OUD VALENCIA CF-SPELER JOHN REP John Rep, Faas Wilkes en Guus Hiddink maakten in het verleden naam bij Valencia CF. Rep speelde als enige van de drie voor zowel Ajax als de Spaanse ploeg. De aanvaller verruilde Amsterdam in 7975 voor het warme Spanje. In deze Kick Off vertelt hij over zijn moeizame aanpassing, twee totaal verschillende seizoenen, spits Mario Kempes en een voedselvergiftiging. CHAMPIONS CHAOS Sander Zeldenrijk hArtt HISTORIF LEAGUE Voor Rep naar Valencia CF vertrok speelde hij 123 wedstrijden voor Ajax waarin hij 50 treffers maakte. Horst Blankenburg (Hamburger SV) en Arie Haan (Anderlecht) verlieten Ajax destijds tegelijkertijd met de aanvaller. Eenmaal in Spanje moest Rep wel even wennen. „De overstap was voor mij een hele omschakeling", zegt hij 27 jaar later. „We gingen opeens op trainingskamp. Niet voor een paar dagen maar gewoon twee weken. Zelfs voor een thuiswed strijd moesten we enkele dagen weg." De man van de winnende treffer in de Europa Cupfinale van 1973 kende boven dien wat kleine probleempjes buiten het voetbalveld. Rep liep namelijk al vrij snel een voedselvergiftiging op en raakte daardoor conditioneel een maand achter op de rest van het elftal. „Dat krijg je met al dat eten daar, hahaha." De Ajacied tekende bij Valencia CF een contract voor drie jaar, maar heeft dat niet uitgediend. Na twee jaar kocht hij zich vrij en verkaste naar het Franse Bas- tia. Toch kijkt hij met een goed gevoel terug op zijn Spaanse periode. „Ik heb in totaal pakweg zestig wedstrijden ge speeld. Om de een of andere reden mochten de buitenlanders destijds niet meedoen in de bekerduels, anders had ik er nog meer gespeeld. In mijn eerste seizoen maakte ik veertien doelpunten. Ondanks die voedselvergiftiging was dat dus een geweldig jaar." In de voorbereiding op zijn tweede seizoen kreeg Rep er in de voorhoede een nieuwe concurrent bij. „De club had Mario Kempes aangetrokken. Door zijn komst werd ik meer een aangever in plaats van een afmaker. Toch maakte ik in dat jaar nog acht treffers." Terugdenkend aan zijn Spaanse avon tuur, zijn de hectiek en de chaos bij Valencia CF hem het meest bijgebleven. „Er speelden zich regelmatig ontzettend chaotische toestanden af, zeker wat nieuwe aankopen betrof. Voor grote bedragen werd er maar van alles aange kocht. Ik dacht echt'hoe is het mogelijk?'. In mijn tweede jaar hadden we een goede voorhoede, maar de defensie stelde niet zoveel voor. We werden win terkampioen, dat was mijn enige succes bij Valencia CF." De eerste Champions League ontmoeting tussen Valencia CF en Ajax volgde Rep samen met een vriend vanaf de tribunes in het stadion Mestalla. „Dat was een hele leuke wed strijd om te zien. Ajax mocht zijn handen dichtknijpen, want voor hetzelfde geld was het met 5-1 weggespeeld." De aanvaller bekeek de wedstrijd niet met gemengde gevoelens. „Nee, ik zat daar toch wel als Ajacied. Ik kwam een paar oude bekenden tegen, maar het contact is verwaterd door de jaren heen. Het is tenslotte alweer ruim 25 jaar gele den dat ik daar speelde.Tijdens de war- ming-up sprak ik nog even met Ronald Koeman, Ruud Krol en Pim van Dord. Ik zat namelijk vlak achter de Ajax-bank." Ondanks de zware beproeving in Spanje heeft Rep vanavond vertrouwen in een goede afloop. „Ajax moet het thuisvoor deel benutten. Ajax heeft een jonge ploeg die veel vertrouwen krijgt als het publiek er volledig achter gaat staan. Ik hoop in ieder geval niet dat ze onder de voeten worden gelopen. Mijn voorspelling? 1-1." John Rep, zittend helemaal links op de elftalfoto van Valencia CF in 1975- dinsdag n maart AJAX -VALENCIA CF

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2003 | | pagina 13