond te worden', mompelt hij nogtegen een meegereisde journalist. 'Uitverkocht huis, heerlijke temperatuur, prima bespeelbaar veld. Kortom, een echte Europa Cup-sfeer'. Tien minuten later kijkt Cruijff totaal verbijsterd toe hoe zijn spelers één voor één, drijfnat, binnenkomen. Er is paniek. Geschreeuw.'Een wolkbreuk' roept een speler terwijl droge broekjes door de lucht vliegen en de meeste spelers naar ander schoeisel graaien. John van 't Schip weet het nog goed: „We hadden zojuist de warming-up op een perfecte grasmat afgewerkt. Op het moment dat we naar binnen gingen, begon het uit het niets te stortregenen.Toen we voor de aftrap het veld weer betraden, stond het helemaal blank. Een tropische storm had huisge houden. In feite was het veld onbespeel baar, maar de wedstrijd ging door." Na jaren van aanmodderen, dreigde Ajax' eerste echte serieuze test op Euro pees niveau sinds jaren in het water te vallen. Helemaal toen sterspeler Ruben Sosa het publiek tot pure hysterie dreef door de score na een kwartier spelen te openen. De Spaanse voorsprong hield echter niet lang stand. Op basis van Amsterdamse lef maakte Rob Witschge twee minuten later gelijk. Van 't Schip: „Normaal voetballen was onmogelijk. Je moest de bal opwippen en een knal naar voren geven. Veel meer dan dat was het niet. Uiteindelijk wonnen we met 2-3. Na de rake kopbal van Witschge, scoorde John Bosman na de rust twee maal. Ik gaf bij twee van onze drie goals de assist." Ajax bleef fier overeind in het Spaanse waterballet. Tweevoudig doel puntenmaker Bosman was de enige die na afloop bedroefd in de kleedkamer zat. Hij had zich vlak voor tijd laten provoce ren door verdediger Guerri. Na een hand gemeen werden beide spelers van het veld gestuurd. De nakende finale werd voor de spits funest. Ajax maakte in de return korte metten met Real Zaragoza, 3-0. De finale werd gespeeld in Athene, tegen Lokomotive Leipzig. Ajax zege vierde dankzij een rake kopbal van Marco van Basten met 1-0. De eerste Europa Cup sinds veertien jaar was een feit. Arnout Verzijl John Bosman spurt juichend weg nadat hij Ajax op voor sprong heeft gekopt tegen Real Zaragoza. Danny Blind, Jan Wouters en Aron Winter delen in de vreugde. Opspattend water en vieze kleren. De halve finale tussen Real Zaragoza en Ajax draaide uit op een waterballet van ongekende omvang. Woensdag 8 april 1987 Real Zaragoza-Ajax 2-3 (1-1) 15. Ruben Sosa 1-0,17. Rob Witschge 1-1,48. Bosman 1-2,56. Bosman 1-3,71. Senor 2-3 (pen.) Real Zaragoza: Cedrün, Casuco, Juan Carlos (66. Roberto Elvira), Fraile, Garia Cortés, Guerri, Mejias, Senor, Abad, Ruben Sosa, Pineda Ajax: Menzo, Blind, Winter, Rijkaard, Silooy, Wouters, Bosman, Mühren, Van 't Schip, Van Basten, Rob Witschge (85. Boeve) Scheidsrechter: Petrovic (Joe) Toeschouwers: 35.000 Rood: 90.Guerri (Real Zaragoza),90. Bosman (Ajax) Geel: Menzo, Blind (Ajax) dinsdag 11 maart AJAX - VALENCIA CF

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 17